Reklama

Niedziela Kielecka

Nie dla doskonałych

Ruch Czystych Serc diecezji kieleckiej dzieli się doświadczeniem przeżytych ogólnopolskich rekolekcji w Gródku nad Dunajcem. Teraz zabiera się do pracy formacyjnej pełen entuzjazmu, pomysłów i nowych sił.

Niedziela kielecka 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

Archiwum Ruchu Czystych Serc

Ruch Czystych Serc i KSM organizują wspólnie co roku Pielgrzymkę Młodych do Zabawy

Ruch Czystych Serc i KSM organizują wspólnie co roku Pielgrzymkę Młodych
do Zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie pobytu kilkuset uczestników z całej Polski i z zagranicy odwiedził bp Andrzej Kaleta, który sprawował dla nich Mszę św. wraz z ks. Antonim Sokołowskim, misjonarzem.

Pod prąd

Zauważył, iż przemiany kulturowe w świecie oddziałują na życie duchowe i wiarę młodzieży, a Ruch idzie pod prąd współczesnym trendom. Zaznaczył, że „wspólnota jest otwarta na wszystkich, którzy na Chrystusie chcą budować czystą, piękną miłość, pragną kształtować z Nim swój charakter i walczyć ze słabościami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By wytrwali na tej drodze

Co zrobić, aby współczesny człowiek chciał podążać za nauczaniem Chrystusa i Kościoła? Jak zauważył, tutaj może być bardzo ważne świadectwo młodych z Ruchu, którzy „w Chrystusie szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania, dylematy, bo On jest ich najlepszym przewodnikiem”. Apelował do młodych o zachowanie nauczania Chrystusa i Kościoła w kwestiach etycznych małżeństwa i rodziny, które „stoi również na straży zdrowia kobiety, mężczyzny i rodziny”. Ksiądz Biskup przypomniał, że opiekunką Ruchu Czystych Serc jest bł. Karolina Kózkówna i zachęcał młodych do przyzywania orędownictwa, „tej, która oddała życie, broniąc swojej czystości”. – Jej przykład wskazuje na potrzebę wierności zasadom Ewangelii – mówił. Zachęcał młodzież do wytrwania na tej drodze, wskazując na wartość świadectwa ich życia. Ks. Sokołowski z młodymi dzielił się wiedzą i doświadczeniem pracy misyjnej, podkreślając ogromny szacunek do życia i rodziny ludów Afryki. Do tych wartości powinna powrócić również starzejąca się Europa – mówił.

Być w „ruchu” jako apostoł

Ks. Dariusz Węgrzyn, jako moderator diecezjalny RCS, był uczestnikiem rekolekcji, ale i głosił konferencje na dwóch turnusach. – Rekolekcje, to czas wielu inspiracji, aby wzrastać w przestrzeni osobistej relacji z Bogiem i w miłości bliźniego, ale również, aby być w „ruchu” jako apostoł i świadek Miłości, która czeka na każdego człowieka. Niezwykle budujące były osobiste świadectwa, których mogłem wysłuchać, szczególnie o doświadczeniu odkrycia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii – powiedział „Niedzieli” po powrocie.

Reklama

Podkreślał, że podczas rekolekcji młodzi z całej Polski i z zagranicy mogli usłyszeć „wiele treści porządkujących obraz Boga Stwórcy, Ojca, jak też trudną prawdę o skutkach grzechu i odejściu człowieka od pierwotnej Miłości”. – Centrum nauczania stanowiła Osoba Jezusa Chrystusa i dzieło naszego odkupienia, które dokonało się na krzyżu. Niezmiennym na rekolekcjach zawsze jest prymat prawdy o rzeczywistej, realnej obecności Chrystusa w Eucharystii i mocy Jego miłości, która wyzwala i uzdrawia ludzkie serca. Stąd możliwość całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu – tłumaczył.

Prelegenci z wiedzą i otwarci na młodych

Równolegle uczestnicy słuchali wykładów, konferencji osób kompetentnych, za którymi stoi solidna wiedza i doświadczenie życia małżeńskiego i rodzinnego. Podejmowali oni problematykę tożsamości człowieka, jego godności, powołania do świętości, budowania relacji, daru ludzkiej płciowości i seksualności, wartości ludzkiego życia.

– Rekolekcje RCS gromadzą młodzież w wieku od 16. do 35. roku życia, wśród nich narzeczonych oraz małżonków z dziećmi, nierzadko całe rodziny, gdzie jest dialog, zauważalna komunia osób, duch służby, oddania, wierności, wspólna modlitwa. Dla młodzieży, która na co dzień boryka się z różnymi pytaniami i wątpliwościami, próbując definiować siebie, określając swoje priorytety i cele jest to doświadczenie obecności, która prowokuje do pytań, refleksji a nawet decyzji, aby żyć w zgodzie z Prawdą Objawioną i ponadczasową jaką jest Jezus Chrystus – tłumaczy ks. Węgrzyn.

Zauważa, że „duszpasterze, prelegenci, osoby głoszące świadectwa tworzyli przestrzeń, w której młodzi rekolektanci odnajdywali kluczowe prawdy, które nie raz były nowością, ale bardzo porządkowały i uzupełniły wiedzę, konieczną do tego aby wzrastać i umieć sobie radzić w kryzysowych sytuacjach”. Pomocą były zajęcia warsztatowe i spotkania w małych grupach dzielenia, szczególnie dziś, gdy potrzeba pomagać młodym ludziom odkrywać wartość spotkania.

Reklama

Podzielą się doświadczeniem

– Czy tematykę konferencji, warsztatów diecezjalny RCS zamierza przenieść na grunt diecezjalny? – Pytam Księdza. – Kolejny rok formacyjny będzie okazją do tego, aby tworzyć wydarzenia, spotkania w takiej formule, by korzystać z tych treści. Co do formy i sposobu, możliwości jest wiele – od otwartych spotkań formacyjnych w ramach materiałów z projektu „Licencja na miłość” – po te, które w swym założeniu są formą wyjścia i zaproszenia młodych. Taką była Nowenna Młodych ze św. Józefem w 2021 r., którą koordynował RCS, goszcząc w parafiach, którym patronuje św. Józef i współtworzył tę inicjatywę z innymi duszpasterstwami – przypomniał.

Formacja i nowe projekty

Od września formacja RCS ruszyła od nowa. – W perspektywie kolejnego roku warto, tak myślę, położyć też mocny akcent na pracę w małych grupach dzielenia. Przestrzeń do refleksji będzie określona również kontynuowanym od ubiegłego roku cyklem tematycznym. Poruszane będą tematy NPR w kontekście trwania w czystości oraz świętości i obrony ludzkiego życia, zagadnienia duchowego wymiaru sakramentu małżeństwa i duchowości osób, które przygotowują się do małżeństwa, jak i samych małżonków – informuje.

Dużo sił i motywacji

Dla uczestniczki i animatorki Dominiki Krzemińskiej rekolekcje były wypełnione modlitwą i adoracją, na którą można było przyjść o dowolnej porze. – Oczywiście był też czas wolny, aby poznać się, porozmawiać ze sobą. Bardzo wartościowe były konferencje Jacka Pulikowskiego, Magdaleny Kleczyńskiej o tym, jak powinna wyglądać prawdziwa relacja między kobietą i mężczyzną, jak budować trwały i szczery związek, jak pracować nad sobą. Mogliśmy się przyjrzeć również naszym zranieniom w czasie w konferencji Marii Kwiek. Rekolekcje były dla mnie takim zaproszeniem do głębszej relacji z Bogiem. Uświadomiły mi, że człowiek sam z siebie nie jest w stanie nic zrobić. To On uzdalnia człowieka do działania, uzdrawia, daje siłę do pełnienia Jego woli. Dostaliśmy dużą dawkę wiedzy, doświadczenia wspólnoty, to naładowało nasze duchowe baterie – mówi. Mamy dużo siły i motywacji. Planujemy koncert zespołu Lumen w Kielcach oraz dzień skupienia. Ruszamy już we wrześniu i wszystkich zapraszamy na nasze spotkania. Msza św. jest w trzeci poniedziałek miesiąca w kaplicy DA przy Wesołej 54 w Kielcach. Wszyscy pragniemy budować dobre, trwałe związki, założyć szczęśliwą rodzinę, wytrwać w małżeństwie. Formacja w RCS przygotowuje nas do tego. Zawsze podkreślamy, że RCS jest otwarty dla wszystkich, nie dla doskonałych, ale dla tych, którzy pragną czystego serca, budowania związku na Chrystusie, na Skale czy solidnego przygotowania, by wejść w trwały związek małżeński, dla osób konsekrowanych i księży, którzy pielęgnują czystość, jaką ślubowali. Jest także dla osób, które doświadczyły już zranień w tej sferze, ale chcą na nowo podjąć drogę z Chrystusem – podkreśla Dominika.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy pięknie żyć

Niedziela łódzka 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

Archiwum RCS Łódź

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

„Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo” – powiedział św. Jan Paweł II.

Słowa te koncentrują uwagę na wspólnocie Ruchu Czystych Serc, która od kilku lat funkcjonuje w Łodzi. Podążając za pragnieniem zachowania czystości przedmałżeńskiej i wolności od nałogów, wielu młodych ludzi spotyka się w każdy czwartek, aby dowiadywać się o tym, co jest ważne w relacji z drugim człowiekiem, jak kochać i być kochanym miłością niezniszczalną, a także o tym, co mówi do nas na ten temat sam Jezus. Cotygodniowe spotkania składają się z dwóch części – modlitwy i konferencji. Zapraszane są osoby duchowne, które dzielą się naukową wiedzą, ale również osoby świeckie, dzieląc się swoim doświadczeniem, będąc dowodem na to, jak codzienna modlitwa i życie sakramentalne mogą sprawić, że życie przynosi wiele Bożych owoców. Ponadto mobilizują do podejmowania konkretnych działań w walce z własnymi słabościami.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Frans Timmermans jeszcze całkiem niedawno tłumaczył przedsiębiorcom, że koszty związane z emisją dwutlenku węgla będą mogli przerzucać na konsumentów. Jeśli taka filozofia jest w Komisji Europejskiej, to Europa skazana jest na porażkę - dodaje europoseł EKR-u.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję