Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świątynia konsekrowana

22 października bp T. Rakoczy konsekrował kościół Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach. Jest to 76. świątynia poświęcona przez biskupa ordynariusza w 20-letniej historii bielsko-żywieckiego Kościoła

Liturgię Eucharystii razem z biskupem celebrowali m.in.: budowniczy kościoła ks. Edward Baniak wraz z obecnym proboszczem ks. kan. Franciszkiem Janczym, byli duszpasterze jawiszowickiej wspólnoty, kapłani dekanatu oraz pochodzący z parafii duchowni. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele grup i wspólnot działających w parafii, górnicy i licznie zgromadzeni wierni. Liturgię ubogacał śpiewem parafialny chór „Canticum Novum”.

W homilii bp Rakoczy przypomniał wieloletnie starania mieszkańców powstałych w Brzeszczach osiedli o budowę nowego kościoła. Podziękował także wszystkim za zapał i zaangażowanie w tym dziele. - Budowa świątyni wymaga wielkiego zespołowego działania wielu ludzi oraz instytucji. Dziękuję każdemu za udział w długim procesie wznoszenia i ozdobienia tego kościoła - mówił do zgromadzonych wiernych bp Rakoczy. Przywołując zmarłych członków parafialnej wspólnoty, podkreślił wartość ich świadectwa wiary owocującej do dziś. - To z ich wiary i świadectwa życia wyrosła ta świątynia, bo bez wiary minionych pokoleń nie byłoby ani tej parafii, ani świątyni. Prośmy Boga aby stale umacniał w nas wiarę przodków - dodał hierarcha.

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji. Biskup namaścił poświęconym olejem mensę ołtarza oraz kamienie apostolskie zwane potocznie zacheuszkami. Następnie na ołtarzu zapalono pięć kadzielnic przyniesionych przez przedstawicieli parafian. Obrzęd zwieńczyło zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

Reklama

W latach 60. ubiegłego stulecia w Brzeszczach powstały nowe osiedla zamieszkałe m.in. przez pracujących w pobliskiej kopalni węgla górników. Mieszkańcy przez długie lata starali się o zezwolenie na budowę kościoła. Ostatecznie zgodę uzyskano w 1980 r. W tym samym roku kard. Macharski dokonał aktu poświęcenia krzyża na placu budowy. 23 czerwca 1983 r. metropolita krakowski erygował parafię, której proboszczem został ks. Edward Baniak. 6 lat później posługę tę przejął ks. Jan Zając, od 1994 r. urząd ten sprawuje ks. kan. Franciszek Janczy. Na przestrzeni minionych trzech dekad w parafii Matki Bożej Bolesnej pracowało w sumie 31 kapłanów.

1 czerwca 2011 r. parafia, jako pierwsza w diecezji bielsko-żywieckiej i jedna z pierwszych Polsce, otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Wspólnota otrzymała też od biskupa pozwolenie na drugi odpust parafialny ku czci bł. Karola Wojtyły.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowy kościółek odzyskuje blask

2020-08-05 07:21

Niedziela sosnowiecka 32/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

Wolbrom

Ewa Barczyk

Kościółek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolbromiu

Trwa dobra passa wczesnobarokowego kościółka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolbromiu – perełki architektonicznej. Opiekująca się drewnianą świątynią, pełniącą niegdyś funkcję kościoła przyszpitalnego dla ubogich, parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymała ostatnio trzecią z kolei ministerialną dotację, dzięki której kontynuowane będą prace konserwacyjne przy kościółku.

Intensyfikację działań na rzecz ratowania wolbromskich zabytków sakralnych zainspirował przed kilku laty pasjonat, dziś wolbromski radny Radosław Kuś, który wspomaga merytorycznie ks. proboszcza Zbigniewa Lutego w pisaniu wniosków o dofinansowania z różnych źródeł.

CZYTAJ DALEJ

W słońcu i radości - [40. PPW - dzień trzeci]

2020-08-05 23:40

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było pełne radości, uśmiechu i modlitwy. Pielgrzymka przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Wszystko rozpoczęło się w Oleśnicy, w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Mszy św. przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.


Pierwszy etap: Oleśnica - Smolna

Taniec pielgrzymów:

Drugi etap: Smolna - las przed Kijowicami

Rozmowa z ks. bpem Jackiem Kicińskim

Etap trzeci: Las przed Kijowicami - Karwiniec


Piąty Etap: Las za Dębnikiem - Namysłów

Świadectwo brata z gr. 5

Apel Jasnogórski w Namysłowie:


CZYTAJ DALEJ

Papież: nie będzie pokoju bez odrzucenia broni atomowej

2020-08-06 20:11

[ TEMATY ]

pokój

broń jądrowa

papież Franciszek

Vatican News

„Jeśli pragniemy pokoju, musimy odłożyć broń, szczególnie tę najbardziej śmiercionośną, jaką jest broń nuklearna, która potrafi zniszczyć w jednej chwili całe miasta, a nawet państwa” – napisał Papież w przesłaniu z okazji 75. rocznicy ataku jądrowego Stanów Zjednoczonych na Hiroszimę.

Ojciec Święty pozdrowił organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających to wydarzenie, które odbywają się dzisiaj w całej Japonii, szczególnie żyjących jeszcze świadków ataku. Zaznaczył, że wielkim przywilejem była dla niego osobista wizyta w miastach dotkniętych zagładą atomową w listopadzie ubiegłego roku.

Przypomniał swoje słowa wypowiedziane wówczas w miejscu, gdzie znajdowało się epicentrum wybuchu, że nie tylko używanie, ale i posiadanie arsenału nuklearnego jest niemoralne. Zapewnił o swojej pamięci modlitewnej o wszystkich zabitych, zwłaszcza o ubogich, „którzy zawsze są pierwszymi ofiarami przemocy i konfliktów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję