Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2012, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka harcerzy

Czuwam przy Maryi!

Reklama

Jubileuszowa - 30. Pielgrzymka Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zgromadziła w dniach 7-9 września br. kilkaset harcerzy i harcerek. - Dla nas Jasna Góra ma szczególne znaczenie z trzech historycznych powodów - powiedział Jan Pastwa, harcmistrz z Gdyni. - Tutaj 30 lat temu, w 1982 r., w stanie wojennym, została umieszczona tablica z dziesięcioma punktami prawa harcerskiego i z przyrzeczeniem harcerskim, czyli takim, jakie było ono od początku harcerstwa: „Służyć Bogu i Polsce”. Wtedy było to kwestionowane, wręcz zakazane. Tegoroczna pielgrzymka ma przypomnieć, że minęło już 30 lat i jesteśmy w zupełnie innym świecie. Po drugie - rok późnej, w 1983 r., obozowaliśmy podczas „białej służby” - było to podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. Wtedy harcerstwo pierwszy raz pokazało się tam, gdzie powinno być, czyli po stronie społecznej, po stronie wierzących. To też było wówczas zakazane, do tego stopnia, że ten obóz został otoczony przez zomowców z psami. A po trzecie - w 1983 r., a potem w 1991 r. Ojciec Święty powiedział, że „czuwać”, to znaczy coś więcej niż tylko zawołanie harcerskie, to jest „zawołanie maryjne”.
W programie tegorocznej pielgrzymki było m.in. spotkanie „30 lat pielgrzymowania” oraz Zjazd Nadzwyczajny ZHR. W pielgrzymce uczestniczyli: ks. hm. Kazimierz Chudzicki, kapelan naczelny ZHR, i ks. phm. Krzysztof Bytomski, komendant pielgrzymki. Do ZHR-u należy ok. 15 tys. dziewcząt i chłopców.

Siostry pielęgniarki

Nabierają sił i mocy ducha

Doroczne Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek miały miejsce na Jasnej Górze w dniach 11-13 września br., a ich tematem były słowa: „W trosce o odnowę ducha nadziei i uzdrowienia”. Dni Skupienia dla ok. 100 sióstr rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 11 września pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. - Przypominam to sobie i wam, żeby nigdy nie stawiać sobie granicy, kto więcej daje, a kto więcej otrzymuje. Te błogosławiące ręce Jezusa są nad nami, jak w domu, są swoistym dachem nad nami i to jest powód naszej radości i naszej nadziei w każdym rodzaju służby - mówił w homilii abp Depo. Spotkanie dla sióstr pielęgniarek w Kaplicy św. Józefa prowadziła s. Cecylia Falkowska, a konferencje wygłosili: abp Wacław Depo, s. Leticja Niemczura, bp Stefan Regmunt oraz o. Aleksander Posacki SJ.

Ludzie Morza

Polska rozwiodła się z morzem?

30. Pielgrzymka Ludzi Morza odbyła się 15 września br. z udziałem: marynarzy, pracowników stoczni i portów z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Świnoujścia, Kątów Rybackich, Jastarni, ich rodzin i duszpasterzy, wraz z o. Edwardem Praczem CSsR, europejskim koordynatorem duszpasterstwa ludzi morza. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Ryszard Kasyna, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, krajowy promotor duszpasterstwa ludzi morza. - Ludzie morza pragną być blisko Matki Bożej, zwłaszcza dzisiaj, w tej sytuacji, w której jesteśmy od iluś lat, albowiem można powiedzieć, że Polska jakby po cichu, ale skutecznie w pewnym sensie rozwiodła się z morzem - podkreślał w homilii bp Kasyna. - Nasze porty spadły do trzeciej ligi, stocznie ograniczają się do niszowej produkcji, rybołówstwo zamiera przez ograniczone limity połowowe, zaś armatorzy nie liczą się na świecie.

Krótko

W dniach 7-8 września z udziałem ok. 7 tys. osób odbyła się 18. Pielgrzymka Legionu Maryi. Podczas spotkania rozważano temat: „Charyzmat Fr. Duffa i Legionu Maryi”. 7 września modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun LM z ramienia Episkopatu. Na pielgrzymce obecny był ks. Janusz Węgrzecki, kierownik LM w Polsce.

W dniach 7-9 września trwały doroczne 56. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” pod przewodnictwem o. Leona Knabita OSB, krajowego asystenta Ruchu.

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Sumie na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył ks. prał. Marian Duda z Częstochowy, który również wygłosił kazanie. Koncelebrowali księża z terenu archidiecezji częstochowskiej. W Eucharystii uczestniczyli pracownicy służb celnych, finansowych i skarbowych, biorący udział w swojej 16. pielgrzymce.

9 września do Sanktuarium Jasnogórskiego przybyła 3. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka z Częstochowy.

9 września Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów zgromadziła po raz 41. nieliczną już grupę starszych wiekiem mężczyzn i kobiet, przede wszystkim weteranów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

14 września „Mszę Koronacyjną” Wolfganga A. Mozarta można było usłyszeć w wykonaniu młodych muzyków ze „Stowarzyszenia Mozart 2003”. Msze pierwotnie były dedykowane Janowi Pawłowi II. Teraz są wykonywane podczas trasy koncertowej prowadzącej przez różne miasta Polski. Młodzi muzycy, pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, zamierzają do 2021 r. wykonać wszystkie dzieła sakralne Wolfganga A. Mozarta. Mszy św. sprawowanej w języku łacińskim przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KidsAlert ostrzega rodziców przed narastającymi na TikToku treściami skłaniającymi do samobójstw!

2025-12-10 07:14

[ TEMATY ]

alert

pixabay.com

W aplikacji KidsAlert opublikowane zostało ostrzeżenie o narastającym zjawisku umieszczania na TikToku treści rezygnacyjnych, w tym krótkich listów pożegnalnych młodych użytkowników. Według alertu algorytm platformy może wzmacniać kontakt nastolatków z niepokojącymi materiałami.

Podziel się cytatem Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów wzrost zainteresowania takimi publikacjami jest obserwowany od października - zwrócili uwagę autorzy komunikatu. Zaznaczyli, że materiałów tego typu jest coraz więcej, a niektóre mają zasięgi przekraczające milion wyświetleń. Wśród przykładowych fraz wykorzystywanych w opisach profili młodych użytkowników wskazano m.in.: „moja data wypada dziś”, „moja data śmierci” oraz konkretne daty „często mylnie uznawane za daty urodzin”.
CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o życiu Chrzciciela?

2025-12-10 09:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Bożena Sztajner/Niedziela

Są sytuacje, które zapraszają do poważnych rozważań. Zmuszają człowieka do zastanowienia się nad tym, co było i co może się stać, co robił i czy miało to sens, a jeśli miało, to jaki. Pyta się też, czy nie utracił talentów otrzymanych od Boga, czy dobrze wykorzystał swój czas, czy życia nie zmarnował. Czy wykorzystał wszystkie możliwości, by czynić dobro, podnosić na duchu, pocieszać, umacniać tych, którzy byli w potrzebie?

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».
CZYTAJ DALEJ

44. rocznica powołania Papieskiej Akademii Teologicznej – święto UPJPII

2025-12-10 19:08

Archiwum UPJPII

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie co roku w sposób szczególny pragnie uczcić 8 grudnia — dzień święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Data ta ma dla uczelni wyjątkowe znaczenie, ponieważ właśnie 8 grudnia 1981 r., na mocy motu proprio Beata Hedvigis, papież Jan Paweł II powołał do istnienia Papieską Akademię Teologiczną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję