W słowie wstępnym metropolita przemyski przypomniał, że dokładnie 24 września 2023 r. na Jasnej Górze rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów z Markowej. – Można powiedzieć, że dzisiaj historia zatoczyła koło, bo te relikwie, które wędrowały p całej naszej Ojczyźnie, w każdej diecezji były przez mniej więcej tydzień, wracają tutaj na Jasną Górę, aby oddawać cześć błogosławionym męczennikom – mówił hierarcha. – Wracają tu po to, by te relikwie przypominały nam wszystkim o tym, że jesteśmy powołani do świętości – podkreślił arcybiskup. – Módlmy się przy tych relikwiach o kanonizację Rodziny Ulmów, ale także o to, aby nasze wspólnoty rodzinne, parafialne, zakonne, były mocne wiarą, nadzieją i miłością. Módlmy się o to wszystko pamiętając, że Pan Bóg wzywa nas wszystkich do ofiarnej miłości – dodał i na ręce ojca kustosza przekazał relikwiarz zawierający relikwie błogosławionych z Markowej.
Natomiast w homilii abp Adam Szal zawrócił uwagę, że od ponad czterdziestu lat z Przemyśla wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. – Pielgrzymka zmierza do sanktuarium maryjnego. Przed każdym z pielgrzymów stoi wyzwanie, by pokonać ok. 380 kilometrów. By pokonać swoją słabość, kryzysy – mówił arcybiskup, który od lat rokrocznie pielgrzymuje pieszo do Częstochowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– W tym naszym pielgrzymowaniu bardzo ważne są intencje, nieraz bardzo podniosłe, nieraz bardzo przyziemne, które pomagają nam przejść na tych dwanaście, jedenaści czy dziesięć dni – dodał i podsumował, że zawsze finałem pielgrzymki jest radość, która promieniuje z twarzy pielgrzymów w ostatni dzień pielgrzymowania, 15 lipca. – To radość przybycia na Jasną Górę. Radość z wędrówki na Jasną Górę we wspólnocie Kościoła. Radość z przeżytych dni, które zbliżają nas do siebie, do wspólnoty pielgrzymkowej, do wspólnoty diecezji, do wspólnoty ludzi wierzących (…) To prawdziwa Boża radość – tłumaczył hierarcha.
Dlatego w trzecią niedzielę adwentu, Niedzielę Radości, metropolita przemyski zachęcał, aby odszukać w sobie prawdziwa radość wewnętrzną i poczuć, że Pan jest blisko swojego ludu. – Aby była w nas radość sumienia. Taka którą mamy po dobrej spowiedzi świętej. Taka, która napełni nas pokojem serca – życzył.
Abp Szal zachęcał także, aby tę radość nie zachowywać tylko dla siebie, ale dzielić się nią z innymi. – Tak jak to ma miejsce w czasie pielgrzymki, kiedy to optymizm, radość jest w pewnym sensie zaraźliwa dla pątników – porównywał kaznodzieja. – Człowiek kierujący się łaską Bożą pragnie dzielić się tą łaską z innymi – dodał.
Msze święte sprawowane w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, w każdą niedzielę o godz. 11:00 to przygotowanie do Jubileuszu roku 2025 – Łącząc się za pośrednictwem mediów pragniemy z naszą jasnogórską modlitwą dotrzeć do wszystkich osób chorych i cierpiących które nie mogą osobiście być na Mszy świętej. Cieszymy się, że razem możemy tworzyć jedna wielka wspólnotę modlitwy w domu naszej najlepszej Matki i Królowej – przypomina o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium Matki Bożej.