Reklama

Niedziela Kielecka

Dwa kroki od Bożego Miłosierdzia

Dziesięć lat temu w Kielcach powstało hospicjum, przyjazny dom dla osób, które przygotowują się do odejścia do wieczności. To wyjątkowy dom, w którym oczekiwanie, czułość, uśmiech, trzymanie za rękę towarzyszy wszystkim, którzy przekraczają bramę ziemskiego życia. To dom pełen ludzkiej miłości.

2024-10-15 14:12

Niedziela kielecka 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski poświęcił nowy dom sióstr nazaretanek

Bp Jan Piotrowski poświęcił nowy dom sióstr nazaretanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Kościół katolicki uczy, że każde życie ludzkie jest święte, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to dogmat, który sprzeciwia się wszelkim tendencjom zlaicyzowanego świata narzucającego nam kult młodości i nieskrępowanego bycia „wolnym”, pogardy dla dzieci poczętych i osób starszych i schorowanych. Współczesny świat uczy bycia wolnym od bólu, przykrości, niepowodzeń, a także od Dekalogu. Liczy się młodość, dobrobyt, pieniądze, liczy się „dobre życie”, w którym nie ma miejsca na chorych, niepełnosprawnych, ludzi biednych, zepchniętych na margines. Święta Matka Teresa z Kalkuty pokazała całemu światu, że życie ludzkie, nawet to gasnące, jest święte, i każdy człowiek, również ten biedny, umierający na ulicy, ma swoją godność, godność dziecka Bożego. – Dziesięć lat temu na mapie Kielc pojawiło się hospicjum, wyjątkowe miejsce dla osób, których ziemskie życie dobiega końca – mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, jeden z inicjatorów Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Dziesięciolecie tego miejsca zostało uczczone najważniejszą modlitwą Kościoła – Eucharystią, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu modlił się wraz z nim ks. Stanisław Słowik, ks. Jerzy Ostrowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się hospicjum, oraz ks. Adrian Bydliński. Biskup Piotrowski w homilii wskazał na szczególne znaczenie domu w życiu każdego człowieka. – Dom to jest miejsce, którego nie można zapomnieć, i którego nic nie zastąpi – mówił. Każdy dom, a w szerokim tego słowa znaczeniu, wszystkie instytucje, które gromadzą ludzkie społeczności, szkoły szpitale, domy zakonne schroniska, instytucje charytatywne i dobroczynne potrzebują miłości i cierpliwości, prawdy i wzajemnego szacunku oraz autentycznej współpracy – mówił Pasterz diecezji kieleckiej. Jak podkreślił, hospicjum to dom, „w którym Jezus jest mile widziany pośród jego mieszkańców”. Wskazał na hospicjum jako wyjątkowy dom, miejsce oczekiwania „na ostateczne przejście do wielorodzinnego, wielopokoleniowego domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele”.

Nowy dom zakonny

Podczas Eucharystii Biskup powitał siostry nazaretanki, życzył im: – Aby ich nowy dom zakonny był miejscem, gdzie Jezus, nasz Pan i Boski Lekarz, był a nie będzie mieszkańcem, a siostry w swojej posłudze za wzorem Apostołów były świadkami Dobrej Nowiny”. Po Mszy św. bp Piotrowski poświęcił nowy dom Sióstr Nazaretanek. Swoją posługę pełnią w nim trzy siostry: Tobiasza, Paula i Gabriela. – Nasza posługa jako nazaretanek jest skoncentrowana przede wszystkim na rodzinie oraz posłudze rodzinom, poczynając od życia prenatalnego – w naszych domach w Polsce mamy okna życia – również w Kielcach, prowadzimy Domy Samotnej Matki, posługujemy w Krakowie, Słupsku, Bielsku, także w szkołach, domach pomocy społecznej czy hospicjach. Postrzegamy to jako naszą posługę rodzinie na każdym etapie życia – powiedziała s. Iwona Paluch, przełożona Wspólnoty Domu Ducha Świętego w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hospicjum w parafii Miłosierdzia Bożego

Reklama

Jak mówi ks. Słowik, hospicjum powstało z inspiracji osób, które zgłaszały się do Cartias Kielce i wyrażały ogromną potrzebę znalezienia miejsca dla swoich bliskich – osób terminalnie chorych. – Odpowiadając na te prośby, mieliśmy tylko jedną możliwość kierowania tych osób do Miechowa, tam hospicjum zostało utworzone kilkanaście lat wcześniej. Sprawa dojrzała do tego, żeby zacząć działać – mówi ks. Słowik. Poszukiwania miejsca trwały kilka lat. W tym czasie Kielce były jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, w którym nie było hospicjum. Jedyną formą podobnej opieki było dwanaście łóżek opieki paliatywnej w szpitalu onkologicznym w Kielcach. To była symboliczna liczba i dla większości potrzebujących tej formy opieki była niedostępna. Śp. ks. Sztafrowski, ówczesny proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, złożył propozycję Caritasowi, że chętnie przekaże nieużywaną kaplicę, która znajduje się opodal kościoła. – Na początku w pomieszczeniach w budynku kaplicy została utworzona przychodnia lekarska – to był zaczątek współpracy z Caritasem i początek realizacji usług medycznych. Kolejnym krokiem była myśl, żeby kaplicę przebudować i stworzyć tam hospicjum – mówi ks. Słowik. Jak dodaje, „projekt hospicjum miał taki zakres, że z dawnej kaplicy zostało tylko imię i wspomnienie”. Budowa ruszyła z początkiem 2011 r.

Hospicjum także dla dzieci

W 2014 r. oddany został do użytku parter i połowa drugiego piętra. Prace wykończeniowe trwały jeszcze ponad rok. W całym budynku jest 25 łóżek hospicyjnych dla osób starszych oraz pięć łóżek hospicjum dla dzieci. – W budynku mamy także szesnaście łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który jest zbliżoną formą opieki medycznej, ale o szerszym zasięgu o szerszym dostępie, ponieważ w hospicjum, niestety, jest bardzo wąski katalog schorzeń osób, które mogą być do niego kierowane – mówi ks. Słowik. W 2024 r., pod opieką Caritas powstało Hospicjum dla Dzieci w Kielcach mieszczące sie w tym samym budynku. Dysponuje pięcioma łóżkami dla młodych pacjentów. Wiadomo, że to za mało, potrzeby są dużo większe. Pomysły na hospicjum dziecięce z prawdziwego zdarzenia są dwa, jeden to dobudowa kilku pomieszczeń do istniejącego budynku – łatwiejsza i tańsza. Jednak trwają także poszukiwania innej lokalizacji, gdzie można by było przenieść to hospicjum.

Jak dobre anioły

W hospicjum od początku jego istnienia posługują siostry nazaretanki, co jest wielkim darem przede wszystkim dla podopiecznych, którzy potrzebują wsparcia osób konsekrowanych. Jedna z sióstr zaczęła pracę już w 2014 r. w momencie uruchamiania hospicjum, rok później kolejna siostra rozpoczęła posługę w placówce. Siostry pracowały przez cztery lata, następnie jedna z nich skierowana została do Wrocławia. Dzięki otwartości i życzliwości siostry prowincjonalnej trzyosobowa wspólnota sióstr została skierowana do pracy w hospicjum w Kielcach. Według reguły zgromadzenia ta liczba sióstr jest minimalną wspólnotą dla pełnego funkcjonowania domu zakonnego. Siostry są na miejscu, pracują i mieszkają w tym samym obiekcie, są praktycznie na każde zawołanie. Mieszkają na poddaszu, a kaplica jest na pierwszym piętrze w obrębie hospicyjnym, więc siostry, idąc do kaplicy, mogą nawet po całym dniu pracy zajrzeć do chorych, którzy czekają na kogoś, kto w tych trudnych chwilach okaże czułość, poda leki i potrzyma za rękę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa inspirujący konkurs

Niedziela kielecka 46/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

T.D.

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali konkursowej 2022

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali
konkursowej 2022

„Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości św. Jana Pawła II” to tytuł konkursu wojewódzkiego, u genezy którego leży wspólna inicjatywa bp. Mariana Florczyka i Anny Zielińskiej-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Najważniejszym dla nas zadaniem, a nawet obowiązkiem jako ZLP jest docieranie do młodych talentów literackich. Temu mają służyć m.in. organizowane konkursy. Udział w nich jest inspiracją, punktem wyjścia do rozwijania i doskonalenia twórczości – mówi Anna Zielińska-Brudek. Przykładem jest konkurs „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”. Konkurs organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
CZYTAJ DALEJ

W Sekretariacie KEP zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

2024-11-13 16:47

[ TEMATY ]

episkopat Polski

BP KEP

Program duszpasterski skierowany jest do całego Kościoła w Polsce i w tym roku będziemy go przeżywać w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 – wybrzmiało podczas konferencji prasowej z prezentacją programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, która odbyła się w Sekretariacie KEP 13 listopada br.

Bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił uwagę, że Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała program duszpasterski podejmujący papieski zamysł i projekt Roku Świętego 2025. „Nasz program nosi ten sam tytuł, co hasło Roku Jubileuszowego: +Pielgrzymi nadziei+” – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski na Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny: Potrzeba nowego, prawdziwie chrześcijańskiego humanizmu

2024-11-13 18:32

Archidiecezja Krakowska

- Potrzeba nowego, prawdziwie chrześcijańskiego humanizmu i w nowym kontekście współczesności odczytania wołania Jana Pawła II z Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 r.: „Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” - mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w kościele księży misjonarzy na Stradomiu podczas III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.

Otwierając Kongres abp Jędraszewski zauważył, że krakowskie wydarzenie jest „twórczą aktualizacją wobec dzisiejszych wyzwań kulturowych” problematyki zarysowanej przez św. Jana Pawła II w Liście do Rodzin, który został opublikowany 30 lat temu, gdy Kościół obchodził Rok Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję