Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Znak sprzeciwu, miłości i nadziei

W niedzielę 11 września abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, dokonał konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na jednym z piotrkowskich osiedli

Niedziela łódzka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Małgorzata Magiera

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Msza św. sprawowana była w intencji kapłanów, fundatorów, budowniczych świątyni, a także zakończenia jubileuszu 40-lecia parafii.

Eucharystia zgromadziła wiernych, wśród których obecni byli m.in. kapłani z dekanatu piotrkowskiego na czele z dziekanem ks. Stanisławem Nowackim i wicedziekanem: ks. Franciszkiem Habrem oraz kapłanami wywodzącymi się z tej parafii (ks. Antonim Cygorą, ks. Zbigniewem Dawidowiczem, ks. Marcinem Wojtasikiem), jak i pełniącymi w niej posługę (ks. Grzegorzem Świtalskim, ks. Filipem Durlakiem i ks. Wojciechem Jędrzejczykiem). W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje szkół z terenu parafii.

Proboszcz ks. Roman Czermański powitał Księdza Arcybiskupa, zebranych parafian i przybyłych gości. Przypomniał historię, erygowanej 15 sierpnia 1976 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, parafii, jej pierwszych proboszczów: śp. ks. Bronisława Gajdę i śp. ks. Czesława Białasa, wikariuszy, kapłanów pochodzących z parafii. Mówił też o odnalezionym i odrestaurowanym, najstarszym na terenie miasta, obrazie Matki Bożej Ocalenia z XV wieku.

Reklama

Metropolita Łódzki przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której nawiązał do 1. Listu św. Pawła do Tymoteusza i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że „dzisiejsze wydarzenie wspaniale wpisuje się w historię Polaków, którzy to, co najbardziej szlachetne i wzniosłe, odnosili do samego Boga”. Ksiądz Arcybiskup wyraził też radość, że ta „świątynia została oddana Bogu i teraz jest prawdziwie Bożym domem i bramą do nieba”.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował Księdzu Proboszczowi i wspólnocie parafialnej za trudy poniesione przy budowie świątyni i parafii. Wezwał zgromadzonych, aby ta świątynia łączyła wszystkich w jedną Bożą rodzinę. „Aby z jednej strony była wspaniałym wyrazem pragnień, miłości i nadziei, i tych teologalnych cnót, jakie każdy z nas otrzymuje na chrzcie, a jednocześnie niech będzie znakiem sprzeciwu wobec tego świata, który nie chce znać Boga. Niech będzie wyrazem tego, że wierzący i modlący się Boży lud jest głęboko związany z samym Stwórcą”.

Po wyznaniu wiary i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiła konsekracja. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą poświęcenia kościoła i ołtarza. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał namaszczenia olejami mensy, czyli kamiennej powierzchni ołtarza, a współcelebransi namaścili ściany świątyni w miejscach zwanych zacheuszkami. Dokonano także obrzędu okadzenia ołtarza i kościoła. Obrzęd iluminacji kościoła, czyli zapalenia wszystkich świec i żyrandoli, zakończył konsekrację.

Reklama

Uroczystość zamknęło odśpiewanie „Te Deum”.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projektując kościół architekt musi uszanować potrzeby wiernych

[ TEMATY ]

świątynia

Archiwum parafii

Kościół w Czeladzi

Architekci projektując obiekty sakralne muszą uszanować wspólnotę wierzących, jej potrzeby – podkreśla kard. Gianfranco Ravasi. Z inicjatywy Papieskiej Rady Kultury na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbywa się kolokwium poświęcone projektowaniu kościołów. Obok kard. Ravasiego uczestniczy w nim jeden z czołowych architektów naszych czasów Mario Botta.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury przypomina, że wspólnota ludzka od pierwszych chwil, kiedy tylko zajęła się organizacją przestrzeni, zawsze ustalała jej centrum i tam sytuowała świątynie. Tę rolę obiekty sakralne zachowały do dziś. Nie tylko pomagają w spotkaniu z Bogiem, ale również jednoczą społeczeństwo.

Watykański hierarcha podkreśla, że projektowanie przestrzeni sakralnych nie jest łatwe. Wymaga bowiem od architekta wczucia się w położenie wspólnoty wiernych.

"Architekt nie koniecznie musi być człowiekiem wierzącym, ale na pewno musi prowadzić dialog z wierzącymi, ze wspólnotą wiernych, którzy z tej świątyni będą korzystali. Dlatego potrzeba, aby była wspólnota, która stawia wymagania, podejmuje dialog, z uwzględnieniem oczywiście nowych tendencji w architekturze i urbanistyce. Musi to być ruch dwustronny – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi. – Chodzi o to, by nie powstawały kościoły przypominające sale obrad czy świątynie całkowicie głuche na duchowość. Ważną rzeczą jest na przykład uwzględnienie światła, bo ono odgrywa ważną rolę w liturgii. Trzeba też zapewnić odpowiednią rolę wszystkim tym znakom i miejscom, które są ważne dla chrześcijańskiego kultu. Chodzi tu więc o ołtarz, tabernakulum, krzyż, ambonę czy chrzcielnicę. Tego nie można pozostawić fantazji samego architekta. Chodzi bowiem o to, aby wspólnota, dla której jest przeznaczony dany kościół, mogła się później odnaleźć w tej przestrzeni sakralnej”.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Para diecezjalna Domowego Kościoła

2020-08-06 23:17

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Domowy Kościół

Para diecezjalna

Fb/Pawel Gradziuk

Joanna i Paweł Gradziukowie

Biskup Tadeusz Lityński wskazał nową Parę diecezjalną Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Joanna i Paweł Gradziukowie z Siedliska rozpoczynają posługę, która potrwa trzy lata.

W czerwcu odbyło się spotkanie Kręgu Diecezjalnego Domowego Kościoła, który wybrał trzy małżeństwa, jako kandydatury na nową Parę diecezjalną. Spośród nich Ksiądz Biskup wskazał właśnie Joannę i Pawła. Na co dzień formują się kręgu Domowego Kościoła. Oboje są członkami stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej", a także Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Posługują w Diecezjalnej Diakonii Rekolekcyjnej Ruchu Światło-Życie.

Dotychczas posługę Pardy diecezjalnej pełnili Anna i Mariusz Mazurkowie. Ich kadencja upłynęła w czerwcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję