Reklama

Wiadomości

Nadzieja dla diabetyków

Zachodzą rewolucyjne zmiany w podejściu do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2. Czy faktycznie poprawią one sytuację diabetyków?

Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na głosy środowiska diabetologicznego, publikując 16 sierpnia obwieszczenie refundacyjne, które potwierdza rozszerzenie refundacji nowoczesnych leków: flozyn i analogów GLP-1, a także objęcie DPP-4 refundacją. Obwieszczenie wchodzi w życie 1 września. Co to oznacza dla pacjentów z cukrzycą typu 2?

Krok w dobrą stronę

Znaczne rozszerzenie wskazań stosowania dla flozyn i leków inkretynowych (GLP-1) jest istnym przewrotem w podejściu do nowoczesnego leczenia osób zmagających się z cukrzycą, którą można już nazwać pandemią XXI wieku. Zmiany dokonane przez Ministerstwo Zdrowia umożliwiają dodanie tych terapii do jakichkolwiek dwóch innych stosowanych już leków, również insuliny. Co istotne, kryterium poziomu hemoglobiny glikowanej zmniejszono z 8% do 7,5%, a kryterium wskaźnika BMI z 35 do 30. Daje to pacjentom nadzieję na uniknięcie powikłań, niezwykle groźnych i powszechnych przy cukrzycy typu 2.

Nowoczesna terapia flozynami

Do tej pory refundacja flozyn dotyczyła bardzo wąskiej grupy chorych – tych z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i wyłącznie na środkowym etapie leczenia. – Cukrzyca typu 2, szczególnie źle leczona, skraca życie, jak wyliczono, o ok. 12 lat. Za ok. 60% zgonów chorych na cukrzycę typu 2 odpowiedzialne są powikłania sercowo-naczyniowe, dlatego głównym celem leczenia chorych jest zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, tj. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca i zgonu z ich powodu – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. Krokiem ku temu jest wprowadzenie do terapii m.in. flozyn. Dlaczego akurat one? – Flozyny blokują kotransporter sodowo-glukozowy typu 2 (SGLT2) w cewce nerkowej, hamując zwrotne wchłanianie glukozy i zwiększając jej wydalanie z moczem. Ten mechanizm prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi i wyrównania glikemii oraz zwiększa szansę na redukcję nadmiernej masy ciała u chorego na cukrzycę. Niezależnie od niego flozyny działają ochronnie na serce i nerki – wyjaśnia pani profesor. W praktyce wrześniowe rozszerzenie refundacji oznacza kolosalną poprawę jakości życia osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Flozyny mają udowodnioną skuteczność, dzięki nim chorzy mogą mieć pod kontrolą cukrzycę i zarazem lepiej chronić newralgiczne organy przed powikłaniami. Przekłada się to na poprawę ich stanu zdrowia i komfortu życia. Aby skorzystać na wprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia dobrej zmianie, pacjenci powinni zgłosić się do swojego lekarza w celu weryfikacji tego, czy nowa terapia jest dostępna i odpowiednia dla nich.

Komentarz środowiska

Wprowadzone zmiany to realna pomoc dla szerokiej grupy pacjentów, bo aż 80-90% wszystkich chorych na cukrzyce zmaga się z typem 2. – Wprowadzone zmiany idą w bardzo dobrym kierunku. Przede wszystkim dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za to, że leczenie cukrzycy w Polsce jest coraz lepsze. Są to zmiany, o które walczyliśmy dosyć długo. Nowoczesne leki – flozyny i inkretyny – pojawiły się na listach leków refundowanych stosunkowo niedawno, ale weszły wtedy dla bardzo wąskiej, ścisłej populacji pacjentów. Lista ta rozszerza te grupy pacjentów, które będą mogły korzystać z tej refundacji, jak również wprowadza do refundacji leki wcześniej nierefundowane – trzecią grupę o nazwie gliptyny. Jesteśmy z tej zmiany zadowoleni – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Zmiany na liście leków refundowanych i dobre decyzje refundacyjne dają szansę chorym na cukrzycę typu 2 wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego na dłuższe i zdrowsze życie. Mówiąc o rozszerzeniu refundacji, pragnę pokreślić wielką rolę w tym procesie decyzyjnym min. Macieja Miłkowskiego. Środowisko diabetologiczne dziękuje ministrowi za bardzo dobrą współpracę, zrozumienie potrzeb pacjentów i podejmowanie dobrych decyzji prowadzących do poprawy opieki nad chorym na cukrzycę w Polsce – komentuje zmiany prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

2022-08-30 12:42

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowali 20 lat działalności

Niedziela kielecka 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

diabetycy

K.D.

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani
za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

Z zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby. Dzielą się doświadczeniem walki z cukrzycą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20-letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury: Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa, m.in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. Podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję