Reklama

Niedziela Podlaska

Nerw chrześcijaństwa

Duch Święty działa w sercach tych, którzy są na Jego działanie otwarci – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w Niecieczy.

Niedziela podlaska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Monika Kanabrodzka

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Doparafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy 19 lutego przybył pasterz diecezji, aby młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania oraz poświęcić nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Biskup Sawczuk podkreślił, że Eucharystia z udzieleniem Ducha Świętego to radosne wydarzenie dla samych kandydatów, ich rodzin, parafii, Kościoła, choć obecnie przeżywamy przecież Wielki Post i raczej rozważamy sprawy bolesne – mękę Chrystusa.

Nadprzyrodzone dary

Reklama

Wydawać by się mogło, że trudno połączyć to razem. – Nic bardziej mylnego – zauważył bp Sawczuk i wskazał, że należy zwrócić uwagę na dwa istotne momenty. – Kościół zrodził się na Golgocie, a objawił się światu w dzień Pięćdziesiątnicy. Od Golgoty do Pięćdziesiątnicy jest bardzo blisko – zauważył. I dodał: – Zesłanie Ducha Świętego nastąpiło jako owoc męki i śmierci Pana Jezusa.

Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem.

Podziel się cytatem

W dalszej części homilii pasterz diecezji podkreślił, że w dniu, kiedy Żydzi uroczyście wspominali wydarzenia z Synaju, narodził się Kościół. Wtedy Duch Święty dokonał w sercach Apostołów cudu przemiany. – Otrzymali nadprzyrodzone dary, o których wcześniej nie mieli pojęcia i o których nawet nie marzyli. Dostali odwagę, męstwo i zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, które przyszło w Chrystusie – powiedział ksiądz biskup. Duch Święty pomógł im przezwyciężyć lęk i bezradność. Zdaniem Ekscelencji, Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem. Trzeba pamiętać, że szansę zachowania życia ma ten, kto go nie broni za wszelką cenę, ale oddaje. To jest prawda stanowiąca nerw chrześcijaństwa.

Rozważanie męki Pańskiej

Osiemnaście młodych osób, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Piotra Sawczuka. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał ks. Waldemar Górski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz Anna Chmiel, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Sabniach. Przedstawiciele rodziców oraz młodzieży wyrazili wdzięczność bp. Sawczukowi, księdzu proboszczowi oraz pani katechetce za udzielenie i przygotowanie do sakramentu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zaplanowane rok wcześniej poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej zostało przełożone na tegoroczny okres Wielkiego Postu. Wierni będą mogli z wiarą obchodzić te stacje i zagłębiać się w rozważania męki Pańskiej. Ufundowane stacje Drogi Krzyżowej przez rodzinę Mazurczaków i Pietrzykowskich nawiązują stylem do wnętrza świątyni.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drogach wiary

W nadwiślańskim Gołębiu pierwsze majowe dni upłynęły na radosnym spotkaniu wspólnoty parafialnej z abp. Stanisławem Budzikiem.

W ramach wizytacji kanonicznej 2 maja metropolita przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Floriana, udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, nawiedził kościół parafialny oraz kaplice w Borowej i Niebrzegowie, wlewał w serca wiernych słowa nadziei i umocnienia w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję