Reklama
Temat numeru
Mimo upływu 40 lat szczegóły dotyczące śmierci ks. Jerzego Popiełuszki ciągle nie zostały w pełni poznane. Czy po tylu latach rozwiązanie tej sprawy jest jeszcze możliwe?
Na czym polegał fenomen ks. Jerzego? Co sprawiało, że ten niepozornej postury i niedysponujący wielkim głosem kapłan przyciągał tłumy ludzi na Msze św. za ojczyznę i głoszone podczas nich kazania? I dlaczego stał się tak niewygodny dla ówczesnych władz?
Największymi wstrząsami, które przeżyłem jako dorosły człowiek w czasie PRL, były stan wojenny, a potem zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki.
10-15
treści wiary
To, że przysłowia są mądrością narodów, jest niezaprzeczalnym faktem. A co dopiero powiedzieć o przysłowiach pochodzących z Biblii! To prawdziwe top of the top wśród przysłów, po które często sięgają nawet ci, którzy od Kościoła się odżegnują.
Cały Kościół jest misyjny, a misja stanowi tlen dla życia chrześcijańskiego, gdy jej brakuje, zaczyna ono podupadać na zdrowiu (...).
16-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 10, 42-45 (lub dłuższa perykopa: Mk 10, 35-45)
Wiara wymaga wysiłku i czasu. Ponieważ człowiek wraz z wiekiem powinien rozwijać się nie tylko fizycznie i intelektualnie, ale także duchowo, można śmiało stwierdzić, że życie wiarą jest procesem.
Słowo „tron” chyba każdemu kojarzy się z władzą, majestatem, a być może z armią, bogactwem i prestiżem. Określenie „tron łaski” natomiast zwraca naszą uwagę nie na majestat czy władzę, ale na miłosierdzie i ogromną życzliwość.
Wielkość zaczyna się od służby, od uniżenia się do rangi nawet niewolnika. Tego dzisiaj uczy nas nasz Pan, Jezus Chrystus.
Przez misje i rekolekcje przybliżał wiernym tajemnicę Krwi Chrystusa.
19-22
życie Kościoła
Podjęcie wyzwania misyjnego w dzisiejszych czasach jest aktem wielkiej odwagi – podkreśla ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej
Czy 60 lat od ogłoszenia św. Benedykta z Nursji głównym patronem Europy jego przesłanie jest dla nas wciąż aktualne?
26-29
Kosciół lokalny: Sandomierz
W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach dbałość o dziedzictwo kamedulskie jest kontynuowana. Jednym z jej przejawów była zorgnizowana tam konferencja.
30-31
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
nasza rozmowa
53-54
Niedziela z kulturą
55-61
Dobre rady
Październik, jako miesiąc świadomości raka piersi, zasługuje na specjalną uwagę.
Nie ma przepisu dającego stuprocentową pewność uniknięcia choroby nowotworowej, można jednak w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
62-63
Niedziela z kulturą
64
64
Bliżej Życia z Wiarą
Martyna Marczak zaufała Bogu i dziś jej zawodowa droga to wyplatanie różańców. O tym, jak modlitwa przez wstawiennictwo Maryi ratuje ją i jej rodzinę każdego dnia, opowiada Angelice Kaweckiej.
Kochane Życie
Większą część życia poświęciła służbie najuboższym, dlatego porównywano ją do Matki Teresy z Kalkuty. Do dziś s. Dulce jest jedną z najbardziej podziwianych kobiet w Brazylii.
Żałoba jest naturalnym procesem i każdy doświadcza jej inaczej. Ważne jest, aby znaleźć zdrowe i skuteczne mechanizmy radzenia sobie ze swoimi przeżyciami.
Zioła pomagają na rozmaite przyczyny tego problemu i łagodzą dolegliwości.
Psi trener czy psi behawiorysta? U kogo szukać pomocy, gdy nie dajemy sobie rady z naszym czworonogiem?
Makaron jest ulubionym daniem ludzi na całym świecie. Przeciętny Polak spożywa go w różnej postaci ok. 5 kg rocznie. Oto kilka naszych propozycji.
Jesienią kusi bogactwem ciepłych barw i szansą na górskie wędrówki bez tłumów. Podtatrzański region przyciąga niepowtarzalną sztuką, folklorem i tradycjami.
66-79
Niedziela Plus
...w Jedlni k. Radomia (diec. radomska) powstaje szlak anielski?
Papież Franciszek zachęca nas do aktywności, wstania z kanapy, odejścia od klerykalizmu. I to się dzieje. Ludzie naprawdę wiele z siebie dają – przekonuje ks. Rafał Grochowiak.
W kontekście dziejów Skrzydlnej warto przypomnieć wydarzenie z 1424 r. jako swoistą szansę – stwierdził ks. prof. Waldemar Graczyk.
Od 20 lat głosi Ewangelię w Czadzie. Niesie Dobrą Nowinę, a także troszczy się o życie, zdrowie i edukację swych parafian.
To szczególne wyróżnienie, ustanowione przez Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, przyznane zostało po raz szesnasty.
Celami przedsięwzięcia są przede wszystkim edukacja i upowszechnienie wiedzy na temat pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej.
Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie opanowała młodzież z archidiecezji warmińskiej, która wzięła udział w Dniu Wspólnot Młodzieżowych – pierwszym w nowym roku szkolnym.
Sale Muzeum Diecezjalnego wypełniły się wielbicielami sztuki.
Niedziela bielsko-żywiecka
Osoby św. Maksymiliana i tego, co uczynił w imię miłości do współbrata, nie wolno się wstydzić ani tuszować – powiedział bp Piotr Greger w Oświęcimiu podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego.
Kardynał Stanisław Dziwisz celebrował odpustową Sumę w parafii św. Franciszka.
Dlaczego zrezygnował z wygodnego życia i dokąd wyjechał w rozmowie z Mariuszem Rzymkiem opowiada Konrad Nycz.
Niedziela częstochowska
O pomocy powodzianom i programie zrealizowanym przez częstochowskich licealistów, którzy brali udział w projekcie „szkoła dla szkoły” – projekcie dla placówek partnerskich z terenów dotkniętych powodzią, zbyt wiele się nie mówi.
Czuję niesamowite wzruszenie, radość, i miłość, ponieważ to jest nasza Matka. My wychowujemy dzieci i wnuki i troszczymy się o nie, a Maryja wychowuje nas i troszczy się o nas. Jest najlepszą Matką – wyznaje ze wzruszeniem Sabina Golik.
Możemy powiedzieć, że to kawałek nieba na ziemi i niech to niebo będzie dzisiaj dla nas radością w przeżyciu tak niepowtarzalnego jubileuszu – przywitał zgromadzonych na Eucharystii proboszcz ks. Bogdan Ignasiak.
Niedziela podlaska
W pierwszy piątek października członkowie Kół Żywego Różańca diecezji drohiczyńskiej spotkali się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach, gdzie czczony jest wyjątkowy wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W ostatnich latach XIX wieku w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni posługę organistowską pełnił Stanisław Wyszyński. Tu, przed Tronem Łaski zawarł związek małżeński z Julianną Karp.
W nr 35 „Niedzieli podlaskiej” zamieściliśmy informację o prezentacji wystawy Unici Podlascy 1874-2024 w parafii Gródek nad Bugiem. Wystawa została przygotowana w 150. rocznicę śmierci unitów, którzy zginęli na Podlasiu z rąk rosyjskich żołnierzy.
Niedziela kielecka
Dzwonnica przy kościele św. Władysława wymaga pilnych zabiegów remontowo-konserwatorskich. Przypominamy jej historię.
Dlaczego warto propagować wśród młodych Różaniec?
Dziesięć lat temu w Kielcach powstało hospicjum, przyjazny dom dla osób, które przygotowują się do odejścia do wieczności. To wyjątkowy dom, w którym oczekiwanie, czułość, uśmiech, trzymanie za rękę towarzyszy wszystkim, którzy przekraczają bramę ziemskiego życia. To dom pełen ludzkiej miłości.
Niedziela małopolska
Przez wspólnotę serc doświadczamy jego obecności – powiedział ks. Michał Grzesiak.
Zelator jest człowiekiem, który prowadzi dusze do Serca Maryi po paciorkach różańca – mówi ks. Stanisław Wciślak.
Przecież to niewiele kosztuje, a tu robią z człowieka bohatera – uśmiechając się, zauważa w rozmowie z Niedzielą bp Jan Zając.
Niedziela lubelska
Parafia jest cząstką Kościoła zbudowaną z żywych kamieni, którymi jesteśmy – powiedział abp Stanisław Budzik.
Wspólnota osób oddanych Matce Bożej codziennie modli się o nawrócenie swoje i innych ludzi.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest prawdziwą perłą Kościoła i wzorem na dzisiejsze czasy – powiedział ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor KUL.
Niedziela legnicka
W wakacje maszerowali na Jasną Górę. Później w sierpniu – do bazyliki w Krzeszowie. Natomiast w sobotę, 12 października, uczestnicy pieszych pielgrzymek ponownie spotkali się na pielgrzymkowym szlaku.
5 października w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się pielgrzymka Żywego Różańca. Podczas tego spotkania gość pielgrzymki – kard. Stanisław Dziwisz podarował relikwie krwi św. Jana Pawła II.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po ponad 30 latach budowy, cieszy się z poświęcenia swojego kościoła św. Wojciecha. Uroczystość zaplanowano na 19 października.
Niedziela łódzka
Wierni parafii św. Faustyny adoptowali sześćdziesięciu kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, deklarując codzienną modlitwę w ich intencji.
Oprócz tych ludzkich działań w prowadzonym procesie beatyfikacyjnym, konieczny jest cud za przyczyną sługi Bożego, udowodniony kanonicznie – powiedziała s. Konrada Dubel, karmelitanka.
Czterdzieści siedem parafii z archidiecezji łódzkiej zaangażowało się w XXIV Dzień Papieski.
Niedziela przemyska
Dzisiaj oni wbrew powiedzeniu: „wszyscy tak mówią, wszyscy tak postępują”, są dowodem na to, że można być wiernymi Kościołowi i Ewangelii. Pokazują także piękno sakramentu małżeństwa – powiedział abp Adam Szal.
Od pierwszych godzin powodzi na terenie archidiecezji przemyskiej uruchomionych zostało dziewięć punktów zbierania pomocy rzeczowej.
Pragnąłbym, aby do nas wszystkich tu zgromadzonych dotarło, że źródłem trudności w jakich znajduje się dziś Polska i naród, jest brak modlitwy osobistej, małżeńskiej, rodzinnej i wspólnotowej – podkreślił ks. prał. Józef Niżnik.
Niedziela rzeszowska
– Różaniec w dłoni to nasza ewangelizacja – powiedział ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych, rozpoczynając Rzeszowską Procesję Różańcową. W modlitwie na ulicach miasta, której przewodniczył bp Kazimierz Górny, wzięło udział kilkaset osób.
W parafii św. Bartłomieja 6 października br. odbył się obrzęd błogosławieństwa wdowy Wiesławy Miąso.
W dniu 22 października przypada kolejna rocznica inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II. Wspominamy ten wyjątkowy czas. Wielu z nas miało okazję być na papieskich Mszach świętych a nawet osobiście spotkać z papieżem.
Niedziela sandomierska
Po wakacyjnej przerwie miasto ponownie stało się centrum wydarzeń filmowych, witając ekipę filmową serialu Ojciec Mateusz.
Patrzą na nas dzisiaj z nadzieją oczy całej diecezji: parafie od najmniejszych po największe, dzieci, rodziny, starsi oraz chorzy. Wszyscy, którzy pragną dotknąć choćby rąbka szaty Jezusa Chrystusa – powiedział bp Nitkiewicz.
Pełne przeżywanie wiary wymaga spotkania z Jezusem Chrystusem oraz z innymi członkami wspólnoty, zarówno w świątyni, jak i poza nią – powiedział ordynariusz sandomierski.
Niedziela sosnowiecka
Trwająca cały dzień Strefa Młodych Festiwal w Sosnowcu zgromadziła 1500 osób z całej Polski.
– Parafia jest miejscem, w którym Bóg daje nam szansę, abyśmy uczyli się prawdziwej miłości. Dziękujemy Mu dzisiaj za to, że przed stu laty pomyślano o tym, żeby tu powstała parafia – powiedział bp Artur Ważny podczas Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy.
Słownik biograficzny zmarłych księży diecezji sosnowieckiej – taki tytuł nosi niedawno wydana książka, której autorem jest ks. Marcin Słodczyk.
Niedziela świdnicka
Członkowie wspólnot Żywego Różańca tradycyjnie w pierwszą sobotę października przybyli do sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie.
Centralnej świątyni miasta od 120 lat patronują Święci Aniołowie Stróżowie. Wiedzą o tym nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy górniczego miasta, którzy uczcili niebiańskich opiekunów.
Skala zniszczeń, jakie powódź pozostawiła w diecezji świdnickiej, jest niewyobrażalna. O codziennym wysiłku Caritas i wyzwaniach, z którymi się mierzy, by pomóc setkom ludzi opowiada ks. prał. dr Radosław Kisiel.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Ruchu Światło-Życie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zainaugurowany został nowy rok formacyjny. Towarzyszyć mu będzie hasło: „Powołani do misji”.
Niezwykle wzruszającym akcentem podkreślającym świętość Chrystusa obecnego pod postaciami eucharystycznymi, była uroczystość poświęcenia Maryjnego ołtarza adoracyjnego w Międzywodziu.
Wojny w świecie, konflikty u nas – różny kaliber, istota ta sama. Zróbmy coś z tym!
Niedziela toruńska
O bł. Karolinie Kózkównie i sile Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z ks. Łukaszem Meszyńskim rozmawia Renata Czerwińska.
W którym miejscu stała chrzcielnica, w której ochrzczeni zostali Mikołaj, Andrzej, Katarzyna i Barbara Kopernikowie? Gdzie mógł się modlić Mikołaj z rodziną?
Październik to czas, w którym studenci powracają na uczelnie. Wybierają oni różne kierunki i dalsze ścieżki swojego rozwoju. Dlaczego młodzi decydują się na studiowanie teologii?
Niedziela warszawska
O autentyzmie i empatii ks. Jerzego, rozmowach z nim przy sprzątaniu i tym, czym fascynuje dzisiaj młodych, z Elizą Pardyką rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Uroczystego poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod powstające sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał bp Romuald Kamiński.
Chodziła na Msze św. odprawiane przez ks. Jerzego Popiełuszkę, była na pogrzebie zamordowanego kapłana oraz przez lata modliła się przy jego grobie. O tym, jakie owoce przyniosło jej oraz rodzinie wstawiennictwo błogosławionego, pisze specjalnie dla „Niedzieli” Hanna Latkowska.
Niedziela wrocławska
Oratorium poświęcone biblijnej Pieśni nad pieśniami będzie można usłyszeć w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Jego twórcą jest Tomasz Kozubek z Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej.
W 133. rocznicę urodzin św. Edyty Stein przyznano nagrody jej imienia.
W tygodniu misyjnym wolontariusze z Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie dzielą się z nami swoimi świadectwami z przygotowań do wyjazdu misyjnego oraz z samego wyjazdu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W ciepły, wrześniowy dzień scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniła się dźwiękami radosnych melodii, śmiechem i wspomnieniami. Klub Seniora „Złota Jesień” świętował swój wyjątkowy jubileusz – 25 lat wspólnej działalności, integracji i twórczości.
W tym roku przypada 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Sokalskiej, jednego z najważniejszych wizerunków maryjnych w polskiej tradycji.
Czy współczesny młody człowiek poszukuje jeszcze Chrystusa? Okazuje się, że tak, a wspólnoty z radością wychodzą naprzeciw, by przygarnąć młodzież do Kościoła. W dniach 27-29 września odbyły się rekolekcje „Droga do Prawdy” dla młodzieży, w których wzięło udział 34 uczestników.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Zadaniem świeckich, o czym przypomniał Sobór Watykański II, jest być zaczynem ewangelicznym, by uświęcać świat od wewnątrz. To jest misją każdego z nas – mówił bp Tadeusz Lityński podczas obchodów 30-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Ojcowie redemptoryści od 100 lat posługują w mieście i regionie.
Moim marzeniem jest to, by księża proboszczowie nie bali się świeckich, gdyż dobrze działający parafialny oddział Akcji Katolickiej jest pomocny proboszczowi jak kolejny wikary – mówi Ryszard Furtak.