- Chleb ciągle nie jest szanowany, jest marnowany i na dożynkach powinien pojawić się apel o szacunek dla niego, bo każda wyrzucona skórka chleba to jest głos, który woła przeciwko nam, to głos do nieba i trzeba, żeby każdy z nas zastanowił się nad tym co zrobić, żeby żywności nie marnować, co zrobić, żeby się nią dzielić i co zrobić, żeby dziękować Bogu za dary nieba - apelował bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Podkreślił, że dożynki to czas, kiedy rolnicy radują się i pokazują, co udało im się wyhodować. - Tutaj na Jasnej Górze możemy zobaczyć, ile piękna polskiej wsi jest w owocach, kwiatach, tych wszystkich rzeczach, które powstały z pracy rąk ludzkich. Patrząc na to widzimy, że rolnicy zdali egzamin - zauważył.
PAP/Waldemar Deska
Bp pomocniczy tarnowski Leszek Leszkiewicz
Reklama
Jan Krzysztof Ardanowski przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP podkreślił, że teraz bardzo ważne zadania stoją przed odpowiedzialnymi i stanowiącymi prawo. - Bezpieczeństwo żywnościowe mogą zapewnić tylko polscy rolnicy. W dłuższej perspektywie czasu nie import, nie Ukraina i nie import z Ameryki Południowej, ale polscy rolnicy i małe rodzinne gospodarstwa mają bardzo ważne zadania - podkreślił minister. Dodał, że to od nich zależy podtrzymywanie tożsamości i tradycji, które jest bardzo konkretnie zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej. Zaznaczył, że dobre rolnictwo, wydajne, nowoczesne i dające zatrudnienie to rolnictwo, którego potrzebują Polacy i Ojczyzna.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i zauważył, że od polskich rolników zależy przyszłość Polski. Prosił wszystkich przedstawicieli samorządów i lokalnych działaczy o jeszcze większe wsparcie.
- Jeśli chodzi o przyszłość polskiego rolnictwa, to musimy przede wszystkim stwierdzić, że obecna sytuacja wojenna wiele zmieniła. Chodzi o spojrzenie na polskie i europejskie rolnictwo. Za naszą wschodnią granicą mamy Ukrainę, silnego konkurenta w tej branży. Ukraińskie rolnictwo jest całkowicie inne od naszego i dlatego potrzebne są przepisy unijne, które spowodują, że ich produkty nie zakłócą naszego rynku wewnętrznego - powiedział.
32.Krajowa Wystawa Rolnicza, która tradycyjnie towarzyszy jasnogórskim dożynkom zgromadziła wielu wystawców na parkingu obok Domu Pielgrzyma i w Alejach NMP. Jest np. wystawa maszyn i narzędzi rolniczych, targi pszczelarskie, wystawa ptaków ozdobnych, a także kiermasz kwiatów i krzewów. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda.
W tym roku pierwszy raz zorganizowano konkurs na najpiękniejszą koronę dożynkową. 12 koron zostało zrobionych ze zboża i kwiatów. Każda z nich przedstawia miłość do Maryi i Ojczyzny.
PAP/Waldemar Deska
Reklama
Danuta Pyrek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach wspólnie z zespołem tydzień plotła koronę. - Do jej zrobienia użyłyśmy pszenicy, żyta i lnu, do dekoracji posłużyły kwiaty: maki i chabry, a kolorowe wstążki to cześć dla Matki Bożej, pracy rolników i Polski. Cała korona przedstawia chleb, który jest symbolem życia - opowiadały członkinie zespołu. Dodały, że dziś proszą Maryję o zdrowie i pokój w Ojczyźnie.
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę pt. „Samarytanie z Markowej”. - Ekspozycja przedstawia rodzinę Ulmów, która za tydzień zostanie wyniesiona do chwały ołtarzy. Oni żyli wsią, nowinkami, ogrodnictwem, rolnictwem i to przerwała II wojna światowa. Za pomoc Żydom w tym czasie ponieśli karę śmierci - wyjaśniał Mateusz Szpytma Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że błogosławieni dają przykład jak być otwartym na drugiego człowieka i jak pomagać mimo wszystko, nawet jeżeli samemu ma się niewiele. Druga wystawa, którą można zobaczyć nosi tytuł „Gospodarka Trzeciej Rzeszy” i ukazuje rabunek na polskich ziemiach będący motorem napędowym nazistowskiej gospodarki.
W dożynki jasnogórskie wpisuje się jubileusz 100-lecia powstania Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Dziękczynna Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00. Eucharystię sprawował będzie bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Poprzedzi ją koncert o godz. 15.45 Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny”, który obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia.
Jutro Suma dożynkowa na Jasnej Górze z błogosławieństwem wieńców żniwnych celebrowana będzie o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
Wieś to nie tylko część produkcyjna, ale również kulturowa i ludowa. Dlatego dożynki połączone są z Krajową Wystawą Rolniczą, która odbywa się już po raz 32. To nawiązanie do wielkiej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie z 1909 roku. Wystawa znajduje się w okolicach parkingu i pola namiotowego za Jasną Górą, ale także w Alejach NMP.