Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawa

Pomnik prezydenta Reagana

W Warszawie przy Al. Ujazdowskich, naprzeciwko Ambasady Stanów Zjednoczonych, 21 listopada stanął pomnik Ronalda Reagana (1911-2004), który był gubernatorem Kalifornii i przez dwie kadencje prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 2007 r. podczas wizyty w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie - Nancy Reagan przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi USA Order Orła Białego.
Warszawski pomnik uroczyście odsłonił Lech Wałęsa. - Pokłońmy się prezydentowi Ronaldowi Reaganowi za to, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały - stwierdził Lech Wałęsa. Podczas uroczystości został m.in odczytany list prezydenta Baracka Obamy. Podkreślił on, że upamiętnienie w stolicy Polski 40. amerykańskiego prezydenta to wyraz wdzięczności za zdecydowane wsparcie, którego Stany Zjednoczone udzieliły Polsce podczas długiej walki o wyzwolenie się z reżimu komunistycznego.
Pomnik przedstawia Reagana stojącego za mównicą, jak w 1987 r. przed Bramą Brandenburską, gdy padły jego słynne słowa: „Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!”. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Wizyta patriarchy Cyryla w 2012 r.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przyjął zaproszenie

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl (Gundiajew) przyjął zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy (Hrycuniaka). Jego 4-dniowa wizyta w naszym kraju rozpocznie się 16 sierpnia 2012 r. i towarzyszyć będzie uroczystościom święta Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce. Patriarcha gościł w Polsce w 2004 r. jeszcze jako metropolita smoleński i kalinigradzki. Metropolita Sawa złożył swoją wizytę w Rosji, podczas której m.in. wziął udział w uroczystościach 65-lecia zwierzchnika rosyjskiego prawosławia. Moskiewski hierarcha pragnie odwiedzić wszystkie lokalne Kościoły prawosławne w kolejności, w jakiej występują w dyptychu. Do tej pory był gościem patriarchatu Konstantynopola, Aleksandrii i Antiochii. Kolejną wizytę złoży w Jerozolimie. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny będzie gościł hierarchę jako trzynasty z listy dyptychu.

Lublin

Technologie informatyczne w sądownictwie

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie 19 listopada 2011 r. odbyła się konferencja naukowa pt: „Technologie informatyczne w sądownictwie - doświadczenia i perspektywy”. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Konferencję otworzyli ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, przewodniczący SAWP KUL, oraz prof. dr hab. Eugeniusz Kędra, pełnomocnik rektora WSZiP. Konferencja zakończyła się istotnymi konkluzjami. Sprawność sądownictwa w dużym stopniu zależy obecnie od wykorzystania technologii informatycznych. Przykładem może tutaj być e-sąd (elektroniczny sąd cywilny), który istnieje w Lublinie (Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny). Dzięki e-sądowi uproszczono i przyspieszono proces uzyskiwania orzeczenia - czyli rozstrzygnięcia sporu - w nieskomplikowanych sprawach, np.: ściągania należności za niezapłacone rachunki czy raty, drobnych wykroczeń itp. Kontakt zainteresowanych z sądem drogą elektroniczną wpływa także znacząco na obniżenie kosztów. W 2011 r. do e-sądu wpłynęło 1 mln 300 tys. spraw.

Ks. Michał Grochowina

Krótko

Poparcie dla PO w ostatnim sondażu spadło aż o 8 punktów procentowych. Sondaż dla „Gazety Wyborczej” przeprowadził TNS OBOP. Partię Donalda Tuska popiera 34 proc. Polaków.

Były szef UOP-u gen. Gromosław C. został zatrzymany przez CBA. W tej samej sprawie zatrzymano także cztery inne osoby, w tym byłego doradcę ministra skarbu w rządzie SLD, znanego adwokata i prezesa jednej ze spółek giełdowych. Wszyscy są podejrzani o korupcję przy prywatyzacji STOEN-u i LOT-u.

Wanda Nowicka jest politykiem, któremu Polacy ufają najmniej - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wicemarszałek Sejmu z ramienia Ruchu Palikota jest obdarzona zaufaniem jedynie 7 proc. respondentów.

Godło Polski powraca na koszulki reprezentacji. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że po rozmowach ze sponsorem technicznym - firmą Nike - podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego. Prezes PZPN-u Grzegorz Lato przeprosił za incydent z orzełkiem na koszulkach polskiej reprezentacji.

Resort edukacji ogłosił, że chce obowiązkowo posłać sześciolatki do szkół w 2014 r. To kolejna zmiana planów rządu w sprawie obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Odwołana szefowa TVP 1 Iwona Schymalla napisała list, w którym zarzuciła publicznej telewizji upolitycznienie i brak kompetencji. Prezes TVP Juliusz Braun odrzucił te oskarżenia.

Rozpoczął się proces mordercy działacza PiS-u Marka Rosiaka. Rok temu Ryszard Cyba zastrzelił polityka. Proces utajniono.

Jacek Cichocki - minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie, które umożliwia strażnikom miejskim karanie mandatami za handel prowadzony w miejscach niedozwolonych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uważa, że znaczna część mediów 11 listopada relacjonowała marginalnie lub w ogóle zignorowała skalę i przebieg warszawskiej manifestacji patriotycznej, budując relacje wokół starć demonstrantów z policją.

Nowy egzamin gimnazjalny ma być bardzo trudny. Wystraszeni są pedagodzy i uczniowie. Ci pierwsi wskazują, że pytania są wyjątkowo skomplikowane i niezrozumiałe.

Wzrosły opłaty za żłobki aż o 26 proc., po wejściu ustawy żłobkowej. Nowe prawo obowiązuje od 1 kwietnia. Wprowadziło uproszczone zasady powoływania żłobków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

[ TEMATY ]

Watykan

dekret

dyscyplina intencji

Mszy Święte

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Publikujemy robocze tłumaczenie fragmentu zawierającego przepisy zawarte w Dekrecie Dykasterii ds. Duchowieństwa ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Oficjalne tłumaczenie całego dekretu zostanie wkrótce opublikowane w polskim wydaniu L’Osservatore Romano:
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ 34 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy

2025-04-13 18:54

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

atak rakietowy

Sumy

34 osoby

PAP/EPA

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 117 zostało rannych w Niedzielę Palmową w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie zaatakowały centrum miasta dwoma rakietami balistycznymi z głowicami kasetowymi. Uderzenie potępili przywódcy m.in. Polski, Unii Europejskiej, Francji, W. Brytanii, Niemiec i Włoch.

Pociski spadły na centrum miasta około godz. 10.15 (godz. 9.15 w Polsce), gdy ludzie m.in. wracali bądź udawali się do cerkwi z okazji Niedzieli Palmowej lub spacerowali po bulwarze w centralnej części miasta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję