Reklama

Niedziela Wrocławska

Ochrona dzieci i młodzieży. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

W ramach Adwentowych Dni Formacji Katechetów odbyło się szkolenie „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii”, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Po Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu katecheci spotkali się w auli PWT, gdzie w ramach szkolenia wysłuchali kilku tematycznych wykładów.

Pierwszy z nich „Psychologiczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Ochrona siebie w ochronie dzieci i młodzieży” wygłosiła dr Agnieszka Jędrzejowska. Przedstawiła czym jest stres, jakie są jego rodzaje i źródła, podkreślając, że ta sama sytuacja nie musi być stresogenna dla każdego. Zapoznała również z różnymi sposobami radzenia sobie ze stresem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jeżeli rzeczywiście pokładamy ufność w sobie, swoich siłach, to większość sytuacji będzie stresująca, w różnych wymiarach naszego życia. Natomiast to, co decyduje, że my naprawdę jesteśmy wielkimi szczęściarzami to fakt, że mamy Boga; wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego; Wszechmogącego – mamy więc dużo więcej. I to nas ustawia w dużo lepszej pozycji – podkreślała Agnieszka Jędrzejowska.

Tłumaczyła, co się dzieje w organizmie podczas stresu, jak działa długotrwały stres i przedstawiła różne modele radzenia sobie ze stresem, wśród nich m.in. psalmoterapię. – Gdy wzięłam Psalmy, to w każdym z nich znalazłam słowo, które wyprowadza z sytuacji lęku, albo wyprowadza do wolności przez to, że objawia jakąś prawdę – podkreślała prelegentka.

Wykład „Ochrona dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej – procedury i wytyczne” wygłosił ks. dr Bartosz Trojanowski. Przedstawił wytyczne prawa kanonicznego i prawa państwowego w kwestii wykorzystywania seksualnego nieletnich, podkreślając, że w myśl starej łacińskiej zasady nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa.

Zapoznał zebranych z partykularną Ustawą o ochronie dzieci i młodzieży wydaną przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, w której pojawiają się bardzo konkretne zobowiązania również dla katechetów

Reklama

Na temat: „Zdrowie psychiczne – wyzwanie naszych czasów. Rola nauczyciela religii w ochronie dzieci i młodzieży” mówiła mgr Ewa Węgielska. Przedstawiła przygotowany raport na temat tego, w jak złej kondycji znajdują się dzisiaj dzieci i młodzież. Zwracała uwagę na pierwsze symptomy problemów psychicznych młodych ludzi. Wskazywała na pożądaną pozycję otwartości i zaciekawienia ze strony nauczyciela, oraz na sposoby, w jakie warto rozmawiać z uczniami mającymi trudności. – Dlaczego w tym wszystkim ważny jest nauczyciel religii, katecheta? Jako osoba wierząca myślę: Bo kto inny uczy prawdy? To jest najbardziej ujmujące, że dzieci, które chodzą na religię, ufają katechetom. I często wskazują na nich jako tych, do których by poszły w pierwszej kolejności. Nawet szybciej niż do psychologa szkolnego – podkreślała Ewa Węgielska.

Ks. dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału dotyczące katechetów.

2023-11-28 18:54

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkól katolickich

2024-02-29 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

BPJG

Szkoły katolickie w obliczu aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce, jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie, wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego - to m.in. tematy dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja odbyła się na Jasnej Górze i przebiegała pod hasłem: „Szkoła Katolicka w służbie kultury życia”. Wiosenne spotkanie jest jednym z trzech tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, podkreśliła, że temat obecnej konferencji zrodził się jako pewna reakcja, na to co obserwujemy w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym, stąd podejmowane zagadnienia odnosiły się do kultury życia. Ochrona życia, służba życiu, to jest jedno z zadań szkoły katolickiej, niezmienne bez względu na czasy, sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. - To wychowywanie musi się odbywać w środowisku prawdy. Życie w prawdzie jest istotne dla człowieka, bo dopiero na bazie prawdy kształtuje się w człowieku szacunek do życia, a relacje międzyosobowe są prawidłowo nawiązywane - powiedziała s. Garbacka.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Jezus po raz trzeci zapowiada uczniom swoją śmierć i zmartwychwstanie

2024-02-28 06:44

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Rafał Witkowski

sanktuarium Babimost, krzyż, Ukrzyżowany Chrystus

sanktuarium Babimost, krzyż, Ukrzyżowany Chrystus

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Słyszymy dziś, jak w drodze do Jerozolimy Jezus po raz trzeci zapowiada uczniom swoją śmierć i zmartwychwstanie (Mt 20, 17-28). W sumie trudno się dziwić, że nie rozumieją, o czym mówi, bo to przekracza możliwości ludzkiego rozumu. Jednak robi to już trzeci raz, więc przynajmniej coś niecoś powinni rozumieć… W każdym razie matka synów Zebedeusza prosi dla swoich synów o miejsca w królestwie po Jego prawej i lewej stronie. Nawiązuje się dialog: „«Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?». Odpowiedzieli: «Możemy!». Wtedy On rzekł: «Kielich mój będziecie pili»” (w. 22-23). Ale dalej nie rozumieli. Dopiero po zesłaniu Ducha Świętego, po swoim nawróceniu, Paweł Apostoł nazwał ten kielich tak: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest jednoczeniem się z krwią Chrystusa?” (1 Kor 10, 16). Jest. Przypomina o tym każda Eucharystia. Co z tego wynika dla mnie?

CZYTAJ DALEJ

Cicha Procesja

2024-02-29 15:02

plakat organizatorów

    W sobotę 9 marca 2024 r. uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz czwarty przejdzie Cicha Procesja, analogiczna do wydarzenia odbywającego się od 150 lat co roku w Amsterdamie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję