Reklama

Sport

US Open - Świątek awansowała do 1/8 finału

Iga Świątek awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju US Open. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka wygrała w piątek ze Słowenką Kają Juvan 6:0, 6:1. Spotkanie trwało zaledwie 49 minut.

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

US Open

PAP/Peter Foley

Iga Świątek

Iga Świątek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątek nie miała litości dla swojej przyjaciółki. Zajmująca 145. miejsce w światowym rankingu Juvan nie była w stanie nawiązać walki z liderką listy WTA.

22-letnia Polka grała niemal bezbłędnie. Zanotowała 22 zagrania wygrywające i tylko pięć niewymuszonych błędów. Słowenka miała zaledwie dwa winnery i 12 niewymuszonych błędów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy w drugim secie Juvan wygrała gema na 1:3, publiczność zgotowała jej owację, którą zawodniczka przyjęła z uśmiechem. Po spotkaniu przytuliły się ze Świątek nad siatką.

"Znamy się od bardzo dawna. Czułam, jakbym grała z siostrą. Najtrudniejsze było zachować koncentrację mimo tych okoliczności" - przyznała Świątek w krótkiej rozmowie na korcie.

Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego obronę wywalczonego rok temu tytułu w Nowym Jorku zaczęła od wygranej ze Szwedką Rebeccą Peterson 6:0, 6:1, a w drugiej rundzie pokonała Australijkę Darię Saville 6:3, 6:4.

W obecnym sezonie w wielkoszlemowych turniejach Świątek wygrała osiem setów 6:0. W ostatnich 30 latach tylko jedna zawodniczka zanotowała więcej takich zwycięstw w roku. W 2013 Amerykanka Serena Williams wygrała 13 setów do zera.

Kolejną rywalką Polki będzie albo rozstawiona z numerem 20. Łotyszka Jelena Ostapenko, albo Amerykanka Bernarda Pera.

Wynik meczu 3. rundy singla kobiet:

Iga Świątek (Polska, 1) - Kaja Juvan (Słowenia) 6:0, 6:1.(PAP)

wkp/ co/

2023-09-01 20:49

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

US Open - Świątek odpadła w ćwierćfinale

Iga Świątek odpadła w ćwierćfinale wielkoszlemowego turnieju US Open. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka przegrała z Amerykanką Jessicą Pegulą (nr 6.) 2:6, 4:6. Spotkanie trwało godzinę i 28 minut.

Był to dziesiąty mecz tych tenisistek i czwarta wygrana Peguli.
CZYTAJ DALEJ

Górski Karabach: zburzenie katedry Matki Bożej w stolicy Stepanakercie`

2026-04-24 16:31

[ TEMATY ]

Kościół

Vatican Media

Katedra została zburzona 21 kwietnia decyzją obecnych władz republiki Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawy, od dwóch lat okupowanej w całości przez Azerbejdżan. Stało się to trzy dni przed Dniem Pamięci o Ludobójstwie Ormian. 24 kwietnia 1915 roku władze tureckie aresztowały i straciły w Stambule ormiańską elitę polityczną i intelektualną - przypomina Vatican News.

Katedra została konsekrowana w 2019 r. przez Karekina II, patriarchę Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Katolikosa Wszystkich Ormian. Jak wyjaśnia włoski portal Korazym, zajmujący się życiem Kościoła katolickiego i tematyką społeczną, katedra symbolizowała duchowe odrodzenie w Stepanakercie (obecnie Chankendi) po latach represji religijnych za czasów sowieckich: „35-metrowej wysokości świątynia z 24-metrową dzwonnicą dominowała urbanistyczny pejzaż miasta. Stanęła w miejscu starego kościoła, zamkniętego przez władze komunistyczne. Dla Ormian katedra była symbolem żywej wiary, pamięci i religijnej tożsamości”.
CZYTAJ DALEJ

Między autorytetem a nadużyciem. Sprawa o. Kazimierza L.

2026-04-24 22:41

Adobe Stock

W ostatnim czasie media zwracają uwagę na sprawę o. Kazimierza L., misjonarza oblatów, profesora teologii i wieloletniego lidera wspólnoty „Umiłowany i umiłowana”. Jak poinformował Zbigniew Nosowski w swoim najnowszym materiale opublikowanym na portalu Wiez.pl, wrocławska prokuratura postawiła zakonnikowi poważne zarzuty dotyczące wykorzystania seksualnego dwóch osób, w tym jednej małoletniej. To kolejny etap sprawy, która od wielu miesięcy budzi wiele emocji oraz stawia pytania o odpowiedzialność animatorów wspólnot i ich zależności na osoby, dla których stają się przewodnikami duchowymi.

Sprawa o. Kazimierza L. światło dzienne ujrzała w 2024 roku, gdy powstała wewnętrzna komisja powołana przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wskazała ona na poważne nadużycia duchowe w prowadzonej przez zakonnika wspólnocie. W raporcie, do którego dotarła „Więź”, opisano mechanizmy kontroli, zawłaszczania relacji i budowania zależności, które “przysłaniały obraz Boga i prowadziły do toksycznych więzi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję