Reklama
„A JA WAM POWIADAM...” (POR. MT 5, 22)
Władza królewska Chrystusa pochodzi z Jego bóstwa, z Jego wewnętrznej mocy.
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
10-11
XXIII OGÓLNOPOLSKIE FORUM SZKÓŁ KATOLICKICH
Wiara daje młodemu człowiekowi siłę do pokonywania trudności i budowania życia opartego na wartościach – takie przesłanie niosło XXIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, które odbyło się na Jasnej Górze w listopadowe dni poprzedzające Święto Niepodległości.
12-13
21 XI - DZIEŃ ŻYCIA KONTEMPLACYJNEGO
Wieczór poprzedzający wyjazd na konkla- we kard. Karol Wojtyła spędził wśród krakowskich klarysek. Towarzyszył mu ks. Stanisław Dziwisz.
18-19
ROK WIARY
Czy rodzice katoliccy, którzy po narodzinach swego dziecka postanawiają nie ochrzcić go w Kościele i nie obiecują, że wychowają dziecko zgodnie z nauką Kościoła, są rodzicami świadomymi wiary?
Chrzest to jeden z pierwszych darów Bożych. Sakrament inicjacji życia z Bogiem. To wejście przez łaskę Bożą do życia z Chrystusem w Jego Kościele. Chrzest jest bramą, przez którą wchodzimy do Kościoła świętego.
20
Album pokazuje wiarę głęboko przeżywaną zarówno we wspólnocie, jak i w samotności. Wiarę żywą, która jest źródłem umocnienia.
Jeśli wpiszemy tytułową frazę w Google, otrzymamy prawie 300 tys. wyników wyszukiwania. Czy rzeczywiście znajdziemy odpowiedź i czy jest ona zawarta w Piśmie Świętym?
21-22
WIARA I ŻYCIE
Rok Wiary, który rozpoczął się 11 października 2012 r., został ogłoszony przez Benedykta XVI dla uczczenia 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II (1962-2012), z wyraźnym zamiarem przywołania piękna wiary chrześcijańskiej i zaproponowania jej wszystkim jako źródła życia pełnego i prawdziwego.
23
24-25
NASZA BIAŁO-CZERWONA
Takie pytanie, w swoim mniemaniu retoryczne, zadał publicznie rzecznik policji po zarzutach, że to tajniacy spowodowali starcia z policjantami 11 listopada br. w Warszawie. Otóż mam dla pana rzecznika złą wiadomość: prowokacja polegająca na samozaatakowaniu się policji jest stara i znana jak świat światem.
27
OSTRZEŻENIE DLA EUROPY
W obliczu zateizowanej Europy, która odrzuca Boga, prośmy o wiarę dla Polski, a także o to, co było intencją bł. Jana Pawła II, żeby Polska stała się „nowym misjonarzem Europy”.
28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
IZBA PAMIĘCI PUŁKOWNIKA KUKLIŃSKIEGO
Na warszawskim Starym Mieście (ul. Kanonia 20/22) mieści się mała, ale arcyważna dla historii i tożsamości Polaków Izba Pamięci płk. Kuklińskiego. Wiele osób myśli, że od momentu tragicznej śmierci jej założyciela dużo się tutaj zmieniło.
31
BADANIA INSTYTUTU STATYSTYKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Czy biskupi i księża powinni wypowiadać się na temat katastrofy smoleńskiej? Takie pytanie usłyszela badana grupa przez ISKK.
33
OJCZYZNA W POTRZEBIE
Polacy! Obudźmy się! Nie dajmy krzywdzić naszych braci, nie ulegajmy kłamstwu i nieuczciwości.
34
FELIETONY
Nigdy nie zaszkodzi wspomóc się czytaniem dawno umarłych liter i słuchaniem żywego głosu.
35
38
NIEDZIELA MŁODYCH
W Roku Wiary nie mam wątpliwości, że chodzi o jedno, żeby znowu oddać całko- wite panowanie Jezusowi i przyjąć Go jako swojego Pana i Króla. Bo jak nie Jezus, to kto?
Żyjemy w czasach, gdy niemal każdą informację można znaleźć w Internecie. Szukamy, sprawdzamy, rozmawiamy, kupujemy, sprzedajemy, uczymy się języków obcych. Non stop jesteśmy ze światem na czacie.
Buen Camino! – czyli „dobrej drogi” – takim pozdrowie- niem witają się wszyscy zmierzający do Santiago de Com- postela.
39-42
Niedziela bielsko-żywiecka
27 listopada mija rok od sakry biskupa pomocniczego naszej diecezji. O biskupiej posłudze z Jego Ekscelencją bp. Piotrem Gregerem rozmawia ks. Piotr Bączek.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kętach, 9 listopada, samorządowcy wyróżnili bp. Tadeusza Rakoczego tytułem honorowego obywatela gminy Kęty.
W Żywcu i Rajczy 12 listopada były kręcone zdjęcia do filmu dokumentalnego przypominającego dziedzictwo ks. prof. Józefa Tischnera pt. „Jego oczami”.
Niedziela częstochowska
Święty Andrzej apostoł to młodszy brat św. Piotra. To on pokazał Piotrowi Chrystusa. Jak wielu uczniów, oddał życie za Chrystusa. Św. Andrzej jest szczególnie czczony i kochany w Kościele wschodnim, jest patronem Kościoła prawosławnego.
O znaczeniu Roku Wiary dla życia codziennego w rodzinie.
W Częstochowie działa (ciągle) Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla dzieci (wcześniej: Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny), który jest jedną z nielicznych placówek medycznych w Polsce przyjmującą dzieci z obciążeniami zdrowotnymi od pierwszych dni ich życia.
Niedziela podlaska
W dniach 12-13 listopada na Jasnej Górze jubileusz 150-lecia istnienia świętowała Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w Polsce zrzesza ok. 800 członków.
Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie 25 listopada będzie obchodziło swoje święto patronalne.
Niedziela kielecka
Parafianie z Chomentowa zrealizowali swoje marzenia. Mają nową świątynię parafialną.
Ks. Stanisław Palimąka – pierwszy proboszcz Klimontowa, twórca tamtejszej parafii i budowniczy kościoła, należy do grona tych kapłanów, którzy ponieśli śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach.
Nieprzerwanie od trzydziestu lat odbywają się w Kielcach spotkania modlitewne o pokój i jedność chrześcijan inspirowane modlitwami braci z Taizé.
Niedziela małopolska
Artur Kalicki uczy racjonalnego podejścia do finansów podczas warsztatów o wychowaniu dzieci do wydawania pieniędzy.
Jak przygotować z dziećmi kalendarz adwentowy
Jest młodym, wykształconym, ambitnym człowiekiem; architektem i fotografem. Na krakowskim Salwatorze działa jako radny dzielnicy. Podkreśla, że jest katolikiem i dobro Kościoła leży mu na sercu.
Niedziela lubelska
W niedzielę Chrystusa Króla przypada święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji 25 listopada Mszy św. o godz. 13.00 w archikatedrze lubelskiej będzie przewodniczył bp Artur Miziński
Dla mieszkańców Lubelszczyzny Święto Niepodległości stało się okazją do modlitwy w intencji ojczyzny.
Parafia pw. św. Stanisława w Czemiernikach należy do najstarszych w naszej archidiecezji i swoimi początkami sięga 1325 r. Znacznie młodsza od parafii jest świątynia, która przeżywa piękny jubileusz 400-lecia.
Niedziela legnicka
W Legnicy uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w przededniu narodowego święta, uczniowie pierwszych klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego złożyli na legnickim Rynku uroczyste ślubowanie.
W gronie prawie 50 księży, z udziałem kard. Henryka Gulbinowicza i biskupa legnickiego Stefana Cichego, swój złoty jubileusz święceń prezbiteratu obchodził w niedzielę, 4 listopada, ks. prał. dr Aleksander Stankiewicz, długoletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.
Rozmowa z bp. Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na temat rozmów z MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.
Niedziela łódzka
Ponad dwa tysiące młodych z archidiecezji łódzkiej uczestniczyło 31 października w Nocy Świętych.
Naprotechnologia działa od dwóch lat w ramach poradni ginekologii w szpitalu łódzkich Bonifratrów. Pod opieką poradni jest w tej chwili 37 par.
Niedziela przemyska
II Podkarpackie Forum Charyzmatyczne, które odbyło się w krośnieńskiej hali sportowej w pierwszych dniach listopada, stało się swoistym domem modlitwy dla ponad tysiąca osób, spragnionych słuchania Bożego Słowa i tego, aby ” Żyć w Duchu Świętym”.
Od sześciu lat w bieszczadzkim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej październikowy dzień rozbrzmiewa młodzieżową pieśnią na chwałę Pana.
Prawie po 180 latach od momentu powstania w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu została wykonana „Missa solemnis” h-moll austriackiego kompozytora Ignaza Rittera von Seyfrieda.
Na polskiej wsi przez lata krążył taki oto wierszyk: Święta Katarzyna klucze zgubiła, święty Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz...”. Ostatni listopadowy wieczór poświęcony jest świętemu Andrzejowi.
Niedziela rzeszowska
Centralną uroczystość odzyskania Niepodległości w Rzeszowie rozpoczęła Msza św. w kościele farnym.
Niedziela Chrystusa Króla to święto patronalne tzw. aktywu kościelnego. Świeccy katolicy angażują się w różne formy działalności społecznej Kościoła. Przykładem takiej postawy jest działalność Lidii Pietras z Cmolasu.
Ksiądz prał. Franciszek Jarząb przyszedł na świat wiosną 19 kwietnia 1929 r. Dzieciństwo przeżył w odległości 2 km od miejsca kultu Matki Bożej Ropczyckiej, zwanej wówczas również Matką Bożą Kościółkową.
Niedziela sandomierska
Sspotkanie z Zygmuntem Romanowskim, który na zaproszenie ks. proboszcza Zbigniewa Wiatrka gościł 11 listopada w parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej,dając świadectwo swojego życia poprzez katechezę, śpiew i grę na gitarze.
Czym jest Akcja Katolicka i co ma do zaproponowania świeckim?
Rozmowa o optymistycznych katolikach, laicyzacji i szukaniu swojego miejsca w życiu
Niedziela sosnowiecka
Do obrony wartości chrześcijańskich i patriotycznych wezwał bp Antoni Długosz podczas Mszy św. celebrowanej 11 listopada w kościele św. Maksymiliana w Olkuszu.
Ksiądz prał. Grzegorz Augustynik (1847-1929) - budowniczy przed stu laty monumentalnej świątyni Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - został honorowym obywatelem miasta.
W niedzielę, 25 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata parafia św. s. Faustyny na Górkach Małobądzkich w Będzinie będzie ostatnią stacją peregrynacyjną. Obraz „Jezu, ufam Tobie” zostanie tu na zawsze.
Niedziela świdnicka
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy współpracują z hierarchią kościelną w realizacji działalności apostolskiej Kościoła.
Oddane na początku czerwca obrazy z ołtarza głównego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim powróciły odrestaurowane do parafii.
U kresu roku Kościół uwydatnia nam szczególny tytuł Chrystusa, mianowicie tytuł króla. Tytuł ten już dzisiaj prawie nie funkcjonuje. Jeśli gdzieś jeszcze są królowie, to nie odgrywają większej roli.
Święty Jan w Apokalipsie opisuje w rozdziałach 12-16 losy Kościoła, zwłaszcza jego prześladowania. Apostoł odsłania najgłębszy uch sens przy pomocy dwóch przeciwstawnych „znaków”, odwołując się w ten sposób do Protoewangelii Księgi Rodzaju.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach 9-10 listopada br. młodzież z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyła w dorocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę.
Wybitny, światowej sławy polski dyrygent prof. Stefan Stuligrosz zmarł 15 czerwca br. w Poznaniu, mieście swego urodzenia, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wędrując po zachodniopomorskiej ziemi, co chwilę odnajdujemy nie tylko bogate dziedzictwo minionych wieków, ale przede wszystkim życiorysy wielu osób, które fascynują swym człowieczeństwem i historią losów.
Pryłuki – spore miasto w obwodzie czernichowskim. W sali tutejszego magistratu uczestniczymy w wydarzeniu niezwykłym – dyskusji władz ze społeczeństwem nad rozwiązaniem kwestii mieszkaniowych.
Niedziela toruńska
Wystawa monograficzna Leonarda Torwirta pt. „Leonard Torwirt (1912-1967) Malarz, Konserwator”, zorganizowana z okazji setnej rocznicy jego urodzin, to kolejna z cyklu prezentacji wybitnych osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Rzymu.
W przeszklonym samochodzie wyłania się Biała Postać. Jest, widać, patrz tam na lewo: Papież Benedykt XVI, słychać pełne entuzjazmu głosy stojących obok mnie pielgrzymów.
Niedziela warszawska
Zabawa, która 1 grudnia zgromadzi w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów niemal 400 osób, jest chrześcijańską odpowiedzią na pogańskie zwyczaje obchodzone podczas spotkań andrzejkowych
Znaczenie małych form sakralnych w przestrzeni publicznej było wiodącym tematem IV seminarium Architektura i Sztuka Kościołów w Świetle Liturgii, które zorganizowała Kuria metropolitalna z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.
Warszawski egzorcysta ks. Andrzej Grefkowicz jest trudno uchwytny. Z roku na rok ma więcej pracy. – Nasza codzienność jest mocno przesycona złem – mówi.
Niedziela wrocławska
Wzrastająca liczba egzorcystów to odpowiedź Kościoła na potrzebę czasów, w których mamy tak wiele manifestacji zła
Znany dolnośląski działacz kultury Marek Rostecki był w 1976 r. inicjatorem Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin. Przygotował trzynaście edycji tej cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców jak i publiczności imprezy.
W parafiach archidiecezji wrocławskiej działa kilkaset scholi, chórów, zespołów muzycznych. Każdy, kto do nich należy, śpiewa i gra nie dla oklasków i splendoru, ale na chwałę Pana Boga. A kto śpiewa, ten - wiadomo - dwa razy się modli.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W malowniczo położonej miejscowości, na Równinie Biłgorajskiej, wśród krajobrazu lasów sosnowych i łąk rozpościera się imponujący widok kościoła w Starym Bidaczowie.
Przedstawiciele Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej uczestniczyli 29 października br. w zamojskiej katedrze we Mszy św., której przewodniczył J. E. bp Marian Rojek. „Patrzcie na Kościół głębiej, szerzej i z perspektywą na przyszłość.
„ Malarstwo jest sposobem na życie, wielką pasją. Chcę, by moje malarstwo zachęcało do koncentracji, wciągało, niosło radość dla oczu” - mówi Elżbieta Tyszko, która w br. obchodzi 35-lecie pracy twórczej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 17 listopada w gorzowskim Hospicjum św. Kamila odbyła się debata pod hasłem: „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów - Słuchaj - Zaufaj”. Debatę zorganizowało Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila.
Diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie obchodzi w tym roku czwartą rocznicę ustanowienia.
Od ponad miesiąca w naszej Kurii Diecezjalnej funkcjonuje nowy wydział - Wydział Duszpasterstwa Rodzin.