Reklama

Kościół

FRANCJA

Papieska Akademia Życia: aborcja nie może być prawem

Papieska Akademia Życia popiera stanowisko Konferencji Episkopatu Francji (CEF) w sprawie włączenia do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do aborcji. „Właśnie w erze powszechnych praw człowieka nie może istnieć ‘prawo’ do odbierania ludzkiego życia” – czytamy w ogłoszonej 4 marca nocie papieskiej instytucji.

[ TEMATY ]

Francja

PAP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieska Akademia Życia popiera w nocie stanowisko Konferencji Episkopatu Francji w sprawie wniosku, który ma być dziś poddany pod głosowanie w Kongresie. Proponuje się włączenie do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do korzystania z aborcji. Propozycja została przyjęta przez Senat w pierwszym czytaniu i bez poprawek: 267 głosów za, 50 przeciw. Aby została ostatecznie zatwierdzona, będzie musiała zostać przegłosowana przez trzy piąte Zgromadzenia i Senatu, które spotkają się na sesji plenarnej w Kongresie w poniedziałek 4 marca.

Ochrona życia, pierwszy cel ludzkości

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

29 lutego w oświadczeniu biskupi powtórzyli, że „aborcja, która od samego początku pozostaje zamachem na życie, nie może być postrzegana wyłącznie z perspektywy praw kobiet”, ubolewając, że „rozpoczęta debata nie wspomniała o środkach wsparcia dla tych, którzy chcieliby zachować swoje dziecko”. Papieska Akademia Życia, kierowana przez abp. Vincenzo Paglię, której zadaniem jest „studiowanie, informowanie i szkolenie w zakresie głównych problemów biomedycyny i praw, związanych z promocją i obroną życia”, popiera episkopat Francji. W swoim oświadczeniu „apeluje do wszystkich rządów i wszystkich tradycji religijnych”, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, „aby na tym etapie historii ochrona życia stała się bezwzględnym pierwszeństwem, z konkretnymi krokami na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej, ze skutecznymi środkami na rzecz powszechnego dostępu do środków, edukacji, zdrowia”. „Szczególne sytuacje życiowe oraz trudne i dramatyczne konteksty naszych czasów muszą być rozwiązywane za pomocą środków cywilizacji prawnej, która ma na celu przede wszystkim ochronę najsłabszych i najbardziej bezbronnych”, argumentuje Akademia, dodając, że „ochrona życia ludzkiego jest pierwszym celem ludzkości i może rozwijać się tylko w świecie wolnym od konfliktów i zranień, z nauką, technologią i przemysłem służącymi osobie ludzkiej i braterstwu”.

Żadnej ideologii, ale rzeczywistość, która obejmuje wszystkich

W nocie Papieska Akademia Życia wskazuje następnie, że dla Kościoła katolickiego „obrona życia nie jest ideologią”, jak podkreślił Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w dniu 25 marca 2020 r., ale „rzeczywistością ludzką, która jest udziałem wszystkich chrześcijan, właśnie dlatego, że są chrześcijanami i dlatego, że są ludźmi” oraz że „jest to sprawa działania na poziomie kulturowym i edukacyjnym, aby przekazać przyszłym pokoleniom postawę solidarności, troski, otwartości”. „Kultura życia nie jest wyłącznym dziedzictwem chrześcijan, ale należy do wszystkich, którzy pracując nad budowaniem braterskich relacji, uznają wartość każdej osoby, nawet kruchej i cierpiącej”.

2024-03-04 20:06

Oceń: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: ponad 4000 dorosłych przyjmie chrzest

[ TEMATY ]

chrzest

Francja

Adobe Stock

Pomimo wstrząsów związanych z raportem na temat nadużyć duchownych i pandemią, tysiące Francuzów nadal prosi o chrzest – podała Konferencja Episkopatu Francji. Z danych tych wynika, że w tym roku podczas uroczystości wielkanocnych w diecezjach na terenie całej Francji zostanie ochrzczonych 4 278 osób dorosłych.

Liczba ta jest wyższa niż w roku ubiegłym, który charakteryzował się spadkiem liczby chrztów w porównaniu z rokiem poprzednim (-17 proc.). „Radość z przyjęcia nowo ochrzczonych w okresie wielkanocnym jest tym większa, że życie Kościoła we Francji zostało głęboko naznaczone nie tylko przez pandemię, która utrudniła towarzyszenie ludziom i życiu kościelnemu, ale także przez wstrząs, jakim był raport o nadużyciach seksualnych w Kościele” - powiedział abp Vincent Jordy, przewodniczący Komisji ds. Katechezy i Katechumenatu, a zarazem nowy wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Francji.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Media: Trump zdecydował o wyjściu USA z UNESCO

2025-07-22 12:40

[ TEMATY ]

Donald Trump

UNESCO

Wikimedia Commons

Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał we wtorek portal dziennika „New York Post”. Według Białego Domu UNESCO ma wspierać tzw. kulturę woke oraz sprzyjać Chinom i Palestynie.

O decyzji Trumpa poinformowała w oświadczeniu dla „New York Post” zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Anna Kelly. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję