Reklama

Niedziela Podlaska

Siewcy pełni nadziei

Kapłańskie życie może być błogosławione, jeśli jest ubogacone pracą, doświadczone latami i zasłużone wiernością – powiedział ks. Tadeusz Syczewski podczas uroczystej Eucharystii w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana.

2022-06-14 11:18

Niedziela podlaska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Msza św. celebrowana w drohiczyńskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka była dziękczynieniem za 35 lat posługi kapłańskiej pasterza diecezji drohiczyńskiej.

Na uroczystość przybyli koledzy biskupa z roku święceń, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa 6 czerwca 1987 r. z rąk bp. Jana Mazura w siedleckiej katerze. Do grona jubilatów należą: ks. Andrzej Duklewski, ks. Henryk Jakubowicz, ks. Grzegorz Kamiński, ks. Andrzej Kieliszek, ks. Marek Kot, ks. Jan Mroczek, ks. Jacek Owsianka, ks. Mirosław Pietrzak, ks. Mirosław Rogoźnicki, ks. Bogusław Sieńczewski, ks. Zbigniew Sobolewski, ks. Krzysztof Uściński. Ksiądz Bogusław Sieńczewski otrzymał świecenia kapłańskie trzy dni później – 9 czerwca w Lublinie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego zaszczytu dostąpił również kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. Antoni Kunicki, który był obecny na jubileuszowej uroczystości. W modlitwie wspominano świętej pamięci już ks. Krzysztofa Czarnotę.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W swoich rozważaniach przywołał obraz Van Gogha ukazującego siewcę, rzucającego ziarno w ziemię. Rolnik kroczy przez ciemny krajobraz. Za jego plecami wschodzi słońce. Postać siewcy odniósł do osoby kapłana, który rozsiewa ziarna Bożego słowa i łaski w sercach ludzkich. – Naszą służbę spełniamy w nadziei. Kapłan spełnia swą posługę, wierząc i ufając Panu, swemu Mistrzowi. To zaufanie uwalnia go od przygnębiającej troski o sens i wynik jego pracy. To Bóg jest tym, który nasieniu daje dojrzałość. To On napełnia kłosy zbożem. To On jest tym wielkim słońcem, co wschodzi za plecami siewcy, co zapowiada życie i wzrost. Mamy zawsze siać w nadziei – powiedział ksiądz rektor. Jak zauważył, każda rocznica święceń pobudza do radosnego dziękczynienia Bogu za otrzymane dary oraz jest okazją ku temu, by choć na chwilę zatrzymać się i dokonać życiowego bilansu. – Ksiądz odnajdzie siebie, rację swojego bytu, jeśli kapłaństwo i tylko ono wypełni całe jego życie, jeśli dotknie jego samego. Kapłańskie życie może być błogosławione, jeśli jest ubogacone pracą, doświadczone latami i zasłużone wiernością – dodał na zakończenie.

Reklama

Życzenia dostojnym jubilatom złożył miejscowy proboszcz ks. Wiesław Niemyjski oraz przedstawiciele służby liturgicznej. Zewnętrznym wyrazem życzliwości i modlitewnej pamięci były kwiaty oraz drobne upominki.

Oprawę liturgiczną zapewnili alumni WSD w Drohiczynie oraz ministranci i lektorzy z parafii w Knychówku, którzy na uroczystość przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami: proboszczem ks. Antonim Klukowskim oraz wikariuszem ks. Radosławem Żukowskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ćwierć wieku przy ołtarzu

Niedziela świdnicka 23/2020, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Przemysław Pojasek

Biskup senior wraz kapłanami przybyłymi na srebrny jubileusz

Biskup senior wraz kapłanami przybyłymi na srebrny jubileusz

Ksiądz proboszcz Robert Begierski wraz z kolegami kursowymi świętował srebrny jubileusz kapłaństwa.

Dwadzieścia pięć lat temu w katedrze wrocławskiej przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. W czwartek 28 maja kapłani, którzy w 2004 r. zostali inkardynowani do nowo utworzonej diecezji świdnickiej, sprawowali w kaplicy domu zakonnego sióstr augustianek, gdzie mieści się aktualnie parafia Miłosierdzia Bożego w Bielawie, dziękczynną Eucharystię pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję