Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Zanim kupisz mieszkanie

Niedziela Ogólnopolska 36/2022, str. 51

Adobe.Stock

Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania? Co i gdzie sprawdzić?

Odpowiedź eksperta
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego (ten zakup posiada wiele zalet w porównaniu z mieszkaniem z rynku pierwotnego) najważniejsze są oględziny.

Konieczne jest sprawdzenie, czy odpowiada nam układ pomieszczeń, w jakim stanie są okna i drzwi, czy instalacja elektryczna lub wodno-kanalizacyjna jest w dobrym stanie oraz jaki jest ogólny stan budynku. Rozsądnie jest skorzystać z usługi audytu technicznego lokalu, który powinien zostać przeprowadzony przez inżyniera posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Ważne jest także sprawdzenie metrażu lokalu, bowiem zweryfikowanie powierzchni użytkowej mieszkania może wpłynąć na obniżenie ceny.

Jeśli mieszkanie spełnia nasze oczekiwania, konieczne będzie sprawdzenie jego stanu prawnego. Najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest księga wieczysta, w której zapisane są wszystkie istotne kwestie, a mianowicie:

• informacje na temat własności lokalu mieszkalnego – tu potwierdzimy, czy sprzedający rzeczywiście może dysponować lokalem;

• ewentualne zadłużenie, służebność, umowa dożywocia i wszelkie inne wady prawne;

• obciążenie hipoteką.

Księgę w wersji elektronicznej możemy sprawdzić samodzielnie i bez konieczności ponoszenia opłat z tego tytułu na stronie: ekw.ms.gov.pl . O numer księgi wieczystej, która jest rejestrem publicznym, należy poprosić właściciela mieszkania lub jego pełnomocnika. Jeśli informacje zawarte w księdze są niezrozumiałe, można zwrócić się o pomoc do agenta nieruchomości, który ma wprawę w tego typu sprawach, albo prawnika.

Przed zakupem używanego mieszkania trzeba sprawdzić ewentualne zaległości czynszowe w spółdzielni i podatkowe, np. z upoważnienia właściciela albo poprosić go o stosowne zaświadczenie.

Należy poprosić także o informację o zameldowanych w mieszkaniu osobach. Oczywiście, przed dokonaniem transakcji konieczne będzie, aby właściciel wymeldował każdego mieszkańca.

Reklama

Przy zakupie nowego mieszkania, czyli mieszkania z rynku pierwotnego, warto również zajrzeć do księgi wieczystej, aby się dowiedzieć, czy deweloper ma prawo do gruntu i czy otrzymał pozwolenie na budowę.

W Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), który także jest publiczny, można sprawdzić, czy deweloper nie jest w stanie likwidacji.

2022-08-30 12:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję