Reklama

Przystanek Nowa Ewangelizacja

Ewangelizacja Miast 2012, Ewangelizacyjne spływy kajakowe, „Mobilna parafia”, „Każdy tata czyta dzieciom”, Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji, Ewangelizacja parafii wiejskich, Ewangelizacja nadmorska, Ewangelizacja Bieszczad, Muzyka w służbie Nowej Ewangelizacji - to dzieła i wspaniałe pomysły prezentowane na kongresie w Kostrzynie w ramach nowej ewangelizacji

Niedziela Ogólnopolska 33/2012, str. 8-9

Ks. Adrian Put

Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła

Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w Kostrzynie nad Odrą na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Miejsce kongresu było nieprzypadkowe. To w tym mieście od kilku lat odbywa się ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Na kongres zgłosiło się ponad tysiąc ewangelizatorów z całej Polski. Rozmawiali o sposobach nowej ewangelizacji, czyli jak dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny do ludzi żyjących w coraz bardziej zdechrystianizowanym świecie. Wielu z nich zostało po kongresie, aby w ramach Przystanku Jezus świadczyć o żywym Bogu ludziom przybyłym na Przystanek Woodstock.

Nowe - zapał, metody i środki wyrazu

Szczególnym gościem kongresu był abp Rino Fisichella - prefekt Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Arcybiskup wygłosił konferencję na temat „Czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła”. - Od czasu swojej homilii w Nowej Hucie, w czerwcu 1979 r., gdzie po raz pierwszy użył terminu „nowa ewangelizacja”, Jan Paweł II przez 26 lat uczył nas, jak ważne jest zrozumienie znaczenia „nowego zapału”, „nowych metod” oraz „nowych środków wyrazu” - mówił abp Fisichella. - Nowa ewangelizacja nie jest czymś alternatywnym czy równoległym do tego, co Kościół zawsze robił w ciągu dwudziestu wieków swojej historii. Nowa ewangelizacja oznacza inny sposób realizowania tego samego, identycznego i niezmiennego przykazania Jezusa dla Kościoła, aby ten niósł do wszystkich Jego Ewangelię. To głoszenie Osoby Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który poprzez misterium swojej śmierci i zmartwychwstania odkupił świat, otwierając tym wszystkim, którzy w Niego uwierzą, bramę do życia wiecznego. Jest to czas nowej i dojrzałej obrony, apologii naszej wiary, aby dać nadzieję dzisiejszemu światu. Jesteśmy wezwani do potwierdzania z przekonaniem konieczności „uzasadnienia” wiary (por. 1 P 3, 15), wiedząc, że trzeba to czynić z „łagodnością, bojaźnią Bożą i czystym sumieniem” (por. 1 P 3, 16). Odwołanie się do tych trzech określeń ma swoją wartość programową. Realizowane przez wierzących ukazywanie i głoszenie nadziei, która jest w nas, nie może uciekać się do arogancji ani dumy czy w pewnym sensie poczucia wyższości nad innymi - tłumaczył abp Fisichella.
Podczas kongresu m.in. próbował znaleźć odpowiedź na pytanie o stan Kościoła w Polsce. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzielili się zaproszeni goście, wśród nich: ks. prof. Witold Zdaniewicz, dr Tomasz Żukowski, prof. Jacek Kurzępa, Andrzej Sionek. Wyemitowano także wypowiedź prof. Jana Grosfelda. Na temat sytuacji polskiego Kościoła głos zabrali również: bp Grzegorz Ryś, bp Edward Dajczak, bp Wojciech Polak i bp Tadeusz Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszyscy jesteśmy zaproszeni

Głos biskupów na temat nowej ewangelizacji pojawiał się w wielu punktach. - Nowa ewangelizacja to przekazywanie Dobrej Nowiny, posługując się nowym językiem, uwzględniając nowe sytuacje, wskazując na podmioty, które powinny być obecne w tym dziele. Należy pamiętać, że w nowej ewangelizacji musi też być nowy człowiek, który dostrzega potrzebę nieustannego kształtowania w sobie dojrzałej wiary. Człowiek, który pragnie od samego początku pielęgnować w sobie miłość do Boga, drugiego człowieka i świata. Z takiej postawy rodzi się nowy zapał do głoszenia Ewangelii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do dzieła nowej ewangelizacji - wyjaśniał biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Zaś biskup opolski Andrzej Czaja, omawiając perspektywy dla nowej ewangelizacji, nauczał: - Istnieje ogromna rzesza ludzi w naszym kraju, do których powinniśmy dotrzeć. Sami pasterze sobie z tym nie poradzą. Muszą zaprosić do dzieła nowej ewangelizacji z wielką ufnością i szacunkiem osoby konsekrowane oraz wszystkich wiernych świeckich, którzy przylgnęli do Jezusa. To wielkie dzieło domaga się wielu zmian. Najpierw chodzi o wielką przemianę mentalną w samych pasterzach. Trzeba rzetelnej formacji aż po ewangelizację wielu kapłanów. Potrzeba przygotować wielu kapłanów do tego dzieła. I potrzeba rozesłać wielu przygotowanych ewangelizatorów, którzy kapłanami nie są - zaznaczył bp Czaja.

Reklama

Propozycje z różnych stron

Kongres był także okazją do wysłuchania nauk rekolekcyjnych głoszonych przez ojców Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii. Są oni włoskimi kapłanami, którzy w latach 90., poruszeni ideą Bożego Miłosierdzia, wyjechali do Săo Paulo, aby służyć najbiedniejszym mieszkańcom. Ojcowie Enrique oraz Antonello są także inicjatorami wspólnot „Przymierze Miłosierdzia”. Obaj głosili konferencje rekolekcyjne oraz nabożeństwa, które przygotowywały do posługi na Przystanku Jezus.
Ciekawą formą zapoznania się z nowymi propozycjami ewangelizacyjnymi były warsztaty prowadzone przez przedstawicieli różnych inicjatyw apostolskich. Podczas kongresu zaprezentowano takie dzieła, jak: Ewangelizacja Miast 2012, Ewangelizacyjne spływy kajakowe, „Mobilna parafia” - propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafii, „Każdy tata czyta dzieciom” - kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary, Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji, Ewangelizacja parafii wiejskich, Ewangelizacja nadmorska, Ewangelizacja Bieszczad, Muzyka w służbie Nowej Ewangelizacji. Jednym z prowadzących zajęcia był Krzysztof Najdowski - twórca programu Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. - Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła, narodu, społeczeństwa; czują, że są liderami, ale potrzebują narzędzi; podejmują różne inicjatywy i chcą rozwijać swoje umiejętności. Akademia jest także skierowana do osób, które nie uczestnicząc w żadnej konkretnej inicjatywie, pragną przygotować się do działalności w różnych projektach ewangelizacyjnych i duszpasterskich. Chcą w swoich grupach i wspólnotach animować nowe pomysły i dzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami - mówił.
Kongres Nowej Ewangelizacji to także koncerty, spotkania w grupach, pełne radości modlitwy uwielbienia oraz czas na spowiedź św. i adorację Najświętszego Sakramentu.

Objawił się Duch jedności

Bp Grzegorz Ryś, poproszony o próbę oceny kongresu i wskazanie perspektyw dla nowej ewangelizacji, odpowiedział: - Tu, na kongresie, szczególnie ujawniło się działanie Ducha Świętego. Objawiał się nam tutaj jako Duch jedności. Odczytywaliśmy tę jedność w wielu aspektach. Najpierw jako fundamentalną jedność z całym Kościołem powszechnym, z osobą Ojca Świętego. Jedność z Papieżem odczytaliśmy w obecności pośród nas abp. Rino Fisichelli. Wiemy, że to spotkanie było także bardzo ważne dla Księdza Arcybiskupa. Wiemy również, że polski Episkopat jest pierwszym, który utworzył specjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Kolejnym wymiarem jedności, której tu doświadczyliśmy, jest jedność urzędu i charyzmatu. Są tu obecni biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i tak wielu świeckich, którzy wywodzą się z różnych grup i charyzmatów. Tu, na kongresie, widać jedność w ich posłudze. Kongres jest przygotowaniem do Roku Wiary. Wiemy, że chcemy przygotować kolejny kongres. Podejmiemy na nim refleksję nad tym, co Kościół powie na synodzie na temat nowej ewangelizacji - powiedział bp Ryś.

Papież Benedykt XVI powołał 12 października 2010 r. nową dykasterię Stolicy Apostolskiej - Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella. Zadaniem Rady jest krzewienie oraz pogłębianie wymiaru teologicznego nowej ewangelizacji. Rok później - w październiku 2011- polski Episkopat jako pierwszy na świecie powołał Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Na jego czele stanął bp Grzegorz Ryś z Krakowa. W dniach 28-31 lipca br. Zespół razem ze Wspólnotą św. Tymoteusza z Gubina zorganizował I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję