Reklama

Kościół

Kijów: zniszczenia w katedrze i rezydencji abp. Szewczuka po ataku rosyjskich dronów

W wyniku masowego ataku ataków dronów „szahedów” w Kijowie w nocy 25 listopada zniszczeniom uległa grekokatolicka Patriarchalna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa oraz rezydencja abp. Światosława Szewczuka. „Zamiast prezentów od św. Mikołaja otrzymamy takie oryginalne podarki” - skomentował abp Szweczuk.

[ TEMATY ]

Ukraina

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nocy 25 listopada Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 75 dronów, z czego 74 zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą, w tym ponad 60 nad Kijowem. Alarm lotniczy w stolicy Ukrainy trwał ponad 6 godzin, od 2:37 do Nie było ofiar śmiertelnych, ale pięć osób zostało rannych, w tym 11-letnie dziecko.

Jeden z rosyjskich dronów został zestrzelony w dzielnicy Dniepr w Kijowie, w pobliżu patriarchalnej katedry Zmartwychwstania Chrystusa i rezydencji głowy Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, abp. Światosława Szewczuka. Fala uderzeniowa uszkodziła drzwi i wybiła okna w katedrze. Większym zniszczeniom uległ wieżowiec w pobliżu świątyni.

W wyniku ataku dronów na Kijów uszkodzonych zostało sześć okien w podziemiach katedry patriarchalnej. Fala uderzeniowa wybiła szyby. Uszkodzone zostało okucie w czterech drzwiach kościoła - powiedział Wasyl Bukatyuk, dyrektor Dyrekcji Budowlanej przy kurii arcybiskupiej. - W rezydencji patriarchalnej i kurii patriarchalnej uszkodzone zostały trzy drzwi - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-27 10:14

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: patriarcha Cyryl skarży się na "prześladowania" Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Rosja

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) jest prześladowany i ograniczany w swej działalności - oświadczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Podczas dorocznego spotkania wielkanocnego w rosyjskim MSZ wyraził on przy tym zdziwienie, że świat nie reaguje na tego rodzaju "ucisk" kanonicznego prawosławia na Ukrainie.

"Zdumiewa milczenie wspólnoty światowej. Kościół nasz ograniczają, usiłują pozbawić praw obywatelskich, dążą do uchwalenia przepisów, które uniemożliwiają normalną rejestrację parafii prawosławnych na Ukrainie, odbiera się siłą wiernym ich świątynie" - skarżył się zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) dyplomatom. Dodał, że "można by jeszcze długo mówić, ale gdy widzi się, jak grupy paramilitarne w panterkach przemocą wypędzają ludzi z cerkwi, to jest to przerażające".
CZYTAJ DALEJ

Oman otwiera się na katolików, powstało centrum duszpasterskie

2025-07-08 12:47

[ TEMATY ]

Oman

Vatican Media

Biskup Paolo Martinell

Biskup Paolo Martinell

Zdaniem wielu, to wydarzenie historyczne – w Omanie uroczyście otwarto nowe centrum duszpasterskie dla katolików. To miejsce, położone przy parafii Ducha Świętego w Ghala, części stolicy kraju – Maskatu - ma służyć formacji chrześcijańskiej, katechezie oraz jako dom dla kapłanów. Inicjatywa ta została zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i duchowieństwa z Wikariatu Apostolskiego Arabii Południowej.

„Otwarcie tego centrum to wydarzenie historyczne, które rozpoczyna nowy rozdział – powiedział biskup Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej, franciszkanin kapucyn. Jak zaznaczył, budowa była tego miejsca, przy kościele Ducha Świętego, była odpowiedzią na długo wyczekiwane pragnienie wiernych z Ghala i całego wikariatu.
CZYTAJ DALEJ

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

[ TEMATY ]

IMGW

opady

podtopienia

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

W poniedziałek strażacy odnotowali 2200 interwencji w związku z burzami. W najbliższych dniach niż przemieszczający się nad Polską przyniesie intensywne opady deszczu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję