Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2011, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30. Piesza Pielgrzymka Góralska

Górale żywej wiary

W kolorowych, regionalnych strojach i przy skocznej muzyce już po raz 30. weszli na Jasną Górę górale. Jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Góralska dotarła 31 lipca. Pod hasłem: „Z Maryją w komunii z Bogiem” ok. 1200 osób w 4 grupach: z Bachledówki, Orawy, Nowego Targu i Rabki przemierzyło ok. 360 km w ciągu 9 dni. Kierownikiem pielgrzymki był o. Sebastian Gierszewski, paulin. Eucharystii dla pielgrzymów z gór przewodniczył w bazylice i homilię wygłosił bp Jan Szkodoń z Krakowa. - Jubileuszowa pielgrzymka jest podsumowaniem Waszego dotychczasowego życia, a zarazem jest drogowskazem na przyszłość, bo nasze życie jest pielgrzymowaniem - mówił w homilii bp Szkodoń. - Słyszeliśmy w Ewangelii: „tłumy poszły za Nim pieszo”, za Panem Jezusem. Czym była pielgrzymka na Jasną Górę? Pieszo szliście za Panem Jezusem, wspierała Was Matka Najświętsza. Kiedy codziennie widziałem, że znów deszcz, myślałem o Was, ale dowiedziałem się, że nie było najgorzej. Kończąc pielgrzymkę, przyjmijmy jako światło na przyszłość Ewangelię o rozmnożeniu chleba. Można pielgrzymkę porównać do wspaniałego duchowego posiłku. To rozmnożenie chleba dokonywało się na pielgrzymce i niech się dokonuje w przyszłości - podkreślił biskup.

Rodziny polonijne i polskie

„Świadkowie Miłosierdzia Bożego”

Uczestnicy 10. Spotkań Rodzin Polonijnych i Polskich przybyli na Jasną Górę 30 lipca. W tegorocznym zjeździe wzięły udział rodziny z: Anglii, Szwecji, Francji, Niemiec, Ukrainy oraz kilka rodzin żyjących w Polsce. Jubileuszowe Spotkania odbywały się w dniach 24-31 lipca pod hasłem: „Świadkowie Miłosierdzia Bożego”. W tym czasie rodziny polonijne odwiedziły m.in. Wilno, Białystok, Niepokalanów, Jasną Górę, Oświęcim i Wadowice.
Pielgrzymom zgromadzonym na Jasnej Górze towarzyszył bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Rodziny polonijne uczestniczyły we Mszy św., odprawionej przed Cudownym Obrazem pod przewodnictwem bp. Polaka, który także w tym dniu prowadził Apel Jasnogórski.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że obecnie 17 mln Polaków żyje na emigracji na wszystkich kontynentach świata. Przypomniał także słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że gdy Polacy w różnych czasach i z różnych przyczyn opuszczali swój ojczysty kraj, nieśli ze sobą wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej: - Mieli go w oczach i w sercach, ale bardzo często nieśli go w sensie dosłownym, nieśli go jako największy skarb. Brali ten Jasnogórski Obraz na drogę jako przewodnika, jako dziedzictwo, jako zawierzenie i znak więzi.
Bp Polak mówił również o sytuacji współczesnych rodzin, szczególnie tych żyjących na emigracji, kiedy często rwą się więzy, kiedy oddalenie powoduje różne rodzinne dramaty. - Trzeba nauczyć się szanować i chronić tę cudowną rzeczywistość, jaką jest nierozerwalne małżeństwo mężczyzny i kobiety, które daje początek rodzinie - podkreślił bp Polak. Na zakończenie zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkie rodziny żyjące na emigracji.
Rodziny Polonijne spotykają się od 2001 r. Początkowo zjazdy organizowane były przede wszystkim dla rodzin ze Wschodu. Uczestniczyło w nich jedynie 30-50 osób. Od 2007 r., gdy do organizatorów dołączyła mieszkająca w Szwecji Małgorzata Garstka, w spotkaniach reprezentowany jest zarówno wschód, jak i zachód Europy.
- Polska ma dwa takie skrzydła, skrzydło Polonii, która jest rozsiana na Zachodzie, i skrzydło Polaków, którzy żyją na Kresach. Chcemy się w Polsce razem spotykać, żeby się wzajemnie ubogacać i poznawać - podkreślała Małgorzata Garstka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

VI Światowy Kongres Rodzin Salezjańskich

W Polsce po raz pierwszy odbył się Światowy Kongres Rodzin Salezjańskich ku czci Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Pod hasłem „Totus Tuus - Cały Twój” na Jasnej Górze zgromadziło ponad tysiąc osób z 33 krajów świata. Przyjechali m.in.: ks. Pascual Chávez Villanueva - przełożony generalny salezjanów, ks. Franco Lotto - rektor sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Turynie oraz s. Yvonne Reungoat - matka generalna Córek Maryi Wspomożycielki.
Kongres został zorganizowany przez Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA), stanowiące integralną część Towarzystwa Salezjańskiego. Stowarzyszenie zostało założone przez św. Jana Bosko i kanonicznie erygowane w sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Turynie 18 kwietnia 1869 r.
Światowy Kongres ADMA 2011 trwał od 3 do 6 sierpnia. Zakończył się Pielgrzymką do Matki Bożej Rodziny Salezjańskiej z Polski. Uczestnicy czterodniowego spotkania gromadzili się na wspólnej modlitwie oraz konferencjach. Był to czas wymiany doświadczeń całego środowiska salezjańskiego. Poprzedni taki kongres miał miejsce pięć lat temu w Meksyku.

Reklama

Krótko

28 lipca dotara do Częstochowy Pielgrzymka Biegowa z Bytowa. Przewodnikiem był ks. Krzysztof Szary, filipin, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. Zgodnie z tradycją, do biegaczy z Bytowa dołączyły jeszcze następujące grupy: 15. Pielgrzymka Biegowa z Ostrzeszowa - 14 biegaczy (200 km), 13. Pielgrzymka Biegowa z Ostrowa Wielkopolskiego - 20 biegaczy (170 km), 9. Pielgrzymka Biegowa z Poznania - 26 biegaczy (335 km), 10. Pielgrzymka Biegowa z Kobierna - 22 biegaczy (200 km), 4. Pielgrzymka Biegowa ze Starych Budkowic - 6 biegaczy (80 km).

29-30 lipca odbyła się 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, z udziałem ok. 4 tys. osób.

31 lipca przybyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. 700 pielgrzymów przeszło 350 km w ciągu 11 dni.

Zapowiedzi

15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

20-21 sierpnia - 26. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jasna Góra, 14-15 sierpnia 2011 r.

Program

14 SIERPNIA - niedziela
19.30 - Wniesienie Jubileuszowego Wotum 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej;
20.00 - Msza św. z homilią - abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, powitanie - o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry; Modlitwa Uwielbienia w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze - prowadzi zespół „Mocni w Duchu”; Apel Jasnogórski - prowadzi o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry; czuwanie nocne - Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska;
21.30 - Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

15 SIERPNIA - poniedziałek
5.30 - Godzinki;
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św. z homilią - o. Józef Płatek;
8.00 - Msza św. - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, homilia - o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry;
9.30 - Prezentacja śpiewów pielgrzymkowych - młodzież z Warszawy;
10.00 - Modlitwa Pielgrzymów: „Z bł. Janem Pawłem II stajemy się przybranymi dziećmi Boga” - w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży - o. Kamil Szustak;
10.45 - Ingres biskupów.
11.00 - Suma Pontyfikalna - Przewodniczy abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, homilia - abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, powitanie - o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, poświęcenie ziół;
14.00 - Droga Krzyżowa - o. Wojciech Dec z młodzieżą z Duszpasterstwa na „Halach”;
16.00 - Różaniec - o. Albert Szustak;
18.30 - Procesja Eucharystyczna - o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów;
19.00 - Msza św. z homilią - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powitanie - o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry;
21.00 - Apel Jasnogórski - bp Józef Guzdek - Święto Wojska Polskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję