Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

20 kwietnia przybył kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu, wraz z grupą kilkudziesięciu kapłanów swojej archidiecezji. Pielgrzymował również biskup pomocniczy Mediolanu Carlo Redaelli.

20 kwietnia modlili się na Jasnej Górze maturzyści diecezji bydgoskiej. Z młodzieżą przybył bp Jan Tyrawa.

24 kwietnia przybyli maturzyści diecezji radomskiej. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik.

24 kwietnia przybył na Jasną Górę abp Piotr Malczuk OFM, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie.

Zapowiedzi

10 maja - Pielgrzymka Więźniarek Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück

12 maja - Pielgrzymka Sybiraków

12 maja - Pielgrzymka Bankowców

12 maja - Pielgrzymka Kierowców

12 maja - Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania

12 maja - Pielgrzymka Krótkofalowców

13 maja - Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego.

BPJG

Pielgrzymka akademicka

"Dom nie ręką ludzką uczyniony"

Pod hasłem "Dom nie ręką ludzką uczyniony" w dniach 20-23 kwietnia odbywała się na Jasnej Górze 76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej. Przybyło ok. 3 tys. studentów wraz z duszpasterzami akademickimi, profesorami i rektorami polskich uczelni. Pielgrzymka rozpoczęła się 20 kwietnia nabożeństwem maryjnym w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz w akademickiej Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Następnego dnia przed południem zostały wygłoszone konferencje: "Dom nie ręką uczyniony" - o. Witold Kawecki, "Troska o Kościół" - Paweł Zuchniewicz, "Troska o człowieka" - Rafał Jan Porzeziński, "Troska o wiarę" - Dariusz Basiński z kabaretu "Mumio".
Młodzież akademicka odbyła przemarsz z archikatedry częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do Sanktuarium Jasnogórskiego. Po dotarciu do celu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii abp Michalik zwrócił uwagę na to, że Pan Jezus od każdego z nas domaga się świadectwa wiary, i zachęcił, by nie bać się dawać świadectwa.
Młodzież uczestniczyła w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę 22 kwietnia rano w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Jędraszewskiego, który również wygłosił homilię.
Podczas pielgrzymki były również spotkania z kulturą. W Wieczerniku odbył się koncert, a w Kaplicy św. Józefa Teatr Patataj wystawił sztukę pt. "W pół przerwane słowa".
O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Konferencja nt. Dokumentu Społecznego KEP

W trosce o człowieka i dobro wspólne

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyło się 25 kwietnia kolokwium pt. "W trosce o człowieka i dobro wspólne". Spotkanie było poświęcone prezentacji dokumentu społecznego Konferencji Episkopatu Polski. Zaproszeni prelegenci: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, prof. dr hab. Bogusław Drożdż z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Ziemowit Gawski - przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz ks. dr Marek Łuczak - wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach i redaktor "Niedzieli" omówili wybrane zagadnienia dokumentu, który jest wyrazem troski biskupów wobec zagrażającego Polsce kryzysu wartości. Wśród uczestników kolokwium byli m.in. definitorzy generalni Zakonu Paulinów: o. prof. Zachariasz Jabłoński i o. Piotr Polek.
- Nie ma chyba w Polsce miejsca, gdzie troska o człowieka i dobro wspólne jest tak bardzo widoczna, jak właśnie tu, na Jasnej Górze - powiedziała, witając uczestników, Izabela Tyras, prezes Oddziału Katolickiego Stowarzyszania "Civitas Christiana" w Częstochowie, które było organizatorem spotkania.
Punktem wyjścia refleksji abp. Wacława Depo było przypomnienie, że nowy dokument społeczny KEP mówi o "promocji integralnej wizji człowieka". - To jest klucz do właściwego rozumienia całego dokumentu - stwierdził Arcybiskup. Podkreślił również, że godność człowieka jako osoby pochodzi od Boga, dlatego nie może być on traktowany jako coś, lecz jako ktoś. Poruszając zagadnienia dotyczące małżeństwa, rodziny i wychowania, abp Depo zaznaczył: - Trzeba przeciwstawić się teoriom, które traktują jednakowo obie płci, które podkreślają, że różnica biologiczna nie ma żadnego znaczenia, że to człowiek powinien decydować o tym, kim pragnie być. Jest to niezgodne z prawami natury. Arcybiskup podkreślił, że z punktu widzenia godności człowieka i moralności nie do przyjęcia są m.in.: aborcja, eutanazja, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie komórek macierzystych z embrionów ludzkich. Krytycznie ocenił Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uchwaloną 1 lipca 2010 r. Wskazał, że niebezpieczne są niektóre zapisy, jak np. możliwość odbierania przez służby społeczne dzieci tylko z powodu złej sytuacji materialnej rodziców.
Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż omówił tę część dokumentu KEP, która analizuje sprawy kultury duchowej jako dobra wspólnego. Podkreślił, że kultura bez Boga staje się kulturą bez nadziei, kulturą beznadziejną.
"Patriotyzm jako szkoła tożsamości" był tematem rozważań Ziemowita Gawskiego, który przypomniał ostatnią książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" i nazwał ją papieskim testamentem pozostawionym Polakom. Podkreślił, że miłość Ojczyzny jest nakazem sumienia, a wychowanie patriotyczne obowiązkiem rodziny, szkoły i Kościoła.
Część dokumentu poświęcona mediom była tematem refleksji ks. dr. Marka Łuczaka, który zwrócił uwagę na moralne aspekty działalności mediów. Mówiąc o globalizacji dokonującej się m.in. za sprawą mediów, wyjaśnił, że prowadzi ona do przedefiniowania pojęć, do erozji, zanikania pewnych modeli postępowania. Przypomniał, że media katolickie mają ewangelizować i postrzegać swoją rolę jako "sufragana dla biskupa i dodatkowego wikarego dla proboszcza".
Spotkanie podsumował o. prof. Zachariasz Jabłoński.
Anna Wyszyńska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję