Jaki piękny potrafi być świat przepełniony cudownym śpiewem ptaków, szumem wody z wodospadów. Ile radości potrafi sprawić uszom rodziców pierwsze wypowiedziane przez dziecko słowo "mama", czy "tata", a potem nieporadne, trochę poprzekręcane Ojcze nasz.
Nasz świat składa się z obrazów i dźwięków, które budują naszą świadomość. Żyją jednak wśród nas ludzie, którzy pozbawieni są bogactwa postrzegania świata wszystkimi zmysłami. To ludzie głuchoniemi. W niczym od nas słyszących nie są gorsi, ale jedynie ubożsi o cały i aż cały świat otaczających nas dźwięków: hałasu nadjeżdżającego samochodu, krzyku dziecka będącego w niebezpieczeństwie, koncertów muzycznych itd.
Jezus przyszedł na ziemię, by ofiarować wszystkim zbawienie, także niesłyszącym. Wciąż pragnie przychodzić do człowieka, zwłaszcza stojącego z dala od życia sakramentalnego. Jezus chce człowiekowi powiedzieć, że wciąż go kocha i na niego czeka. To Chrystusowe wołanie musi przecież dotrzeć do wszystkich, dlatego bp Jan Śrutwa z chwilą powstania diecezji powołał do życia duszpasterstwo ludzi głuchoniemych. Podstawowym zadaniem duszpasterzy jest zapewnienie głuchym posługi sakramentalnej. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, o godz. 14.00, w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu sprawowana jest Eucharystia oraz sakrament pokuty i pojednania w języku miganym. Po Mszy św. większość naszej wspólnoty udaje się do Klubu Głuchoniemych, gdzie jest okazja do wymiany doświadczeń, a także do stawiania pytań o wiarę, modlitwę i moralność.
Wielką radością całej wspólnoty były w tym roku trzy zawarte związki małżeńskie. Staramy się wytworzyć w duszpasterstwie rodzinny klimat. Wspólnie przeżywamy radości i smutki, modlimy się za nowych małżonków, ale także polecamy Bogu tych głuchych i ich bliskich, którzy odeszli do Pana. Funkcjonowanie naszego duszpasterstwa wspomagają życzliwe ludzkie serca. Pragniemy podziękować ks. rektorowi Zdzisławowi Ciżmińskiemu za to, że zechciał przygarnąć naszą wspólnotę głuchych do kościoła św. Katarzyny w Zamościu. Składam serdeczne "Bóg zapłać" także ks. kan. Włodzimierzowi Kwietniewskiemu, proboszczowi z Tuczęp, za wielką pomoc i wkład w duszpasterstwo głuchych w naszej diecezji. Zapraszamy jednocześnie do współpracy wszystkie osoby pragnące nieść pomoc ludziom głuchym.
Pamiętajmy, że głusi także pragną dotknięcia Boga w sakramentach świętych. Nie izolujmy ich od Chrystusa. Oni może bardziej niż kto inny potrzebują być mocniejsi Eucharystią, doświadczyć Bożego przebaczenia w sakramencie pokuty, umocnienia w wierze sakramentem bierzmowania, podźwignięcia z choroby poprzez sakrament namaszczenia chorych, Bożego błogosławieństwa na małżeńskiej drodze. Wielu żyje pośród nas. Zachęćmy ich do udziału wspólnej Eucharystii dla głuchoniemych. Skontaktujmy ich z duszpasterstwem. Chrystus czeka na nas wszystkich, wyjdźmy Mu tylko na spotkanie.
Święta tuż, tuż. To Święta przychodzącego w Betlejem Emmanuela, Boga z nami. Wszystkim głuchym, a także czytelnikom Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej życzymy doświadczenia bliskości Emmanuela, Betlejemskiej Dzieciny zwłaszcza przy Eucharystycznym i Wigilijnym Stole.
Ks. Mieczysław Grabowski jest Diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych.
Adres Duszpasterstwa: Duszpasterstwo Głuchoniemych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ul. Kościelna 43, 22-437 Łabunie, tel.(0-84) 611-30-09
Pomóż w rozwoju naszego portalu