Reklama

Wiara

Troska o kondycję ducha

Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu.

Niedziela Ogólnopolska 10/2021, str. 19

[ TEMATY ]

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niewątpliwie informacjami, które od ponad roku utrzymują się w czołówce, są te związane z koronawirusem. Niektórzy odczuwają już nawet przesyt tych koronanewsów. Nie ma wydania wiadomości bez podania choćby liczby zakażonych, informacji o podejmowanych działaniach w walce z pandemią czy o konsekwencjach w różnych obszarach działalności. Wiemy, że pojawił się patogen zagrażający ludzkiemu życiu. Może być on niebezpieczny w swoich skutkach. Do dziś nie brakuje różnych opinii w społeczeństwie na ten temat. Są tacy, którzy bardzo sceptycznie podchodzą do tego tematu, twierdząc, że nic się tak naprawdę nie dzieje. Słychać w tle wiele teorii spiskowych. Są i tacy, którzy przesadnie intepretują tę covidową rzeczywistość. Różne państwa na świecie podjęły działania, by zapobiec pandemii. Czasem aż można się zgubić w gąszczu różnorodnych nakazów, zakazów i reżimów, choć cel jest pewnie słuszny – zatrzymać koronawirusa. W działania te wpisuje się dystrybucja szczepionek i – daj Boże – jak najszybciej, skutecznych leków.

Myślę, że warto na to proste podsumowanie spojrzeć w perspektywie Wielkiego Postu, który właśnie przeżywamy, ponieważ to covidowe doświadczenie, w którym, chcąc nie chcąc, uczestniczymy, może nam pomóc w jego głębszym rozumieniu.

Reklama

Wielki Post śmiało możemy nazwać walką z pandemią, ale w wymiarze duchowym. Doświadczamy tego każdego dnia, tak jak wirus zła, grzechu, słabości, nałogu próbuje zaatakować: serca, sumienia, wspólnoty, rządy, społeczeństwa. Tu też się spotykamy z różnymi opiniami. Jedni to lekceważą, sceptycznie do tego podchodzą, nic sobie nie robiąc ze skutków zła i grzechu, który atakuje to, co najcenniejsze – naszą świętość i więź z Bogiem.

Mamy opracowany kompleksowy system prewencyjny. Cały „reżim moralny” ma na celu chronić przed rozprzestrzenianiem się tego duchowego wirusa. Przykazania, zasady, wymogi chrześcijańskiego życia temu właśnie służą. Wydają się czasem być dość uciążliwe, jednak chronią przed tym swoistym „zakażeniem”.

Wzmocnienie naszego duchowego systemu odpornościowego to nic innego jak życie sakramentalne, praktykowanie modlitwy, rozważanie Bożego słowa, różne formy ćwiczeń duchowych, jak choćby rekolekcje wielkopostne, podejmowanie wyrzeczeń i postanowień.

Reklama

Czynimy wiele starań w trosce o zdrowie ciała. Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu, zbadać kondycję, zwrócić się do najlepszego Lekarza, postawić diagnozę, podjąć odpowiednie działania.

Warto zwrócić uwagę na praktykę rekolekcji wielkopostnych. Wiele parafii powróciło do tradycyjnej formy ich organizacji. Nie brakuje też ciekawych ofert w przestrzeni internetowej. Wydaje się to nam czymś normalnym, że rekolekcje są i w Wielkim Poście, i w Adwencie. Wiele wspólnot organizuje Czterdziestogodzinne Nabożeństwo Eucharystyczne. Trzeba pamiętać, że taki system nie funkcjonuje na całym świecie. Ta dość prosta praktyka niesie wiele dobra. W tym świętym czasie istnieje okazja, by wsłuchiwać się w słowo Boże, wspólnie się pomodlić, przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania oraz z niego skorzystać. To nie tylko czas spędzony w świątyni. Warto podjąć pewien wysiłek również w domu, w gronie rodzinnym. Wspólna modlitwa, wysłuchanie dodatkowych konferencji wielkopostnych zamieszczonych w internecie z pewnością przyniosą dobre owoce. Pomysłowość w tej dziedzinie może być różnorodna.

Największa przeszkoda to, oczywiście, czas, a właściwie jego brak. Przynajmniej jest to jakaś forma wyjaśnienia, może nawet usprawiedliwienia. Licząc jednak dedykowany czas na walkę z koronawirusem i ochronę zdrowia fizycznego, warto pomyśleć, ile czasu i wysiłku jesteśmy w stanie poświęcić na kondycję duchową.

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: Chrystus odebrał cierpieniu i ludzkiej śmierci bezsens i pustkę

[ TEMATY ]

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Cierpienie, pokusy, wiara młodzieży i nawrócenie – to główne tematu listu pasterskiego bp Jana Wątroby na Wielki Post. List zostanie odczytany w kościołach diecezji rzeszowskiej w najbliższą niedzielę, 18 lutego.

Na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu biskup rzeszowski Jan Wątroba napisał do diecezjan list pasterski. Jego mottem są słowa z Listu św. Jakuba: „Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. (…) Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was” (Jk 4,8.10).

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję