Reklama

Niedziela Wrocławska

PIELGRZYMI NADZIEI - Jubileusz Roku 2025 w Archidiecezji Wrocławskiej

Kościoły i kaplice jubileuszowe, znaki nadziei, szlaki wiary – archidiecezja wrocławska przygotowuje się do dobrego przeżycia Roku Jubileuszowego 2025.

2024-11-04 16:45

Magdalena Lewandowska

W spotkaniu ogłaszającym program na Rok Jubileuszowy wzięli udział biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy z różnych stron diecezji.

W spotkaniu ogłaszającym program na Rok Jubileuszowy wzięli udział biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy z różnych stron diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogłoszony został program Roku Jubileuszowego 2025 w naszej archidiecezji. – Przeżycie Roku Jubileuszowego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów trwającego Synodu Archidiecezji Wrocławskiej – podkreśla bp Maciej Małyga. I dodaje: – Rok Jubileuszowy to od czasów biblijnych czas wyzwolenia, łaski, odpustu, uwolnienia z grzechów. Tak też ten rok chcemy przeżywać w naszej diecezji.

– Rok Jubileuszowy pięknie wpisuje się w rzeczywistości, którą żyje obecnie archidiecezja wrocławska, czyli rzeczywistość synodu. Ojciec Święty chce, aby powołać kościoły jubileuszowe, tzw. stacyjne, w których będzie można uzyskać odpust zupełny. Wspomina również o znakach nadziei. Po rozpoznaniu, konsultacjach i decyzji metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego wiemy już, że tych kościołów będzie dużo. Papież Franciszek wyraził wielkie pragnie, aby Miłosierdzie Boże dotknęło każdego człowieka, dlatego kościołów jubileuszowych będzie więcej niż zwykłe. Oprócz tego ustaliliśmy także „znaki nadziei”, miejsca, które są nadzieją dla świata, nadzieją dla współczesnego człowieka – tłumaczy bp Jacek Kiciński. I podkreśla: – Rok Jubileuszowy ma przypomnieć światu, że Kościół niesie przesłanie nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Archidiecezja Wrocławska będzie miała trzy szczególne przestrzenie Roku Jubileuszowego. Pierwsza z nich to spotkania centralne. Już 29 grudnia otwarcie Roku Jubileuszowego – o godz. 15:00 pielgrzymka z kościoła NMP na Piasku do Katedry i Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. W ramach wydarzenia proboszczowie kościołów stacyjnych i przedstawiciele „znaków nadziei” otrzymają stosowne dokumenty. Kolejne wydarzenie to czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego 7 czerwca 2025 w kościele NMP na Piasku. Elementem czuwania będzie wspomnienie Soboru Nicejskiego z jego znaczeniem dla naszego dziś: wyznania wiary i synodalności. Czekają nas również inne spotkania jubileuszowe, m.in. Dzień Życia Konsekrowanego i Diecezjalny Dzień Skupienia Kobiet.

Druga przestrzeń to wydarzenia w ramach synodu diecezjalnego: spotkania formacyjne i robocze w komisjach i zespołach synodalnych oraz w czasie sesji plenarnych, a także spotkanie centralne jesienią 2025 roku.

Trzecia przestrzeń Roku Jubileuszowego to „szlaki wiary”, na których znajdą się kościoły jubileuszowe i „znaki nadziei” połączone pielgrzymimi trasami. W każdym takim miejscu (oprócz kaplic więziennych i szpitalnych) pielgrzym będzie mógł wbić pieczątkę do jubileuszowego paszportu. To szczególne miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego. – Kościoły i kaplice jubileuszowe będą oazami duchowości. Sprawowany będzie tu sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: piękna, godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Konieczna będzie tam współpraca dekanatów w prowadzeniu tych wydarzeń: posługa spowiedników, katechistów i innych osób – mówi bp Maciej Małyga.

Reklama

– Mamy również „znaki nadziei”, czyli takie miejsca, które w życiu codziennym Kościoła nie promują się w pierwszym szeregu informacji medialnych, ale po cichu służą życiu, pracy charytatywnej, pracy z młodymi, budzą nadzieję tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – tłumaczy wikariusz generalny ks. Adam Łuźniak. To m.in. różne ośrodki Caritas, jadłodajnie, Misja Dworcowa sióstr marianek czy Fundacja Evangelium Vitae sióstr boromeuszek.

Kościoły jubileuszowe i „znaki nadziei” utworzą wspólnie „szlaki wiary” i będą miejscem pielgrzymek. Powstanie osiem „szlaków wiary” – szlaków pielgrzymkowych o rożnych długościach pomiędzy kościołami jubileuszowymi i znakami nadziei, z punktami ważnymi dla wiary i kultury Dolnego Śląska. – Chcemy zaprosić wszystkich diecezjan do przemierzania tych szlaków i przeżywania Rok Jubileuszowego w ruchu. Do modlitwy w tych miejscach, do zdobywania pieczątek pielgrzyma, do rozbudzania świadomości, że w naszej diecezji są miejsca niosące nadzieję. Te, które zaproponowaliśmy, nie wyczerpują listy miejsc, ale są symbolem dobra, które już się dzieje i które warto pokazać światu. Natomiast kościoły jubileuszowe to miejsce budzenia świadomości o Bożym Miłosierdziu, które w Roku Jubileuszowym chce się hojnie rozlewać – wyjaśnia Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

KOŚCIOŁY JUBILEUSZOWE:

1) Bierutów, św. Józefa Oblubieńca NMP;

2) Brzeg, Podwyższenia Krzyża Świętego;

3) Brzeg, Miłosierdzia Bożego;

4) Góra, św. Katarzyny Aleksandryjskiej;

5) Henryków, Wniebowzięcia NMP;

6) Jelcz-Laskowice, św. Maksymiliana M. Kolbego;

7) Kąty Wrocławskie, św. Piotra i Pawła;

8) Milicz, św. Andrzeja Boboli;

9) Namysłów, św. Piotra i Pawła;

10) Oborniki Śląskie, św. Antoniego i Judy Tadeusza;

Reklama

11) Oleśnica, św. Jana Apostoła;

12) Oleśnica, NMP Matki Miłosierdzia;

13) Oława, Matki Bożej Pocieszenia;

14) Siechnice, Niepokalanego Serca NMP;

15) Sobótka, św. Jakuba /św. Anny/;

16) Środa Śląska, św. Andrzeja Apostoła;

17) Trzebnica, św. Bartłomieja i św. Jadwigi;

18) Wołów, św. Wawrzyńca;

19) Wrocław, Katedra, św. Jana Chrzciciela;

20) Wrocław, Najświętszego Serca Pana Jezusa;

21) Wrocław, Opatrzności Bożej;

22) Wrocław, św. Karola Boromeusza;

23) Wrocław, NMP Królowej Pokoju;

24) Wrocław, św. Bonifacego;

25) Wrocław, św. Kazimierza;

26) Wrocław, św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego;

27) Wrocław, św. Macieja (DA Maciejówka);

28) Ziębice, św. Jerzego, Bazylika Męki Pańskiej;

29) Żmigród, Trójcy Świętej.

KAPLICE JUBILEUSZOWE:

W szpitalach:

30) Wrocław, ul. Kamieńskiego;

31) Wrocław, ul. Borowska;

W więzieniach:

32) Wrocław, Zakład Karny nr 1, ul. Kleczkowska;

33) Wrocław, Areszt, ul. Fiołkowa;

34) Wołów, Zakład Karny, ul. Więzienna;

W innych miejscach:

35) Wrocław, Kaplica Dworcowa pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

ZNAKI NADZIEI:

1) Dobroszyce, Dom Opieki „Caritas”;

2) Głębowice, Dom rekolekcyjny;

3) Henryków, Dom Opieki „Caritas”;

4) Jaszkotle, ZOL, siostry marianki

Reklama

5) Ligota Polska, Ośrodek Terapii Uzależnień „Nefesz”;

6) Malczyce, Dom Opieki „Caritas”;

7) Małkowice, Ośrodek „Caritas”;

8) Mikoszów, Stowarzyszenie św. Celestyna;

9) Oława, Ośrodek „Caritas”;

10) Oława, Fundacja „Dla Rodziny”;

11) Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę;

12) Pielgrzymka Trzebnicka;

13) Sulistrowiczki, Dom Formacji Stałej;

14) Wierzbice, ZOL, siostry józefitki;

15) Wrocław, Dom św. Edyty Stein;

16) Wrocław, Duszpasterstwo migrantów, ul. Krucza;

17) Wrocław, „Dzielnica Wzajemnego Szacunku”;

18) Wrocław, Duszpasterstwo Osób Głuchych i Niedosłyszących;

19) Wrocław, Fundacja „Evangelium Vitae”, siostry boromeuszki;

20) Wrocław, Hospicjum Bonifratrów;

21) Wrocław, Jadłodajnia „Caritas”;

22) Wrocław, Jadłodajnia, siostry elżbietanki;

23) Wrocław, Katedra, Dom Młodych;

24) Wrocław, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne;

25) Wrocław, Łaźnia „Caritas;

26) Wrocław, „Misja Dworcowa”, siostry marianki;

27) Wrocław, Muzeum Archidiecezjalne, Orędzie Pojednania;

28) Wrocław, Noclegownia im. św. Brata Alberta dla Mężczyzn (ul. Dworcowa);

29) Wrocław, Schronisko im. św. Brata Alberta dla Kobiet (ul. Sołtysowicka);

30) Wrocław, Schronisko im. św. Brata Alberta (ul. Bogedaina).

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Św. kard. Karol Boromeusz - wzór pasterza

Niedziela łowicka 44/2005

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

pl.wikipedia.org

„Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” - mawiał św. Karol Boromeusz. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w tym zdaniu wyraża się cała Ewangelia Chrystusowa. Jednocześnie stanowi ono motto życia i działalności św. Karola Boromeusza, którego Kościół liturgicznie wspomina 4 listopada.

Przyszło mu żyć w trudnych dla Kościoła czasach: zepsucia moralnego pośród duchowieństwa oraz reakcji na to zjawisko - reformacji i walki z nią. Karol Boromeusz urodził się w 1538 r. na zamku Arona w Longobardii. Ukończył studia prawnicze. Był znawcą sztuki. W wieku 23 lat, z woli swego wuja - papieża Piusa IV, na drodze nepotyzmu został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął 2 lata później. Ta nominacja, jak się później okazało, była „błogosławioną”. Kiedy młody Karol Boromeusz zostawał kardynałem i przyjmował sakrę biskupią, w ostateczną fazę obrad wchodził Sobór Trydencki (1545-63). Wyznaczył on zdecydowany zwrot w historii świata chrześcijańskiego. Sprecyzowano wówczas liczne punkty nauki i dyscypliny, m.in. zreformowano biskupstwo, określono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przyjąć święcenia, zajęto się (głównie przez polecenie tworzenia seminariów) lekceważoną często formacją kapłańską, zredagowano katechizm dla nauczania ludu Bożego, który nie był systematycznie pouczany. Sobór ten miał liczne dobroczynne skutki. Pozwolił m.in. zacieśnić więzy, jakie powinny łączyć papieża ze wszystkimi członkami Kościoła. Jednak, aby decyzje były skuteczne, trzeba je umieć wcielić w życie. Temu głównie zadaniu poświęcił życie młody kard. Boromeusz. Od momentu objęcia diecezji jego dewiza zawarła się w dwóch słowach: modlitwa i umartwienie. Mimo młodego wieku, nie brakowało mu godności. W 23. roku życia nie uległ pokusie władzy i pieniądza, żył ubogo jak mnich. Kard. Boromeusz był przykładem biskupa reformatora - takiego, jakiego pragnął Sobór. Aby uświadomić sobie ogrom zadań, jakie musiał podjąć Karol Boromeusz, trzeba wspomnieć, że jego diecezja liczyła 53 parafie, 45 kolegiat, ponad 100 klasztorów - w sumie 3352 kapłanów diecezjalnych i 2114 zakonników oraz ok. 560 tys. wiernych. Na jej terenie obsługiwano 740 szkół i 16 przytułków. Kardynał przeżył liczne konflikty z władzami świeckimi, jak i z kapłanami i zakonnikami. Jeden z mnichów chciał go nawet zabić, gdy ten modlił się w prywatnym oratorium. Kard. Boromeusz był prawdziwym pasterzem owczarni Pana, dlatego poznawał ją bardzo dokładnie. Ze skromną eskortą odbywał liczne podróże duszpasterskie. W parafiach szukał kontaktu z ludnością, godzinami sam spowiadał, głosił Słowo Boże, odprawiał Mszę św. Jego prostota i świętość pozwoliły mu zdobywać kolejne dusze.
CZYTAJ DALEJ

Podziękowania od ks. Olszewskiego: Każdego dnia czułem siłę Waszej duchowej obecności

2024-11-04 15:13

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Portal profeto.pl opublikował dziś podziękowania od ks. Michała Olszewskiego.

Kochani!
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję