Reklama

Wiara

Zakończenie 56 Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes

W podziemnej bazylice pw. św. Piusa X żołnierze uczestniczący w 56. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes uczestniczyli 18 maja we Mszy św. dziękczynnej za żołnierzy z całego świata, której przewodniczył polowy Francji Luc Ravel. W pielgrzymce wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy, w tym grupa 220 Polaków.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ludzie

Lourdes

Graziako

Co roku liturgię przygotowuje inna grupa pielgrzymów w mundurach. W tym roku o piękno liturgii i oprawę muzyczną zadbali żołnierze armii hiszpańskiej. Eucharystię koncelebrowali biskupi polowi, m.in. abp Timothy Broglio z USA, oraz kapelani wojskowi przybyli wraz z żołnierzami z całego świata.

– Bp Ravel mówił dziś o Chrystusie, który jednoczy serca i przenika ludzkie drogi życia, by dać każdemu silę do walki o pokój i miłość na całym świecie. Wszyscy zaangażowali się całym sercem w tę wyjątkową wojskową modlitwę, co było wyraźnie widać podczas licznie udzielanej Komunii św. oraz we wspólnym śpiewie – powiedział po Mszy św. ks. kpt. Ireneusz Biruś, kapelan Wojskowej Akademii Technicznej.

Reklama

Po południu uczestnicy zgromadzili się na uroczystości zakończenia 56. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej. Jak relacjonuje kapelan, ceremonię prowadzili gospodarze, czyli żołnierze armii francuskiej, dziękując wszystkim za obecność i zaangażowanie. Pożegnano wszystkie poczty flagowe obecnych na pielgrzymce armii oraz ich orkiestry, które wykorzystując rozprowadzenie, popisywały się swoimi umiejętnościami, wzbudzając ogólny aplauz i radość.

W sobotę 17 maja żołnierze uczestniczyli w maryjnej procesji światła z lampionami. Świetlisty korowód żołnierzy armii całego świata i towarzyszących im pielgrzymów wyruszył za krzyżem, śpiewając pieśń "Ave Maria" w rożnych językach i modląc się na różańcu. Procesja zakończyła się na placu przed bazyliką pw. Matki Bożej Różańcowej. W uroczystej procesji została wniesiona figura Matki Bożej z Lourdes.

Dziś 220-osobowa delegacja z Polski rozpocznie powrót do Ojczyzny zatrzymując się w jednostce 3. BSC Versailles-Satory, gdzie po dniu odpoczynku wyruszy do Bolesławca, by tam przegrupować się i powrócić do swoich rodzimych garnizonów niosąc ze sobą przeżycia i wrażenia wspólnego pielgrzymowania. Polacy pielgrzymują do Lourdes po raz 23.

2014-05-19 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lourdes

Graziako

Poranną Mszą św. celebrowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka w Katedrze Polowej rozpoczęła się 25. pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Wojsko Polskie weźmie udział w rozpoczynającej się w piątek 58. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes. Żegnając pielgrzymów ordynariusz wojskowy życzył im, aby czas spędzony w podróży pozwolił im na nowo spojrzeć na swoje życie oraz bezpiecznego przebiegu pielgrzymki.

- Jeżeli wybieracie się na pielgrzymi szlak, to proszę was byście mieli odwagę przemyśleć każdy obszar swojego życia. To będzie parę dni w oderwaniu od zwyczajnego rytmu, od zwykłych zajęć. Miejcie odwagę przemyśleć i skonfrontować Wasze myśli z myślami Bożymi – zachęcał w homilii bp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję