Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: rozpoczynają się Spotkania Anonimowych Alkoholików

Pod hasłem: „Postępuję drogą miłości” na Jasnej Górze rozpoczynają się dzisiaj Spotkania Anonimowych Alkoholików. To jeden z największych jasnogórskich zjazdów, zwykle uczestniczy w nim ok. 20 tys. osób. Spotkanie, choć odbywa się w Sanktuarium, nie jest adresowane tylko do wierzących. Jego formuła ma charakter otwarty i kierowana jest do wszystkich osób uzależnionych, ich rodzin i przyjaciół. Spotkania AA odbywają się już po raz dwudziesty szósty.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

alkohol

BOŻENA SZTAJNER

Na program Jasnogórskich Spotkań Anonimowych Alkoholików składają się przede wszystkim mitingi. Mitingi to spotkania samopomocowe grup wsparcia. Większość ma charakter otwarty, czyli może w nich uczestniczyć każdy, niektóre grupy natomiast spotykają się na mitingach zamkniętych tzn. przeznaczonych tylko dla członków wspólnoty, np. grup Al-Anon (członków rodzin anonimowych alkoholików), DDA (dorosłych dzieci alkoholików), Al-Ateen młodszych dzieci alkoholików).

Miting trwa zwykle kilka godzin i dzieli się na dwie części połączone krótką przerwą. Zarówno czas trwania spotkań, jak i ich przebieg mogą się nieznacznie różnić w zależności od grupy i panujących w niej preferencji. W trakcie pierwszej części czytane są zasady oraz podstawowe materiały Programu 12 Kroków (12 Kroków, 12 Tradycji, Problem, Rozwiązanie). Czas przed przerwą wypełniają najczęściej swobodne wypowiedzi, w których uczestnicy dzielą się swoimi bieżącymi doświadczeniami, troskami, radościami itp. Druga część dotyczy już pracy nad wybranym "krokiem". Spotkanie "moderowane" jest przez osobę prowadzącą, która czuwa nad przebiegiem mitingu, nad przestrzeganiem zasad oraz udziela głosu chętnym. Prowadzący nie posiada żadnych specjalnych przywilejów, jest to osoba wybierana cyklicznie spośród członków grupy.

Reklama

Mitingi na Jasnej Górze rozpoczną się od godz. 18 i potrwają niemal przez całą noc. Spotkanie otwarte dla Anonimowych Alkoholików odbywać się będzie w kaplicy św. Józefa na Halach, miting dla rodzin alkoholików odbywać się będzie w auli o. Kordeckiego, spotkanie zamknięte dla dzieci trwać będzie w kaplicy różańcowej. Od kilku lat odbywają się także spotkania otwarte dla anonimowych żarłoków, narkomanów czy hazardzistów. Jak podkreślają organizatorzy Spotkań AA, zjazdy na Jasnej Górze są kamieniami milowymi na drodze do trzeźwości całej rzeszy ludzi, która od 26 lat spotyka się w tym ważnym dla Polaków miejscu.

Jadwiga z grupy Al-Anon podkreśliła, że „wierzy, że wspólne przeżycie tych dwóch dni pozwolą wielu osobom odkryć prawdę o sobie samym, o swoim życiu, wielu pocieszą i dadzą nadzieję”. Zachęca by podzielić się radością, aby „usłyszał ją ten, kto jeszcze wśród swoich krętych dróg nie wybrał tej właściwej i nie wie, że można pójść drogą powrotu do zdrowia i życia pełnego radości, zamiast tkwić w pułapce alkoholizmu. Dajmy mu świadectwo”.

Otwarcie 26. Jasnogórskich spotkań AA nastąpi o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej. Potem w kaplicy św. Józefa odbędzie się prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. W programie zaplanowano także Drogę Krzyżową, udział w Apelu Jasnogórskim i o godz. 21.45 Mszę św. na szczycie celebrowaną pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Jasnogórskie Spotkania zakończą się w niedzielę o godz. 13.00 zawierzeniem w Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

Uzależnienie alkoholowe dotyka coraz większej liczby osób. Profesor Jerzy Mellibruda szacuje, że różne szkody związane z nadużywaniem alkoholu mogą dotyczyć nawet 10 procent populacji. Choć alkoholik często kojarzy się z osobą „na dnie”, początki nałogu mogą wyglądać całkiem niewinnie. Zdarza się, że picie zaczyna się od regularnego wypijania piwa po pracy przed telewizorem. Z czasem są to dwa, trzy, cztery czy nawet więcej butelek. Ludzie tłumaczą, że jest to sposób na odreagowanie stresu, poza tym lubią smak alkoholu.

Coraz częściej spotykamy się z tzw. alkoholikami „na pół etatu”, którzy stosunkowo dobrze funkcjonują w życiu zawodowym, a piją tylko wieczorami. Z jednej strony w naszej kulturze panuje stereotyp mężczyzny, który „lubi sobie wypić”. Z drugiej, coraz więcej osób wpada w nałóg, a granica między spożywaniem alkoholu dla przyjemności a uzależnieniem jest bardzo cienka.

2014-06-07 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królowa pustynnych medytacji

Święto Królowej Pustelników, które u Paulinów obchodzi się 16 stycznia, dzień po uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, prowadzi nas ku refleksji nad postawą Maryi, Niewiasty słowa, która słucha Boga, zachowuje w sercu wydarzenia i rozważa je w przestrzeni swej wiary. Maryja, Niewiasta przepełniona Duchem Świętym, ale nie zwolniona z ludzkiego wysiłku zrozumienia mowy Boga. Wobec zaskakujących wydarzeń, poprzez które Bóg formuje Maryję w swojej szkole miłości, potrzebuje Ona czasu oraz przestrzeni swego serca, swojej pustyni ciszy i modlitwy, aby zgłębiać tę mowę Boga w wydarzeniach życia z Jezusem i Józefem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Wotywna Złota Róża dla Madonny z Mnichowa

2021-09-16 15:47

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Mnichów

Agnieszka Dziarmaga

Abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystościom w Mnichowie

Abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystościom w Mnichowie

Ostatnia niedziela sierpnia była wielkim świętem w Mnichowie – w rocznicę koronacji słynącego łaskami wizerunku MB Mnichowskiej z Dzieciątkiem, gościł w parafii abp Mieczysław Mokrzycki metropolia lwowski, który przewodniczył Eucharystii, połączonej z aktem ofiarowania Złotej Róży Matce Bożej Mnichowskiej.

To słynący łaskami wizerunek z XVII wieku w typie „Salus Populi Romani”, ukoronowany rok temu przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas obchodów 250 lat świątyni w Mnichowie pw. św. Szczepana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję