Reklama

Niedziela Kielecka

Czy żyjemy w epoce przedchrześcijańskiej?

Czy teologia postmodernistycznemu człowiekowi, który wyrzeka się często Chrystusa, jest jeszcze do czegoś potrzebna? A może ogłaszana nawet publicznie apostazja jest krzykiem rozpaczy pogubionego, który jeszcze prawdziwego Boga nie poznał, bo mu nikt Go prawdziwie nie głosił?

Niedziela kielecka 51/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sympozjum

TER

Sympozjum cieszyło sie dużym zainteresowaniem

Sympozjum cieszyło sie dużym zainteresowaniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To było bardzo ważne wydarzenie dla środowiska teologów polskich i Kościoła kieleckiego. 10 lat od śmierci wybitnego biblisty, profesora Wyższego Seminarium Duchownego ks. prof. dr hab. Józefa Kudasiewicza naukowcy tej dziedziny z różnych ośrodków dyskutowali o miejscu teologa w Kościele i we współczesnym świecie.

Sympozjum, które zgromadziło znamienitych prelegentów i wielu słuchaczy, rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stawać się sługą Słowa

Jaki był cel sympozjum? Dobrze wyjaśnił to rektor WSD ks. dr hab. Paweł Tambor, witając gości i uczestników. – Bóg odkrywany przez ks. Kudasiewicza domagał się zaangażowania pełnego i bez kompromisu. Bóg, w którego poznanie człowiek angażuje się całkowicie, zaprasza do przeżycia przygody, spotkania z osobową Prawdą, Drogą i Życiem. Rektor zaznaczył, że sympozjum nie będzie „upamiętnieniem Księdza Profesora w znaczeniu analizy jego własnego dorobku” – czego sam by sobie nie życzył. – Upamiętniamy i chcemy naśladować jego charakter stawania się uczniem i sługą Słowa, mistrzem Słowa i nauczycielem Słowa, szukając prawdy Bożej w różnych kontekstach pracy badawczej, dydaktycznej i duszpasterskiej. Za podjęcie się trudu merytorycznego przygotowania konferencji rektor podziękował ks. prof. Marcinowi Kowalskiemu, pracownikowi Sekcji Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL oraz WSD w Kielcach.

Biblia to nasza ojczyzna

Bp Jan Piotrowski podczas otwarcia sympozjum powiedział, że „Biblia to nasza ojczyzna, to nasz kraj”. Jak podkreślił „żeby Bóg znalazł miejsce w ludzkim sercu, potrzeba słowa, potrzeba otwarcia”. Życzył wszystkim, aby sympozjum „sięgające Boga i prawdy o Jezusie Chrystusie, naszym Odkupicielu, rodziło w sercach wiosnę duchowej odnowy”.

Konferencję otwarło wystąpienie ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka „Bóg – Ojciec Jezusa Chrystusa i Ojciec nasz. Misterium miłości i życia”. Przypomniał on, że poznawanie Pana Boga jako Ojca, Syna i Ducha Świętego stanowiło główny nurt aktywności naukowo-badawczej i dydaktycznej ks. prof. Józefa Kudasiewicza. „Profesor zadbał o to, aby jego całożyciowy dorobek w tym zakresie został zebrany usystematyzowany i wydany”, przez co dziedzictwo to zostało zachowane.

Reklama

Odpowiedź jest tylko w Chrystusie

Pierwszą część sympozjum zakończył swoim wystąpieniem ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk, który mówił o „aktualizacji słowa Bożego w przepowiadaniu”. Ks. Dyk podkreślał, że głosy, iż „chrześcijaństwo i sama Ewangelia jest już przebrzmiała” oraz „że nie ma temu światu nic do powiedzenia”, są nieprawdziwe. Zaznaczył, że „człowiek każdego czasu, każdego pokolenia i kultury, nigdzie nie znajdzie odpowiedzi na swoje pytania, jak tylko w Chrystusie”. Zgodził się z twierdzeniem, że skończyło się „chrześcijaństwo masowe”, natomiast nie skończyły się „moc, nowość, oryginalność Słowa Bożego”. – Jestem przekonany, że „żyjemy w epoce przedchrześcijańskiej, a nie postchrześcijańskiej” – podkreślał.

Wyzwania nowej ewangelizacji

O „Łukaszowej perspektywie roli Maryi w historii zbawienia” oraz o ks. Kudasiewiczu i jego zaleceniach do słuchaczy mówił dr hab. Krzysztof Mielcarek. Przypominał, że „najpierw trzeba nauczyć się rozumieć tę ikonę, którą Bóg przekazał przez konkretnego Ewangelistę”. O „Biblii w polskiej poezji współczesnej” mówiła dr hab. Małgorzata Krzysztofik, podając przykłady twórczości polskich autorów. Ks. dr hab. Miłosz Hołda w swojej prelekcji nakreślał potrzeby używania w dzisiejszym świecie nowych narzędzi, zarówno pedagogicznych, homiletycznych, jak i pastoralnych, by przekaz ewangeliczny był skuteczniejszy. Jak zauważył, aby trafić z Ewangelią do ludzi współczesnego świata, trzeba „dobrze znać i rozumieć adresatów orędzia”. Sympozjum zakończył wykładem ks. dr hab. Rafał Dudała, poświęcając swoje wystąpienie zagadnieniu „Ewangelii zsekularyzowanego świata”. Przytaczał on m.in. dane, które obrazują pogłębiające się tendencje odchodzenia Polaków od wiary.

Reklama

Miłość mojego życia

Sympozjum stało się okazją do żywej dyskusji, stawiania ważnych pytań dotyczących kondycji wiary współczesnego człowieka, ale i roli teologii w przybliżaniu światu Boga, który go ukochał i zbawił. I w tym kontekście ks. Józef Kudasiewicz, który całe swoje życie przybliżał żywe Słowo Boga, pokazując jego aktualność i moc, byłby zadowolony z wydarzenia.

O swoim studiowaniu śp. ks. prof. Kudasiewicz mówił: „To był mój kairos. Po powołaniu chrześcijańskim, kapłańskim to była największa łaska mojego życia. Toczy się ono od tego czasu między Starym a Nowym Testamentem, jestem zafascynowany Biblią, która jest wielką radością i miłością mojego życia”. Oby każdy z nas mógł tak powiedzieć, czytając tę Księgę.

O Biblii w dialogu z judaizmem

W aspekcie zgłębiania nauk biblijnych i budowania dialogu z judaizmem ważne jest, powołane na KUL 17 października Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. J. Heschela, którego dyrektorem jest ks. prof. Mirosław Stanisław Wróbel, dyrektor instytutu Nauk Biblijnych KUL. W rozmowie z „Niedzielą” przybliżył inicjatywę.

– Siedziba Centrum mieści się przy ul. Spokojnej 1 w Lublinie. Otwarto ją 5 grudnia, w obecności ambasadora Izraela i Niemiec. To symboliczne miejsce, w którym mieścił się sztab tzw. Akcji Reinhardt, mającej na celu eksterminację Żydów. Nasze Centrum jest jednostką badawczo-edukacyjną. Jej celem jest tworzenie relacji z wyznawcami judaizmu i na gruncie biblijnym, historycznym, poszukiwanie dialogu, który jest tak istotny i ważny. Pobłogosławił je papież Franciszek. Realizujemy tutaj różne projekty. Np. od pierwszej niedzieli Adwentu rabini komentują teksty niedzielnych Ewangelii, oczywiście wydobywając jakiś aspekt, który może się okazać ciekawy, cenny do lepszego zrozumienia danego fragmentu Ewangelii. Natomiast katoliccy egzegeci, profesorowie będą komentować w takim kluczu chrystologicznym midrasze, które są czytane przez Żydów co sobotę w synagogach. Teksty będą także tłumaczone na języki: polski, angielski i hebrajski, dzięki czemu będą mogły docierać do rzeszy ludzi, pokazując żywotność Słowa Bożego, jak to Słowo oddziałuje na poszczególne wspólnoty. Mamy taką nadzieję, że Słowo będzie otwierać także oczy wielu słuchaczom. Będąc w Jerozolimie, udało nam się nawiązać kontakty z wieloma Żydami, którzy dzisiaj z podziwem patrzą na Polaków, którzy otwarli się na uchodźców, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Jest zupełna zmiana nastawienia do Polski i do Polaków i chęć wielkiej współpracy, przemienienia tej długiej historii, wzajemnych niechęci wzajemnego oskarżania, na konstruktywne budowanie mostów, gdzie możemy zrzucić zasłonę na to co złe, a szukać porozumienia i dialogu.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: międzynarodowe sympozjum poświęcone mariologowi o. Zachariaszowi Jabłońskiemu

[ TEMATY ]

sympozjum

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków akademickich na Jasnej Górze odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa nt.: „Miłosierdzie, Kościół, Maryja”. Sympozjum jest także refleksją nad dorobkiem naukowym i duszpasterskim zmarłego w listopadzie ub. r. o. prof. Zachariasza Jabłońskiego i jest hołdem dla wielkiego czciciela Matki Bożej Częstochowskiej i znawcy polskiego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Sympozjum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski wskazał na twórczy niepokój paulińskiego mariologa, który inspirował działania na wielu płaszczyznach nie tylko współbraci. - Na wzór i św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Sługi Bożego, był zawsze twórczo niespokojny, czego dowodem są świadectwa, zarówno z lat wykładów i spotkań, o czym zaświadczam, w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, czy na Instytucie Teologicznym UKSW w Radomiu czy tutaj również na Jasnej Górze. Zachęcał do maksymalnych wysiłków na drodze służby Bogu, ludziom i Polsce. Ostatnim akordem, w którym nie brał już osobistego udziału, był zamysł uwspółcześnienia zadań wypływających ze Ślubów Jasnogórskich poprzez tzw. Raport Jasnogórski – mówił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję