Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamerun

Bez metra asfaltu, ale z drogą do Boga

Reklama

W Yokadouma (wschodni Kamerun) świętowano 20. rocznicę konsekracji pierwszego biskupa diecezji - polskiego oblata ks. Eugeniusza Jureczki. Znalazł się on w 1969 r. w gronie pierwszych wyjeżdżających z PRL-u misjonarzy. W 1991 r. został mianowany biskupem przez Jana Pawła II w najbardziej zaniedbanym duchowo rejonie kraju. Święcenia przyjął w stolicy Yokadouma 8 września 1991 r. W misje szczególnie włączyli się polscy oblaci. W koncepcji misyjnej postawiono na formowanie katechistów (jest ich teraz aż 300). Wraz z odpowiedzialnymi lokalnych wspólnot prowadzą oni w wioskach ewangelizację, skupioną wokół nowo wybudowanych 120 kaplic. Po 20 latach co trzeci ze 120 tys. mieszkańców regionu jest katolikiem. Co roku 500 dorosłych - po trzyletnim katechumenacie przyjmuje chrzest, a dzieci chrzci się więcej niż tysiąc. Kościół dojrzewa: obecnie jest już 20 księży (17 z nich to Kameruńczycy), do kapłaństwa przygotowuje się 12 seminarzystów, pracują 42 siostry zakonne - prawie wszystkie miejscowe. Przed 20 laty miejscem pierwszej biskupiej posługi ks. Jureczki było więzienie w Yokadouma. Dziś odwiedzane jest ono trzy razy w tygodniu przez kilkunastu katolickich ewangelizatorów. Duszpasterstwo spotyka się z życzliwością personelu. Znaczące są słowa dyrektora więzienia: „Ludzie Kościoła mogą tu przychodzić z misją w dzień i w nocy”.
W diecezji misjonarzami są też Polacy: oblaci o. Alojzy Chrószcz, pracujący wśród Pigmejów z plemienia Bakao o. Grzegorz Jagowdzik i ks. Tadeusz Kraska.

Ks. Grzegorz Draus

Wielka Brytania

Zwalniani za wierność

Sądy w Wielkiej Brytanii zanadto ingerują w prawa człowieka, narzucając obywatelom własną wolę, a nie to, co jest rzeczywiście konieczne dla zachowania porządku publicznego w demokratycznym społeczeństwie - ostrzegają tamtejsi biskupi.
Episkopat Anglii i Walii zajął się prześladowaniem chrześcijan w miejscach pracy. Przeanalizował on cztery przypadki wyznawców Chrystusa, którzy ze względu na swą wiarę zostali zwolnieni z pracy. W dwóch z nich chodziło o noszenie na ubraniu małych krzyżyków, w dwóch kolejnych - o nieobsłużenie par homoseksualnych w urzędzie stanu cywilnego oraz u seksuologa. We wszystkich czterech przypadkach sąd stanął po stronie pracodawcy.
Episkopat przypomina, że wolność obywatela jest podstawą demokracji. Można ją ograniczać, ale jedynie gdy jest to konieczne dla zachowania porządku publicznego, a nie wtedy, kiedy życzą sobie tego władze. We wszystkich wspomnianych przypadkach pracodawcy i państwo zastosowali przepisy w sposób nieadekwatny do sytuacji - stwierdzają biskupi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szwajcaria

Świecki sekretarz Episkopatu

Reklama

Szwajcarscy biskupi postanowili, że sekretarzem ich Episkopatu będzie człowiek świecki. 44-letni Erwin Tanner jest żonaty, ma jedno dziecko. Ukończył teologię, ma doktorat z prawa cywilnego i kanonicznego. Jako sekretarz Episkopatu zastąpił bp. Felixa Gmüra, który został ordynariuszem Bazylei.
Szwajcarscy biskupi podjęli tę decyzję na swym zgromadzeniu plenarnym, które odbyło się w Givisiez. Ponadto zajęli się oni kwestią wychowania seksualnego w szkołach. Skłoniły ich do tego reakcje wielu rodziców, którzy są oburzeni postawą państwa, wkraczającego w ich kompetencje. Biskupi przypomnieli, że wychowanie seksualne to kwestia bardzo kontrowersyjna i społeczeństwo dalekie jest tu od jednomyślności. Jest zatem niedopuszczalne, aby państwo w takiej sytuacji narzucało dzieciom jedną, arbitralnie wybraną wizję płciowości - podkreślili szwajcarscy biskupi.

Ludzie

Abp Rowan Williams

Prymas Kościoła anglikańskiego abp Rowan Williams zamierza w 2012 r. zrezygnować ze sprawowanej od 8 lat funkcji. Informację taką podał dziennik „Daily Telegraph”. Arcybiskup Canterbury zamierza kontynuować karierę naukową, wykładając na prestiżowym Uniwersytecie w Cambridge.
Według gazety, abp Williams miałby zrezygnować ze stanowiska po obchodach diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, która w przyszłym roku obchodzić będzie 60. rocznicę wstąpienia na tron. Uroczystości przewidziane są na czerwiec 2012 r.
Teoretycznie 61-letni abp Williams mógłby sprawować swą funkcję jeszcze przez 9 lat, do ukończenia 70. roku życia.
Rowan Williams jest 104. arcybiskupem Canterbury, duchowym przywódcą 77 mln anglikanów na świecie.

Cudzysłów

Dla chrześcijan religia to nie tylko kult. Istotnym świadectwem wiary jest również działalność charytatywna, edukacyjna i społeczna. Wolność religijna musi zatem obejmować wszystkie te dziedziny życia, a nie tylko sferę sakralną.
Ks. Federico Lombardi SJ, Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Krótko

Polski minister finansów wywołał małą burzę stwierdzeniem, że jeśli unia walutowa w Europie się rozpadnie, to może nawet dojść do wojny. Opozycja nazwała te słowa Mount Everestem nieodpowiedzialności.

Amerykanie przedstawili techniczne rozwiązanie, które umożliwi objęcie programem bezwizowym kolejne państwa, w tym Polskę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polacy mogliby jeździć do USA bez wiz na przełomie 2012 i 2013 r.

Instytut Yad Vashem, organizujący konferencję o zagładzie litewskich Żydów, ogłosił, że wykreślił z listy zaproszonych ministra kultury Republiki Litewskiej Arunasa Gelunasa oraz ambasadora tego kraju Dariusa Degutisa. Litewska prokuratura prowadziła i prowadzi śledztwo przeciwko ocalałym z Holokaustu, którzy służyli w sowieckiej partyzantce lub NKWD. Ludzie ci są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennych i innych przestępstw.

Premier Egiptu Essam Szaraf powiedział, że podpisany w 1979 r. układ z Izraelem nie jest „świętością” i może zostać zmieniony w interesie pokoju czy regionu. Ta wypowiedź podsyciła napięcia w regionie po wcześniejszym ataku na Ambasadę Izraelską w Kairze.

Brytyjski premier David Cameron odwiedził Moskwę. Pierwszy raz od sześciu lat obydwa państwa rozmawiały na tak wysokim szczeblu. Pogorszeniu relacji winna była Rosja. Brytyjczycy są niemal pewni, że agent rosyjskich służb zabił rosyjskiego dysydenta Aleksandra Litwinienkę.

Na światło dzienne wychodzą dalsze, bardzo kłopotliwe dla premiera Włoch Silvio Berlusconiego, szczegóły jego szantażowania w związku ze skandalem obyczajowym. Według prokuratury, miał on płacić za nieujawnianie informacji dotyczących jego domniemanych spotkań z prostytutkami.

Rząd Australii ogłosił w ramach walki z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej, że pozycja „płeć” w paszportach będzie teraz miała trzy opcje: męska, żeńska i nieokreślona.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Adobe Stock

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowskiego Seniora.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 30 kwietnia 2025 r. w kościele św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa od godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję