Wszystko zależy od problemu z psem. Trener odgrywa przede wszystkim rolę nauczyciela. Pomoże nauczyć psa reagowania na komendy, chodzenia przy nodze bez ciągnięcia smyczy, załatwiania się na dworze, wracania na wołanie, oduczy wielu niepożądanych zachowań. Jeśli chcesz, żeby twój pies nauczył się sztuczek, to trener również cię w tym wesprze. Tacy specjaliści często pracują z czworonogami szkolonymi do konkretnych zadań (ratownictwo, dogoterapia, przewodnik niewidomych). Warto udać się do psiego trenera, gdy chcemy ułożyć szczeniaka, a nie mamy żadnego doświadczenia. To dobra opcja również w sytuacji, gdy pies nie sprawia nam większych problemów, tylko chcemy go nauczyć czegoś nowego.
Reklama
Behawiorysta pomaga odkryć, co kryje się za niepożądanym zachowaniem naszego pupila, i szuka rozwiązania tych problemów. Tak naprawdę bardziej skupia się na pracy z właścicielem, podpowiada, jak zmienić nawyki opiekuna i zmodyfikować otoczenie czworonoga. Można powiedzieć, że tłumaczy zachowania zwierzęcia na język ludzki. Przeprowadza wnikliwy wywiad i obserwuje psa w jego codziennym środowisku. Może się zdarzyć, że zaleci dodatkową konsultację z weterynarzem, zwłaszcza kiedy potrzebne będą diagnostyka lub leczenie farmakologiczne. Towarzyszy często długiemu procesowi naprawy wcześniejszych błędów, które nie zawsze są skutkiem działań obecnego opiekuna. Do behawiorystów trafiają psy z trudną historią, porzucone przez poprzednich właścicieli, przygarnięte ze schroniska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kiedy koniecznie szukać wsparcia u behawiorysty? Na pewno w sytuacjach, gdy pies jest agresywny wobec ludzi albo innych zwierząt. Wskazaniem są różne lęki, np. lęk separacyjny czy lęk przed głośnymi dźwiękami, a także uporczywe załatwianie się w domu albo niszczenie sprzętów.
Zanim zgłosisz się do specjalisty, zorientuj się, który ma dobre opinie. Możesz podpytać weterynarza, znajomych psiarzy lub przejrzeć fora internetowe. Warto wiedzieć, że w Polsce zawód psiego trenera czy behawiorysty nie jest regulowany prawnie, dlatego tak naprawdę każdy może się w ten sposób określić. Sprawdź, jakie szkolenia przeszła taka osoba i czy doszkala się na bieżąco (na certyfikatach zamieszczane są daty). Upewnij się, czy odbyte szkolenia były tylko teoretyczne, czy miały również część praktyczną. Jeżeli specjalista, do którego się udajesz, odmawia pokazania swoich dyplomów, lepiej zrezygnuj ze współpracy z nim, bo może ona przynieść więcej szkody niż pożytku.