Franciszek zauważył, że wspomniana organizacja pomaga twórcom sztuki przywrócić owocny dialog ze wspólnotą wiernych poprzez spotkania, pokazy, koncerty, festiwale. Jest to sposób na uwidocznienie bliskości Kościoła z artystami poprzez wejście w kontakt z ich kulturą i życiem.
„Waszym powołaniem – powiedział Franciszek – jest pomaganie artystom w tworzeniu pomostu między niebem a ziemią. Chcesz obudzić w nich poszukiwanie prawdy, niezależnie od tego, czy są muzykami, poetami czy piosenkarzami, malarzami, architektami czy reżyserami, rzeźbiarzami, aktorami czy tancerzami. Ponieważ piękno zaprasza nas do innego sposobu bycia w świecie. Chodzi o kontemplację. Rzeczywiście, piękno sprawia, że czujemy, iż życie zmierza ku pełni. W prawdziwym pięknie zaczynamy odczuwać tęsknotę za Bogiem. Wiara w Boga Stwórcę może jedynie zachęcić stworzenie do wyjścia poza siebie, do projekcji siebie w boskie życie poprzez artystyczną inspirację. (…) Nasze człowieczeństwo jest wstrząsane przemocą wszelkiego rodzaju, wojnami, kryzysami społecznymi. W tym kontekście potrzebujemy mężczyzn i kobiet zdolnych sprawić, byśmy marzyli o innym, pięknym świecie. Sprawić, by ludzie marzyli, by dążyli do życia w pełni!”.
Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Anne Facérias, która w 2012 r. stworzyła Diakonię Piękna jako owoc odbywającego się wówczas w Rzymie synodu na temat nowej ewangelizacji. Sztandarowe wydarzenie tego stowarzyszenia stanowią Festiwale Piękna, które co roku odbywają się w kilkunastu miastach Francji. Otwarte dla wszystkich wydarzenia ewangelizacyjne bazują na koncertach, kreatywnych warsztatach i konferencjach. Organizatorzy nie zapominają też o Mszy św., która, jak podkreślają, wyraża piękno Boga. Pierwotnie Festiwal Piękna odbywał się w Cannes podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Położone nad zatoką opactwo Lérins przyjmowało artystów, którzy chcieli spędzić czas w odosobnieniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu