Polskie pieśni patriotyczne i fragmenty kazań ks. Piotra Skargi stanowiły program uroczystego koncertu zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości 12 listopada br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie. W części muzycznej wystąpił Chór Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego. Wybór tekstów ks. Piotra Skargi, zaczerpniętych z tomu „Kazania sejmowe”, przedstawił Marian Florek.
- Tak jak w rodzinie przekazuje się tradycje i historie rodziny, tak samo i my, Polacy, musimy się uczyć Polski - powiedział, witając gości, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. - Nasz wspólny dom znajduje się nad Wisłą, ale jest także w każdym polskim sercu w Kazachstanie, USA, Kanadzie i każdym zakątku świata, gdzie mieszkają Polacy. Redaktor Naczelny przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który był pasterzem Kościoła powszechnego, ale do końca życia czuł się Polakiem i dawał tego dowody. - Jest wzorem, jak kochać Polskę, naszą Ojczyznę, nasz wspólny dom - podkreślił ks. Skubiś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Chór „Basilica Cantans”, który uświetnił koncert, obchodzi właśnie 15-lecie działalności. Ubogaca swoim śpiewem najważniejsze uroczystości diecezjalne, ale występuje też w wielu miejscach w kraju i za granicą. Śpiewał m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w szwajcarskim Fryburgu i Lozannie, a także w Loreto we Włoszech. Ma na swoim koncie prestiżowe nagrody. Otrzymał m.in. Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 r. zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich. Jest animatorem cyklu koncertów pn. „Katedralne Spotkania Chórów”.
W wykonaniu chóru usłyszeliśmy wiązankę pieśni patriotycznych. Szczególnym aplauzem publiczności cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe. Chociaż w czasach PRL-u nie wykonywano ich publicznie, są powszechnie znane, gdyż śpiewano je w domach pielęgnujących tradycje patriotyczne.
Na zakończenie spotkania uczestnicy odmówili „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi oraz odśpiewali „Boże, coś Polskę”. Uroczystość była transmitowana na żywo przez telewizję internetową „Niedzieli”.