Reklama

Wybory Rady Kapłańskiej

Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, co 5 lat bp Adam Śmigielski SDB zarządza wybory do Rady Kapłańskiej Diecezji Sosnowieckiej. W tym roku Ordynariusz wyznaczył termin wyborów na 23 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybory odbyły się w siedmiu okręgach wyborczych. W okręgu będzińskim, skupiającym dekanat Trójcy Przenajświętszej w Będzinie, dekanat sączowski św. Jakuba Apostoła i dekanat siewierski św. Macieja Apostoła, z upoważnienia Biskupa sosnowieckiego przewodniczył wyborom ks. kan. Mieczysław Miarka. W okręgu dąbrowskim, obejmującym dekanat Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, dekanat św. Antoniego Padewskiego, dekanat Najświętszego Serca Pana Jezusa, przewodniczył ks. kan. Jan Leks. W okręgu jaworznickim, który tworzą dekanat Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dekanat Świętych Wojciecha i Katarzyny, przewodniczył ks. kan. Stanisław Pyla. W okręgu olkuskim, składającym się z dekanatu św. Andrzeja Apostoła, dekanatu Najświętszego Serca Pana Jezusa, dekanatu wolbromskiego św. Katarzyny, dekanatu wolbromskiego Podwyższenia Krzyża Świętego, nad prawidłowym wyborem do Rady czuwał ks. kan. Stefan Rogula. W okręgu sławkowskim, utworzonym z dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego, dekanatu jaroszowieckiego Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, dekanatu łazowskiego św. Franciszka z Asyżu i dekanatu pilickiego Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, przewodniczył ks. kan. Antoni Kwiatkowski. Z kolei w okręgu sosnowieckim I, skupiającym dekanat św. Tomasza Apostoła, dekanat Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dekanat czeladzki św. Stanisława BM, przewodniczył ks. kan. Karol Malasiewicz. Zaś w okręgu sosnowieckim II, utworzonym z dekanatu św. Barbary, dekanatu Chrystusa Króla i dekanatu św. Jadwigi Śląskiej, nad sprawnym przebiegiem głosowania czuwał ks. kan. Tadeusza Stokowski.
Rada Kapłańska liczy 28 członków. Do Rady z urzędu wchodzą: biskup pomocniczy, kanclerz Kurii Diecezjalnej, wikariusz biskupi, rektor Wyższego Sosnowieckiego Seminarium Duchownego, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego. Prawo wyboru do rady, zarówno czynne, jak i bierne, mają wszyscy kapłani diecezjalni inkardynowani do diecezji, kapłani diecezjalni nieinkardynowani oraz kapłani instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego pracujący na terenie naszej diecezji. Wybory są wolne, tajne, bezpośrednie i dwustopniowe.
W pierwszej fazie wyborów, w tzw. głosowaniu wstępnym, wybierano względną większością głosów w każdym okręgu 3 proboszczów i 3 wikariuszy - kandydatów na członków Rady Kapłańskiej. W drugiej fazie na karcie do głosowania wyborcy wpisywali już tylko dwa nazwiska - 1 proboszcza i 1 wikariusza. Wyniki wyborów i pełny skład Rady podamy w jednym z najbliższych numerów Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Paweł z Teb

[ TEMATY ]

św. Paweł

Wikipedia

Marttia Preti, "Św. Paweł z Teb" (XVII wiek)

Marttia Preti, Św. Paweł z Teb (XVII wiek)

Każdego roku 15 stycznia i w najbliższą po tym dniu niedzielę ojcowie i bracia paulini radośnie przeżywają uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Do należytego uczczenia swego Patrona i Patriarchy przygotowują się przez nowennę nazywaną "Pawełkami".

Wierni w dniach nowenny licznie gromadzą się w Bazylice Jasnogórskiej i przy dźwiękach orkiestry śpiewają hymny wysławiające bohaterskie życie świętego Pustelnika z Egiptu. Przez bogate dziedzictwo duchowe Zakonu Paulinów wciąż przywoływana jest postać św. Pawła z Teb. Często spotykamy pytanie: Jaki jest związek paulinów ze św. Pawłem Pierwszym Pustelnikiem?
CZYTAJ DALEJ

Wybór ludzi prostych odsłania sposób Boga, który buduje wspólnotę od dołu

2026-01-14 21:02

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Grażyna Kołek

Izajasz mówi do ziemi, która zaznała upokorzenia. Zabulon i Neftali leżały na północy. W VIII wieku przed Chr. te okolice pierwsze przyjęły cios Asyrii i doświadczyły przesiedleń. Prorok pamięta o „drodze nadmorskiej” i o „Zajordaniu”, o szlakach, którymi przechodzili obcy. W takich miejscach rodzi się zdanie o światłości. „Naród kroczący w ciemnościach” opisuje ludzi idących dalej, choć widzą mało. Ciemność w Biblii dotyka nocy, lęku i utraty sensu. Światłość (’ôr) jest znakiem obecności Pana. Ona wschodzi nad tymi, którzy „mieszkają w krainie mroków”, w przestrzeni naznaczonej śmiercią i przemocą. Izajasz mówi o świetle „wielkim”. Ono zmienia sposób widzenia. W tekście brzmi też obietnica pomnożenia narodu. To język życia, które wraca, gdy lud przestaje się kurczyć pod naciskiem. Radość zostaje nazwana „przed Tobą”, przed obliczem Boga. Prorok porównuje ją do radości żniwiarzy i do podziału zdobyczy. To obrazy ulgi po ucisku i oddechu po czasie ciężkiej pracy. Prorok opisuje rozbicie jarzma, kija na barkach i rózgi ciemięzcy. Przywołuje „dzień Midianu”, pamięć zwycięstwa Gedeona. To zwycięstwo przyszło bez siły wielkiej armii. Wskazuje na Boga, który potrafi przerwać spiralę strachu i oddać godność uciskanym. „Galilea pogan” brzmi jak przestrzeń (goyim), narodów. To miejsce mieszane, słabiej chronione, często lekceważone przez centrum. Izajasz widzi tam początek odnowy. Światło rozpala się właśnie na pograniczu. Proroctwo pokazuje Pana, który wchodzi w historię ran i czyni ją miejscem nowego początku. W tej obietnicy Pan sam staje się światłem drogi.
CZYTAJ DALEJ

Kuwejt: kard. Parolin wyniesie kościół MB Arabii do rangi bazyliki mniejszej

2026-01-15 12:30

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Kuwejt

Vatican Media

kościół Matki Bożej Arabii

kościół Matki Bożej Arabii

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin przebywa z dwudniową wizytą w Kuwejcie, gdzie spotka się z władzami cywilnymi i wyniesie kościół Matki Bożej Arabii do rangi bazyliki mniejszej.

28 czerwca 2025 r. Watykan ogłosił, że Papież Leon XIV postanowił wynieść kościół Matki Bożej Arabii, najstarszy kościół w Wikariacie Apostolskim Arabii Północnej (AVONA), do rangi bazyliki mniejszej. Uroczystego aktu dokona Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, ustanawiając w ten sposób pierwszą bazylikę mniejszą w regionie Zatoki Perskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję