Reklama

Sport to braterstwo i wspólnota

Niedziela Ogólnopolska 46/2011, str. 26

T. D.

Bp Marian Florczyk dekoruje zwycięzców Mistrzostw Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej w lutym 2011 r.

Bp Marian Florczyk dekoruje zwycięzców Mistrzostw Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej w lutym 2011 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KATARZYNA DOBROWOLSKA: - Księże Biskupie, jakie zadania stoją wobec Kościoła w Polsce przed Euro i jak wyglądają przygotowania od strony duszpasterskiej oraz współpraca ze spółką PL 2012?

BP MARIAN FLORCZYK: - Przede wszystkim Kościół pragnie zapewnić opiekę duszpasterską polskim kibicom, sportowcom, działaczom i trenerom oraz kibicom z zagranicy. Spodziewamy się około miliona osób z różnych krajów, niektórzy kibice przyjadą ze swoimi duszpasterzami. Podczas Euro 2012 kościoły w miastach rozgrywek, tj. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, będą dysponowały duszpasterzami posługującymi się językami krajów, które będą rozgrywały mecz. Chcemy, aby sportowcy i kibice z zagranicy mogli uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. i mieli dostęp do sakramentu pokuty. Wszelkie informacje dotyczące życia religijnego podczas Euro będą podane w odpowiednich informatorach rozdawanych kibicom. W tym zakresie współpracujemy także z innymi podmiotami przygotowującymi Euro, głównie ze Spółką PL 2012. Ta współpraca układa się bardzo dobrze.

- Księże Biskupie, miliony osób zasiądą przed telewizorami, a setki tysięcy będą oglądały mecze na stadionach. Wszyscy pragniemy, by było to prawdziwe święto sportowe. Jaką wymowę będę miały te wydarzenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Sport od zawsze łączony był z czymś transcendentnym. Podczas starożytnych olimpiad, jeszcze przed Chrystusem, płonął tzw. święty ogień przed Zeusem. Był to symbol wiążący religię, sacrum ze sportem. Dla chrześcijan tą światłością jest Jezus Chrystus i Jego nauka. Na tej nauce chcemy budować wszelkie idee dotyczące sportu i kibicowania.
Musimy mieć na uwadze niezwykłą wymowę i znaczenie sportu uprawianego wyczynowo, ale także w wymiarze kibicowania. Zadaniem Kościoła jest budowanie „świętej wspólnoty” kibiców przez przypominanie, że sport ma wymiar odnoszący się do świętości. Wspólnota, jaką tworzą kibice, powinna wykazywać postawę szacunku w odniesieniu do siebie wzajemnie i do drużyny przeciwnej i jej kibiców. Jest to podkreślenie wartości fair play - co należy tłumaczyć: „otocz szacunkiem drugiego człowieka”.

- Wiemy, że dzieci i młodzież ruch i rekreację zamieniają coraz częściej na komputer i telewizor. Euro 2012, jako wielkie, masowe wydarzenie sportowe, jest doskonałą okazją do promocji sportu wśród młodego pokolenia. W jaki sposób Kościół chce wykorzystać Euro 2012 do zainteresowania młodzieży i dzieci sportem?

Reklama

- Przygotowaliśmy cykl katechez dotyczących kulturalnego dopingu, mówiących o godnym przyjęciu gości z zagranicy, o etycznym kibicowaniu i wartości sportu, o umiejętnym przeżywaniu porażki i radości ze zwycięstwa. Będą one realizowane na lekcjach religii w ciągu roku szkolnego.
Chcemy kształtować przez to u dzieci i młodzieży postawę szacunku wobec drużyny przeciwnej i jej kibiców, która wypływa z Ewangelii i nauki Chrystusa, że wszyscy jesteśmy braćmi. Musimy uwrażliwić młodych kibiców, aby nie oddawali złem za złe oraz by nie dali się sprowokować. Przygotowujemy również publikacje poświęcone piłkarzom oraz sportowcom innych dyscyplin, którzy są godni naśladowania w życiu sportowym i prywatnym.
Pragniemy przede wszystkim mówić o ideałach sportu i wartościach, jakie on niesie. Sport wymaga wyrzeczenia i dyscypliny. Treningi, ćwiczenia, sukcesy i porażki wzmacniają wolę i charakter człowieka. Sport pozwala spojrzeć na drugiego człowieka nie jako na wroga, ale jako na współuczestnika w zawodach, a to niesie za sobą zdrowe konkurowanie oraz budowanie braterstwa i wspólnoty. Jeśli zatem na stadionie mamy tworzyć wspólnotę, to nie widzę tutaj miejsca na alkohol, który może być przyczyną rozbicia ducha tej wspólnoty.

- Piłka nożna ma rzesze wielbicieli. Dlaczego tak fascynuje i wzbudza tyle emocji?

- To jest gra zespołowa, a więc „jeden za drugiego” i „jeden z drugim”. Owszem, gwiazdy są bardzo ważne, ale muszą być wspomagane przez resztę zawodników. Swoje talenty, ambicje należy podporządkować wspólnocie, czyli drużynie, a to jest szalenie trudne. Jednak tylko w ten sposób można osiągnąć sukces. Kibice muszą zdawać sobie sprawę, że za wynikiem zawsze idzie wyrzeczenie i ciężka praca. Bagatelizowanie treningów, łatwe podejście do zawodów nie przynosi sukcesów. Zawsze należy docenić wielki wkład pracy, wysiłek i zmagania sportowców. Tylko wtedy można wiedzieć, jak smakuje zwycięstwo. Aby zaznać tego smaku, trzeba niekiedy samemu oderwać się od komputera i telewizora i zmusić się do wysiłku fizycznego, gdzie czasem przychodzi odczuć ból skręconej nogi, zmęczenie mięśni...

- Jak Ksiądz Biskup ocenia kibiców w Polsce na tle innych krajów?

Reklama

- W kulturze naszego narodu jest głęboko zakorzeniona gościnność, wynikająca z naszej chrześcijańskiej tradycji. Mówimy przecież: „Gość w dom, Bóg w dom”. Jestem spokojny o polskich kibiców, którzy mają wyczucie i potrafią godnie zachować się podczas międzynarodowych meczów. Choć mamy także przykłady negatywnych zachowań. Sądzę jednak, że jako naród jesteśmy świadomi tego, że opinia o Polsce, jaką wyrobią sobie goście z zagranicy podczas Euro 2012, pozostanie na długi czas. Nie chodzi tylko o godne zachowanie na stadionach, ale także o wszelkie gesty i słowa. W dobie nowoczesnych technologii kamery zarejestrują wszystko, a obraz ten pójdzie w świat. Dlatego potrzebna jest ogromna trzeźwość umysłu, którą trzeba uzupełnić dobrem i życzliwością. Jestem przekonany, że od tej strony polscy kibice nie przyniosą wstydu naszej ojczyźnie, ponieważ tak nas ukształtowała tradycja chrześcijańska - drugi człowiek to nasz brat i bliźni. Taką właśnie postawę chcemy wnieść na stadiony i poza nie. Mamy nadzieję, że taką samą postawą odpłacą nam kibice, którzy do nas przyjadą.

- Czego Ksiądz Biskup życzyłby naszej narodowej reprezentacji przed mistrzostwami?

- Życzę naszej drużynie, aby stanowiła zespół podgrzany świętym ogniem - wtedy osiągnie sukces i stanie się dumą naszego kraju.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał zarzuty

2025-04-24 11:16

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych - informowaliśmy o tym w środę 23 kwietnia. Historia ma swój ciąg dalszy.

23 KWIETNIA PISALIŚMY: Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Rzymie: Prosimy, by Pan jak najszybciej wziął Franciszka do grona świętych

2025-04-25 21:45

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

USA: w Wielkanoc wzrost liczby konwertytów na wiarę katolicką

2025-04-26 15:52

[ TEMATY ]

USA

Wielkanoc

konwertyci

wiara katolicka

Adobe Stock

Diecezja Cleveland, w stanie Ohio, w której zanotowano ok. 50 proc. wzrost liczby konwertytów na wiarę katolicką w okresie wielkanocnym, nie jest czymś wyjątkowym. Zdaniem katolickich mediów jest ona częścią tego, co dzieje się obecnie w wielu diecezjach w Stanach Zjednoczonych. Według katolickiej platformy „National Catholic Register" jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jaka będzie całkowita liczba nawróconych na Kościół katolicki w całym kraju w 2025 roku, ponieważ wiele diecezji nie podaje oficjalnych danych aż do końca roku. Wiosną tego roku skontaktowano się ze wszystkimi 175 diecezjami terytorialnymi obrządku łacińskiego w kraju i otrzymano porównywalne dane od około 50 z nich. Według platformy liczby pokazują, że znaczny wzrost liczby konwertytów jest powszechnym zjawiskiem.

„Jak to się dzieje? Krótką odpowiedzią dla wielu jest Duch Święty. Ale inny czynnik, na który też powołują się diecezje, to narodowe odrodzenie eucharystyczne. Wzbudziło ono większe zainteresowanie wiarą. Częścią naszych lokalnych inicjatyw odnowy eucharystycznej było umieszczanie dużych billboardów w widocznych miejscach w naszych głównych skupiskach ludności, zapraszających ludzi do przyjścia do naszych parafii” - powiedział biskup Michael Sis, ordynariusz diecezji San Angelo w Teksasie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję