Wiosna to dobry czas, by urozmaicić i wzbogacić swoją dietę. Proponujemy sięgnąć po ciecierzycę, inaczej zwaną cieciorką lub włoskim grochem; kształtem przypomina orzech laskowy. Jest to roślina ważna i często wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej, u nas, niestety, mało popularna. A szkoda, bo jest smaczna, zdrowa, bogata w fosfor i witaminy. Zawiera 25 proc. białka, dlatego może z powodzeniem zastępować mięso. Wzmacnia ona organizm, dodaje sił witalnych, zwłaszcza osobom po chemioterapii.
Na Bliskim Wschodzie, w kuchni arabskiej i żydowskiej podawana jest na różne sposoby.
75 g nasion sezamu
2 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
2 łyżki soku z cytryny
325 g ugotowanej ciecierzycy
¼ łyżeczki słodkiej sproszkowanej papryki
sól, czarny pieprz
Przygotowanie:
Na patelni teflonowej podrumienić trochę nasion sezamu (jeśli są naturalne; można też kupić nasiona przyrumienione). Zdjąć z ognia. Kiedy trochę ostygną, zmiksować robotem sezam i czosnek, dodać oliwę i cytrynę. Miksować, aż powstanie jednolita masa. Dodać pozostałe składniki i miksować tak długo, aż wszystko dobrze się zmiesza i masa będzie jednolita, bez grudek. Doprawić do smaku. Używać do smarowania grzanek lub chleba.
Przepis na hummus nadesłała z Hiszpanii Dobrochna Banaszkiewicz
— Ann Widdecombe, była brytyjska posłanka Partii Konserwatywnej, minister i jedna z najbardziej rozpoznawalnych katolickich obrończyń nauczania Kościoła w życiu publicznym — poinformowali jej przedstawiciele. Natomiast jak podaje policja hrabstw Devon i Kornwalii, wszczęto śledztwo w sprawie jej zabójstwa. Ciało 78-latki odnaleziono w czwartek, 9 lipca, na terenie jej posesji w Haytor na obszarze Dartmoor w hrabstwie Devon.
Według informacji policji, funkcjonariusze zostali wezwani pod wskazany adres około godz. 11.40 czasu lokalnego przez zespół pogotowia ratunkowego. Na miejscu znaleziono zwłoki kobiety z poważnymi obrażeniami. O śmierci powiadomiono rodzinę, której zapewniono wsparcie specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy.
To drzewo jest wyższe niż Statua Wolności, waży około 2000 ton — mniej więcej tyle, ile 350 słoni — i jest starsze niż Cesarstwo Rzymskie. Drzewo General Sherman to prawdziwy kolos. A jednak ten gigant wyrósł z ziarenka ważącego zaledwie 5 miligramów. Jezus w Ewangelii mówi właśnie o ziarnie. Ale nie chodzi Mu tylko o przyrodę. Chodzi o Słowo Boże, które pada w serce człowieka.
W tym odcinku opowiadam o Słowie, które może przetrwać w człowieku przez lata. O ziarnie, które nie zawsze kiełkuje od razu. O sercu, które nawet po długim czasie może wydać owoc. I o bł. ks. Karolu Goldzie — kapłanie, który nie tylko znał Biblię, ale oddał życie za prawdy w niej zawarte.
Zbrodnia Wołyńska. Prezydent Nawrocki: nie można zgodzić się na przywoływanie w Polsce flagi UPA
2026-07-11 16:42
PAP
PAP
Prezydent Karol Nawrocki
Wiedza, prawda i pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej jest po to, byśmy mogli myśleć o naszej przyszłości – powiedział w sobotę prezydent Karol Nawrocki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości odbyły się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu (woj. podkarpackie). Rozpoczęły się od złożenia przez prezydenta Karola Nawrockiego wieńców przy pomniku upamiętniającym mieszkańców Radruża, zamordowanych przez OUN-UPA, a także na grobie Zofii, Stefana, Marii i Jadwigi Romaników oraz Stefana Gołębia, na tzw. dużym cmentarzu w Zespole Cerkiewnym, za cerkwią św. Paraskewy.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.