Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie to wypełnianie obowiązków. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

Rozpoczęły się Adwentowe Dni Formacji Katechetów, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Ks. Marcin Krawczyk

Ks. Marcin Krawczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację dzisiaj w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Nawiązując do liturgii słowa, kapłan podkreślił, że pod koniec roku liturgicznego towarzyszą nam teksty apokaliptyczne, dotyczące czasów ostatecznych i końca świata. – Kiedy przyglądam się dzisiejszemu słowu, w mojej głowie, trochę pod włos różnym podnoszącym ciśnienie interpretacjom, pojawia się jedna bardzo ważna myśl: spokojnie, nic się nie dzieje! O tym pokoju chciałbym dzisiaj powiedzieć kilka słów – mówił ks. Krawczyk.

Zaznaczył, że fragment Ewangelii, w którym Jezus zapowiada zburzenie Jerozolimy nie mówi o tym, co stanie się na końcu czasów. Chrystus przygotowywał swoich słuchaczy na wydarzenia, które miały się rozegrać wkrótce na ich oczach. – Oczywiście Kościół traktuje te słowa jako symboliczny opis końca dziejów, ale trzeba mieć świadomość, że pierwotnie znaczyło to zupełnie coś innego – mówił ks. Marcin i podkreślał, że taka tendencja do tropienia znaków końca czasów jest dziś obecna w niektórych kręgach Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cała ta trwoga tworząca się w niektórych kręgach kościelnych, wynikająca z odczytywania znaczenia katastrof, chorób, epidemii, wojen jako znaków końca czasów jest niczym innym jak niebezpiecznym podejściem do rzeczywistości. Mało sensownym jest przykładanie określonych fragmentów z Pisma Świętego do konkretnej postaci historycznej – tłumaczył ks. Krawczyk. Podkreślił, że nie ma to nic wspólnego z rzetelnym odczytywaniem symbolicznego znaczenia Biblii. Co więcej, Pan Jezus sam przestrzega, że wielu w Jego imieniu będzie mówić, że nadszedł czas. Dlatego powinniśmy odpowiednio reagować na tego typu zachowania.

– Według słów Jezusa mamy nie ulegać takiemu myśleniu i nie podążać za tymi, którzy wieszczą rychły koniec świata. (…) Dlaczego? Ponieważ sam Pan Jezus jako człowiek nie wiedział, kiedy to nastąpi. Jak powiedział kiedyś swoim uczniom, tę wiedzę posiada tylko Bóg. Nie mają jej aniołowie, ani Syn – mówił kapłan i pytał: – Czy to nie oznacza, że powinniśmy żyć spokojnie? Niczego się nie bać ani też nie szukać znaczenia tego, co wokół nas się dzieje? Choć wielu może powiedzieć, że Pan Jezus wielokrotnie powtarzał, że mamy czuwać i nieustannie być gotowymi na Jego przyjście. Odpowiedź na to pytanie daje nam św. Paweł w swoim drugim Liście do Tesaloniczan. Wyjaśnia, na czym powinno polegać to czuwanie.

Reklama

Ks. Marcin przytoczył fragment listu: „Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli” (2Tes 3, 11-12).

– Oczekiwanie na powtórne przyjście Pana to według św. Pawła po prostu wykonywanie swoich obowiązków. Nie powinniśmy więc żyć w strachu, że Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy, ani też w panice szykować się na to wydarzenie, siedząc przy oknie i śledząc znaki na niebie. W jednej z przypowieści Jezus mówił o tym, jak Pan chwalił swego sługę, gdy ten, czekając na niego, po prostu zajmował się swoimi obowiązkami. Nie siedział przy oknie, sprawdzając, czy zaraz nie pojawi się gospodarz. Chrześcijanin, który prawdziwie czeka na powtórne przyjście Pana, to nie ktoś, kto rozgląda się wokół i szuka znaków Jego przyjścia. Czuwanie to proste wypełnianie obowiązków – tłumaczył kapłan. Zachęcał do pielęgnowania więzi w rodzinach, głoszenia Ewangelii, wypełniania słów Jezusa, co w konsekwencji przygotuje nas na Jego przyjście.

– Dzisiejsza Ewangelia jest źródłem ogromnego pokoju, który płynie od samego Jezusa. Słowo prosto nam podpowiada: służ Bogu, wypełniaj swoje obowiązki, bądź dobry, kochaj bliźnich, głoś Ewangelię, pomóż tym, którzy cierpią, przyjdź z pomocą ich słabości. Właśnie w ten sposób stajemy się gotowi na przyjście Pana. Bądźmy uczniami Pana Jezusa, po ludzku nic więcej nie trzeba – podkreślał ks. Marcin.

Reklama

Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej część metodyczna spotkania w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Szkolenie pt. „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii” składało się z kilku tematycznych wykładów, które wygłosili: dr Agnieszka Jędrzejowska, ks. dr Bartosz Trojanowski, mgr Ewa Węgielska. Ks. dr Mariusz Szypa przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału Katechetycznego.

Więcej na temat części metodycznej spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/97033/Ochrona-dzieci-i-mlodziezy-Adwentowe-Dni

2023-11-28 17:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Media: Papież pojechał do szpitala w Rzymie po audiencji generalnej

2024-02-28 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek pojechał do szpitala w Rzymie po środowej audiencji generalnej i po krótkiej wizycie wrócił do Watykanu - podały włoskie media. Od kilku dni papież ma stan grypowy. Podczas porannej audiencji miał poważne problemy z głosem i nie przeczytał katechezy.

Według agencji Ansa papież udał się na wizytę do szpitala na rzymskiej wyspie Tiberina w centrum.

CZYTAJ DALEJ

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa

2024-02-26 06:55

[ TEMATY ]

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejszy fragment Księgi Daniela (Dn 9, 4b-10) jest swoistą spowiedzią proroka z grzechów popełnionych przez naród. Izraelici składali Bogu ofiary na przebłaganie za swoje grzechy, a raz w roku – za grzechy wszystkich. Musieli je jednak ponawiać. Za nasze grzechy także została złożona ofiara – doskonała, wystarczająca raz na zawsze. W Liście do Hebrajczyków (9, 13-14) czytamy: „Jeśli bowiem krew kozłów i wołów oraz popiół z krowy sypany na zanieczyszczonych uświęcają ich przez oczyszczenie ciała, to o ile bardziej Krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego sam siebie złożył jako nieskalaną ofiarę Bogu, oczyści nasze sumienia z martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu!”. Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa. On czeka, by swoją Krwią dokonywać w nas cudów swojej miłości. A ja?

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów/ IPN czeka na wyniki badań szczątków odnalezionych na terenie Zamku Lubomirskich

2024-02-29 17:03

[ TEMATY ]

IPN

Rzeszów

zamek

wikipedia/autor:Derbeth na licencji Creative Commons

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Naukowcy ustalają, kiedy i w jakich okolicznościach zginęła osoba, której szczątki znaleziono na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Kości, prawdopodobnie mężczyzny, leżały w ziemi tuż przy budynku. Na wyniki badań czeka Instytut Pamięci Narodowej, który szuka ciał zamordowanych przez komunistów.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie to obecnie siedziba Sądu Okręgowego. Latem ubiegłego roku Instytut Pamięci Narodowej wrócił z badaniami na teren Zamku, gdzie po drugiej wojnie światowej mieściło się stalinowskie więzienie. W latach 40. i 50. ubiegłego wieku w zamkowych piwnicach zamykano działaczy niepodległościowych. Szacuje się, że trafiło tam ok. 30 tys. osób, a życie straciło ponad 400 osób. Większość ofiar funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa pozostaje nieznanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję