Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 27/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Sztandar ze znakiem Akcji Katolickiej

Sztandar ze znakiem Akcji Katolickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka

Laikat w akcji

Pielgrzymka Akcji Katolickiej, która po raz szesnasty przybyła na Jasną Górę 18 czerwca, zgromadziła ok. 5 tys. osób. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. - Doroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę i wpisująca się w nią 15-letnia działalność tego odważnego środowiska - formacji chrześcijańskiej i pracy apostolskiej w Kościele - stanowi szczególną okazję do wspólnej modlitwy, dziękczynienia i pogłębionej refleksji nad współczesnymi wyzwaniami i zadaniami - zauważył w homilii abp Kowalczyk. - Tak jak przed 15 laty, tak i dzisiaj potrzebujemy Akcji Katolickiej - twórczej, dojrzałej, odważnej, aktywnie obecnej na wielu płaszczyznach duszpasterskich, zaangażowanej w przebudowę świata nie na drodze rewolucji, lecz przez pokorę, odwagę oraz świadectwo ewangelicznego życia jej członków - podkreślił Ksiądz Prymas. Na pielgrzymce obecni byli: bp Mariusz Leszczyński - krajowy asystent i Halina Szydełko - prezes Akcji Katolickiej. Dzień wcześniej odbyła się konferencja w 30. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka Arcybractwa SHNSPJ

Strzegą i miłują Serce Jezusa

Z udziałem ok. 3 tys. osób odbyła się 18 czerwca 26. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przybyli członkowie Arcybractwa z ośrodków w całej Polsce, reprezentacja Sióstr Wizytek, w których krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa, oraz księży duszpasterzy. Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W homilii powiedział, że we współczesnym świecie ataki na Serce Jezusa są bardziej wyrafinowane niż kiedyś. - Atakuje się Je wtedy, gdy proponuje się ustawy lub sposób zachowania, bycia w narodzie, który godzi w odwieczne prawo i wolę Boga Wszechmogącego, a przecież od realizacji tejże woli zależą nasze szczęście i nasza świetlana przyszłość, także naszej ukochanej Ojczyzny - zaznaczył bp Kaszak. - Takimi atakami dzisiaj na to pałające miłością Serce Jezusa są chociażby próby zalegalizowania sztucznego zapłodnienia, (...) próby zalegalizowania związków homoseksualnych i zrównania ich w prawie, w przywilejach i w ulgach ze zdrową rodziną. To wszystko stanowi również atak na Pana Jezusa. Jako Straż mamy obowiązek być czujni i jednocześnie mamy święty obowiązek odpierać te ataki - podkreślił Ksiądz Biskup.

Po raz pierwszy

Przybyli na quadach

Miłośnicy jazdy quadami przyjechali 18 czerwca na Jasną Górę. Przed Szczytem Jasnogórskim stanęło 207 quadów. Pielgrzymka była dziękczynieniem za 10 lat istnienia Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska - pierwszej i największej w Polsce organizacji skupiającej miłośników quadów. Msza św. na jasnogórskich błoniach i poświęcenie pojazdów były jednym z elementów zlotu, który odbył się 18 i 19 czerwca w Częstochowie i w Biskupicach. Pomysłodawcą był Rafał Sonik - prezes Stowarzyszenia, wielokrotny mistrz Polski, 3. zawodnik rajdu Dakar 2009. - Od kilku lat uczestniczymy w zlotach gwiaździstych motocykli i podobało nam się bardzo, że motocykliści, którzy też są uważani za trudnych, momentami agresywnych jeźdźców, potrafią raz do roku odnaleźć w sobie potrzebę refleksji, zadumy, podziękowania za to, że doświadczamy tyle dobrego od życia - wyjaśniał Rafał Sonik.
- Jest to pojazd umożliwiający bardzo szybkie, skuteczne poruszanie się po szlakach, szybki dojazd na miejsce i szybkie reagowanie na zagrożenie - wskazywał na zalety quada Tomasz Motyl z Grupy Jurajskiej GOPR. - Spotyka się opinie na temat quadów, że są to pojazdy, które niszczą wszystko. Tymczasem quadem można naprawdę fajnie, bezpiecznie spędzać wolny czas, niekoniecznie niszcząc przyrodę - tłumaczył.
Mszy św. dla miłośników quadów przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - Bardzo się cieszymy Waszą wspaniałą inicjatywą, bo każdy Polak, każdy, kogo serce bije polskim tonem, chce przybywać na Jasną Górę i dzielić się z Maryją i z braćmi tym, co kocha, tym, w czym się dobrze czuje, co służy jego życiu, jego zdrowiu. Dla Was są to quady, jest to forma sportu, rekreacji, i chcecie również tym dzielić się tutaj i za to dziękować - mówił o. Matecki.

Krótko

15 czerwca odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, w którym uczestniczyło ponad 2,5 tys. osób. W pochodzie manifestującym poparcie dla życia i godności człowieka mieszkańcy Częstochowy przeszli spod katedry Alejami Najświętszej Maryi Panny na błonia Jasnej Góry. Na zakończenie bp Antoni Długosz z Częstochowy udzielił wszystkim błogosławieństwa.

16 czerwca 13. Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zgromadziła ok. 3 tys. uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrektorów.

18 czerwca odbyło się spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie. Jego celem było zawierzenie Matce Bożej XXVI Światowych Dni Młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski (więcej na str. 16-17).

18 i 19 czerwca odbyła się 30. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Spotkanie zorganizował bp Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

19 czerwca jubileusz 55-lecia kapłaństwa świętowali na Jasnej Górze: o. Jan Nalaskowski - były generał Zakonu Paulinów oraz o. Lucjusz Tyrasiński - były wieloletni prowincjał paulinów w USA.

Zapowiedzi

6 lipca - 46. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

9 lipca - 12. Pielgrzymka Kawalerii Konnej

9-10 lipca - 19. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 13 maja Msza św. w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II

2025-05-12 15:41

Vatican Media

W 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II - 13 maja o godz. 18.00 - sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Wstęp wolny dla wszystkich - poinformował kard. Stanisław Dziwisz, były sekretarz Papieża Polaka.

Rok po zamachu 13 maja 1982 roku św. Jan Paweł II udał się do Fatimy, aby podziękować na ocalone życie. Pielgrzymom zebranym w Fatimie wyznał: „Pragnę powiedzieć wam w zaufaniu: ...kiedy przed rokiem, na Placu św. Piotra miał miejsce zamach, gdy odzyskałem świadomość, myśli moje pobiegły natychmiast do tego Sanktuarium, ażeby w Sercu Matki Niebieskiej złożyć podziękowanie... We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem - i stale będę to powtarzał - szczególną matczyną opiekę Maryi”.
CZYTAJ DALEJ

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

2025-05-12 21:20

[ TEMATY ]

debata prezydencka

Screen

Podczas dzisiejszej debaty kandydatów zapytano m.in. to, co zrobić, by uniknąć katastrofy demograficznej w Polsce.

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki mówił: "z całą pewnością promowanie antywartości czy wartości śmierci, a nie życia, jest problemem, który wpływa na wymiar demograficzny państwa polskiego". "Trzeba wrócić do wspierania polskich rodzin, do tych wartości, które zachęcają Polaków do tego, aby swoje rodziny zakładali i o swoje rodziny dbali" - ocenił.
CZYTAJ DALEJ

Konstytucja – nauki z historii. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kolbuszowej

2025-05-12 22:24

Alina Ziętek-Salwik

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie przemaszerowano do Miejskiego Domu Kultury. Pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli biało-czerwone kwiaty. Kolejnym punktem obchodów był wygłoszony przez Dariusza Fusa, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im Janka Bytnara, referat na temat okoliczności powstania i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej znaczenie miało charakter zarówno polityczny jak i moralny - wynikało z szacunku do Prawa Bożego. Twórcy Konstytucji uważali, że ład w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym może być podstawą potęgi narodu pod warunkiem, że jest oparty na Bożych przykazaniach. Część artystyczną uroczystości pt. ”Konstytucja-nauki z historii” przygotowali uczniowie LO w Kolbuszowej.

Pierwsza część oparta była na scenkach ukazujących moment rozbiorów Polski przez trzy sąsiadujące mocarstwa: Rosję (carycę Katarzyną zagrała Zuzanna Stępień, Austrię (cesarza Franciszka Józefa zagrał Kacper Szwed) i Prusy (króla Fryderyka zagrał Krzysztof Wojtyczka). Rozcięcie mapy Polski szablą musiało wzbudzić w widzach dreszcz emocji, bo przypomniało wszystkim tamten tragiczny dla Polaków czas i zapewnienia władców, że król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) będzie nadal królem, ale mocarstwa pomogą mu w rządzeniu. Druga scenka pokazała, że sami Polacy zdobyli się na wypracowanie Konstytucji 3 Maja, która była drugim, również pod względem nowoczesności, dokumentem po konstytucji amerykańskiej. Świadczyła o mądrości Polaków. W tej scence wystąpili: poseł Ignacy Potocki (Kacper Szwed), reformator Hugo Kołłątaj (Krzysztof Wojtyczka) i marszałek Sejmu Stanisław Małachowki (Filip Albrycht). Król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) odczytał postanowienia tego dokumentu. Następnie, przy dźwiękach poloneza Wojciech Killara, aktorzy inscenizacji opuścili salę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję