Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie to wypełnianie obowiązków. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

Rozpoczęły się Adwentowe Dni Formacji Katechetów, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Ks. Marcin Krawczyk

Ks. Marcin Krawczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację dzisiaj w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Nawiązując do liturgii słowa, kapłan podkreślił, że pod koniec roku liturgicznego towarzyszą nam teksty apokaliptyczne, dotyczące czasów ostatecznych i końca świata. – Kiedy przyglądam się dzisiejszemu słowu, w mojej głowie, trochę pod włos różnym podnoszącym ciśnienie interpretacjom, pojawia się jedna bardzo ważna myśl: spokojnie, nic się nie dzieje! O tym pokoju chciałbym dzisiaj powiedzieć kilka słów – mówił ks. Krawczyk.

Zaznaczył, że fragment Ewangelii, w którym Jezus zapowiada zburzenie Jerozolimy nie mówi o tym, co stanie się na końcu czasów. Chrystus przygotowywał swoich słuchaczy na wydarzenia, które miały się rozegrać wkrótce na ich oczach. – Oczywiście Kościół traktuje te słowa jako symboliczny opis końca dziejów, ale trzeba mieć świadomość, że pierwotnie znaczyło to zupełnie coś innego – mówił ks. Marcin i podkreślał, że taka tendencja do tropienia znaków końca czasów jest dziś obecna w niektórych kręgach Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cała ta trwoga tworząca się w niektórych kręgach kościelnych, wynikająca z odczytywania znaczenia katastrof, chorób, epidemii, wojen jako znaków końca czasów jest niczym innym jak niebezpiecznym podejściem do rzeczywistości. Mało sensownym jest przykładanie określonych fragmentów z Pisma Świętego do konkretnej postaci historycznej – tłumaczył ks. Krawczyk. Podkreślił, że nie ma to nic wspólnego z rzetelnym odczytywaniem symbolicznego znaczenia Biblii. Co więcej, Pan Jezus sam przestrzega, że wielu w Jego imieniu będzie mówić, że nadszedł czas. Dlatego powinniśmy odpowiednio reagować na tego typu zachowania.

– Według słów Jezusa mamy nie ulegać takiemu myśleniu i nie podążać za tymi, którzy wieszczą rychły koniec świata. (…) Dlaczego? Ponieważ sam Pan Jezus jako człowiek nie wiedział, kiedy to nastąpi. Jak powiedział kiedyś swoim uczniom, tę wiedzę posiada tylko Bóg. Nie mają jej aniołowie, ani Syn – mówił kapłan i pytał: – Czy to nie oznacza, że powinniśmy żyć spokojnie? Niczego się nie bać ani też nie szukać znaczenia tego, co wokół nas się dzieje? Choć wielu może powiedzieć, że Pan Jezus wielokrotnie powtarzał, że mamy czuwać i nieustannie być gotowymi na Jego przyjście. Odpowiedź na to pytanie daje nam św. Paweł w swoim drugim Liście do Tesaloniczan. Wyjaśnia, na czym powinno polegać to czuwanie.

Reklama

Ks. Marcin przytoczył fragment listu: „Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli” (2Tes 3, 11-12).

– Oczekiwanie na powtórne przyjście Pana to według św. Pawła po prostu wykonywanie swoich obowiązków. Nie powinniśmy więc żyć w strachu, że Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy, ani też w panice szykować się na to wydarzenie, siedząc przy oknie i śledząc znaki na niebie. W jednej z przypowieści Jezus mówił o tym, jak Pan chwalił swego sługę, gdy ten, czekając na niego, po prostu zajmował się swoimi obowiązkami. Nie siedział przy oknie, sprawdzając, czy zaraz nie pojawi się gospodarz. Chrześcijanin, który prawdziwie czeka na powtórne przyjście Pana, to nie ktoś, kto rozgląda się wokół i szuka znaków Jego przyjścia. Czuwanie to proste wypełnianie obowiązków – tłumaczył kapłan. Zachęcał do pielęgnowania więzi w rodzinach, głoszenia Ewangelii, wypełniania słów Jezusa, co w konsekwencji przygotuje nas na Jego przyjście.

– Dzisiejsza Ewangelia jest źródłem ogromnego pokoju, który płynie od samego Jezusa. Słowo prosto nam podpowiada: służ Bogu, wypełniaj swoje obowiązki, bądź dobry, kochaj bliźnich, głoś Ewangelię, pomóż tym, którzy cierpią, przyjdź z pomocą ich słabości. Właśnie w ten sposób stajemy się gotowi na przyjście Pana. Bądźmy uczniami Pana Jezusa, po ludzku nic więcej nie trzeba – podkreślał ks. Marcin.

Reklama

Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej część metodyczna spotkania w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Szkolenie pt. „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii” składało się z kilku tematycznych wykładów, które wygłosili: dr Agnieszka Jędrzejowska, ks. dr Bartosz Trojanowski, mgr Ewa Węgielska. Ks. dr Mariusz Szypa przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału Katechetycznego.

Więcej na temat części metodycznej spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/97033/Ochrona-dzieci-i-mlodziezy-Adwentowe-Dni

2023-11-28 17:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Unikowo – odnaleziono szczątki kapłana zamordowanego przez Sowietów

2024-07-26 16:29

[ TEMATY ]

zamordowany

Unikowo

ks. Franz Zagermann

Archidiecezja Warmińska

Unikowo, kościół gotycki, którego proboszczem do 1945 r. był zabity przez czerwonoarmistów ks. Franz Zagermann

Unikowo, kościół gotycki, którego proboszczem do 1945 r. był zabity przez czerwonoarmistów ks. Franz Zagermann

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Unikowie (pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono szczątki ludzkie, należące prawdopodobnie do ks. Franza Zagermanna, kapłana zamordowanego w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Warto przypomnieć, że duchowny został włączony do grona osób, wobec których prowadzony jest proces beatyfikacyjny ks. Józefa Steinki i Towarzyszy. 5 listopada 2011 r. w bazylice św. Jakuba w Olsztynie zakończył się etap diecezjalny procesu.

Poszukiwania terenowe przeprowadzono w dniach 23-24 lipca 2024 r. na terenie prywatnej posesji, oddalonej ok. 1,5 km od zabudowań parafialnych. To właśnie na terenie tej kolonii oraz w innych miejscach mieszkańcy okolicznych miejscowości szukali schronienia przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Ksiądz Franz Zagermann dołączył do zgromadzonych 29 stycznia 1945 roku, po odprawieniu ostatniej Mszy św. w kościele parafialnym. W nowym miejscu dalej służył wiernym posługą religijną, modlił się wspólnie z ukrywającymi się i dawał świadectwo kapłańskiej postawy.

CZYTAJ DALEJ

Biskup ofiarą napadu – skuty kajdankami leżał na poboczu drogi

2024-07-26 18:09

[ TEMATY ]

biskup

Meksyk

napad

BP KEP

W Meksyku kolejny biskup padł ofiarą napadu. Jak podały lokalne media 24 lipca, jadący samochodem biskup Gonzalo Alonso Calzada Guerrero z diecezji Tehuacán został zmuszony przez sześciu nieznanych uzbrojonych mężczyzn do zatrzymania się.

Napastnicy ukradli nowe auto, telefon komórkowy i inne wartościowe przedmioty osobiste. Natomiast skutego kajdankami biskupa zostawili leżącego na poboczu drogi. Na szczęście, nie odniósł żadnych obrażeń fizycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję