Reklama
Blisko dwadzieścia osób będzie codziennie mogło aktywnie spędzać czas w wyremontowanej i zaadaptowanej do nowych celów dawnej plebanii w Modliborzycach. Placówka będzie prowadzona przez Diecezjalną Caritas, która zobowiązała się do zagwarantowania seniorom pomocy medycznej, rehabilitacyjnej, a także kulturalnej i edukacyjnej. Dom „Senior – Wigor” poświęcił 8 kwietnia bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas Eucharystii modlili się przedstawiciele parlamentarzystów, lokalne władze samorządowe, pracownicy Caritas oraz seniorzy. Ksiądz Biskup przypomniał w homilii o potrzebie czynnego i pełnego miłości zaangażowania się w działania na rzecz najuboższych i potrzebujących. – Pan Jezus przypomina nam, że ubogich zawsze będziemy mieli pośród siebie, bez względu na postęp cywilizacyjny, wzrost poziomu życia, czy zabezpieczenia socjalne. Chodzi o ubóstwo w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Jako Kościół – rodzina i przyjaciele Chrystusa – nie możemy mówić, że robimy już wystarczająco dużo, bo wszelka nierówność jest przeciwna duchowi Ewangelii. Jednocześnie nie możemy usprawiedliwiać naszej pasywności brakiem środków, albo przerzucać całej odpowiedzialności na Caritas i jednostki samorządowe. Dobrze, że one współdziałają ze sobą w tak szczytnych inicjatywach, ale każdy powinien zrobić coś ważnego i pięknego dla potrzebujących. Do takiej postawy należy również wychowywać w rodzinie, w szkole, w parafii, w seminarium duchownym. Nic jednak z tego nie będzie jeśli odpowiedzialni za wychowanie i wykształcenie, duchowni i świeccy, nie dadzą osobistego przykładu ofiarności. A z tym bywa bardzo różnie. Podziały niszczące naszą kościelną oraz narodową wspólnotę powstają i wzrastają na gruncie egoizmu. Z drugiej strony Caritas i samorządy nie mogą ograniczać się jedynie do mnożenia placówek i punktów opieki. To mają być prawdziwe domy, gdzie każdy będzie mógł doświadczać miłości, rodzinnego ciepła. Tylko wówczas będziemy zbliżali się do pierwowzoru jakim jest i powinno być dla nas Boże Miłosierdzie – podkreślał Ksiądz Biskup.
Na inaugurację seniorzy przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli, że mimo mijających lat nie czują się ani starzy, ani zmęczeni. Podkreślali równocześnie, że są gotowi do aktywnej działalności w jesieni swojego życia. – Tydzień Miłosierdzia, który przeżywamy w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, to czas, w którym w sposób szczególny zwracamy uwagę na szerokie pole działalności charytatywnej realizowanej przez pełnienie uczynków miłosierdzia. Jednym z tych działań jest wyjście z pomocą osobom starszym, które nadal chcą być pełnymi twórczej aktywności. Ten dom ma spełniać ich oczekiwania w jesieni życia – wyjaśnił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas. – Jest to placówka wsparcia dziennego, w której działa obecnie bardzo aktywnie 15 seniorów z terenu Modliborzyc i okolic. Nasi seniorzy mogą korzystać z domu od poniedziałku do piątku. Organizujemy dla nich zajęcia edukacyjne, kulturalne oraz warsztaty aktywizujące i rehabilitacyjne. Naszym pragnieniem jest stworzenie tutaj prawdziwie domowej atmosfery. Seniorzy z dużą otwartością odpowiedzieli na nasze zaproszenie i już bardzo aktywnie działają. W przyszłości chcielibyśmy rozwinąć naszą działalność o szersze możliwości rehabilitacyjne oraz zaadaptować pobliski teren na strefę relaksacyjną – poinformowała Anna Świeca, kierownik domu.
Projekt mógł powstać dzięki współpracy wielu podmiotów. Budynek dawnej plebanii użyczył miejscowy Ksiądz Proboszcz. Ponad połowę środków na realizację projektu pozyskano z dofinansowania przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kolejne środki dofinansował Urząd Miasta i Gminy oraz diecezjalna Caritas. – Jest to bardzo odpowiednie miejsce, znajdujące się blisko kościoła, z którym związana jest młodość tych osób, ich wspomnienia. Dziś to miejsce służy seniorom, jako ich nowy dom, gdzie wspólnie mogą się spotykać, wspierać i rozwijać. Cieszy to, że w działalność tej placówki włącza się młodzież, która z jednej strony aktywizuje seniorów, a z drugiej sama korzysta z ich życiowego doświadczenia – podsumował ks. B. Pitucha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu