Dziś w sposób szczególny pamiętamy o osobach, które uczyły nas żyć, wierzyć i kochać – mówił bp Marek Mendyk, który w katedrze świdnickiej modlił się za zmarłych kapłanów.
Bp Mendyk rozpoczynając, w samo południe 8 listopada, Mszę świętą żałobną w asyście bp Ignacego Deca, bp Adama Bałabucha, ks. kan. Arkadiusza Chwastyka, ks. prał. Stanisława Przerady i ks. Tomasza Gwizdka, wymienił 72 nazwiska kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy zmarli w ciągu 19 lat istnienia diecezji świdnickiej. Począwszy od ks. prał. Krzysztofa Wałeckiego (zm. 16.02.2005r.) po ks. kan. Grzegorza Umińskiego (zm. 21.07.2023r.).
W trakcie homilii, bp Mendyk zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy za zmarłych, akcentując jej wagę w życiu wiernych. Wskazał, że modlitwa za zmarłych jest wyrazem nieustającej miłości i nadziei na ponowne spotkanie w życiu wiecznym. - W tych listopadowych dniach przywołujemy w pokornych modlitwach imiona naszych zmarłych. W sposób szczególny pamiętamy o osobach, które uczyły nas żyć, wierzyć i kochać. Modląc się za nich, pokazujemy, że nadal ich kochamy i mamy nadzieję na spotkanie z nimi w niebie – podkreślił.
- Zawsze, kiedy czytamy słowo Boże, uświadamiamy sobie, że właśnie tym co przywraca człowiekowi życie jest słowo Jezusa. Przyjęcie tego słowa z wiarą sprawia, że człowiek odzyskuje pełnię życia. To właśnie słowo, zawsze czyste i święte, ono wnika w nas jako lekarstwo na naszą codzienność i daje nam się prowadzić – zaznaczył w dalszej części homilii biskup świdnicki.
Bp Ignacy Dec podczas udzielania sakramentu bierzmowania dorosłym w katedrze świdnickiej
Z dniem 1 września br. kończy się trwająca blisko dwie dekady tradycja kwartalnego bierzmowania dla dorosłych w katedrze świdnickiej.
Informację tę ogłosił podczas spotkania rejonowego w Wałbrzychu ks. kan. Krzysztof Ora. Wiadomość widnieje także na stronie kurii. - Od września 2024 r. sakrament bierzmowania w katedrze nie będzie już udzielany w dotychczasowej formule – podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji świdnickiej. Do tej pory, zgodnie z przyjętą tradycją, bierzmowanie odbywało się w katedrze raz na kwartał, w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.
Sytuacja wokół lekcji religii nie jest łatwa; to rodzaj lekceważenia miejsca, jakie te lekcje zajmują w szkole, a także nauczycieli i uczniów - powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Podziękował katechetom za ich „wytrwałość, wytrzymałość i odporność na wszystkie wstrząsy".
Zgodnie z decyzją MEN, od 1 września tego roku lekcje religii w szkołach mogą odbywać się w grupach międzyoddziałowych. Resort zdecydował także, że nauka religii i etyki będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, a nie dwóch, jak obecnie, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Apostoł Różańca, katolicki wychowawca młodzieży, uznany błogosławionym przez Jana Pawła II dominikański tercjarz Bartolo Longo zostanie kanonizowany 19 października przez Papieża Leona XIV. Wraz z nim świętymi zostanie uznanych sześcioro innych błogosławionych.
Bł. Bartolo Longo zostanie kanonizowany podczas uroczystości, która rozpocznie się 19 października o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć jej będzie Papież Leon XIV. Wraz z włoskim błogosławionym kanonizowani zostaną także: Ignazio Choukrallah Maloyan – ormiańskokatolicki biskup, Peter To Rot – katechista z Nowej Gwinei, Vincenza Maria Poloni – włoska zakonnica, Maria del Monte Carmelo Rendiles Martínez – zakonnica z Wenezueli, Maria Troncatti – włoska zakonnica, José Gregorio Hernández Cisneros – wenezuelski lekarz, tercjarz franciszkański.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.