Reklama

Niedziela Kielecka

Fenomen Nocy Świętych

Kim jestem w kontekście dążenia ku świętości? Czym to zdążanie jest? Przed nami wigilia Wszystkich Świętych, czyli Noc Świętych, która od kilkunastu lat w diecezji gromadzi rzesze wiernych na modlitwie i czuwaniu w obecności relikwii.

Niedziela kielecka 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Noc Wszystkich Świętych

T.D.

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży od lat zaangażowany w organizację Nocy Świętych, początkowo była ona traktowana jako alternatywa dla Halloween, ale szybko odrzucono jednoznaczność takiej tezy.

Idea

– Od początku Kościół oddawał cześć świętym i sprawował liturgię im poświęconą, najpierw przecież na grobach, na doczesnych szczątkach świętych – tłumaczy duszpasterz. – Chrześcijanie, akcentując kult świętych i błogosławionych, zatrzymują się w zadumie i modlitwie nad wartością życia i śmierci, ciała ludzkiego i jego szczątkami, czyli relikwiami. Tradycja kultu relikwii, zmarłych i świętych jest bardzo stara – dodaje, zaznaczając zarazem, że Kościół wszystkie większe uroczystości poprzedza przeżywaniem wigilii. Wskazuje na dwa jakby równoległe pomosty: kult świętych oraz kult relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Chodziło nam, organizatorom, o promowanie świętości i wyjście z tą prawdą na ulice – podkreśla ks. Sławomir Sarek, pomysłodawca wydarzenia w diecezji kieleckiej, ówczesny duszpasterz młodzieży, obecnie proboszcz w Gorzkowie. – Oprócz czuwania modlitewnego ważna była myśl wkroczenia z tą ideą w sferę publiczną, stąd spotkanie na pl. Jana Pawła II, przejście na rynek i apel, podczas którego zapraszaliśmy kielczan do modlitwy o świętość miasta – wspomina. – Od 2011 r. organizowaliśmy Noc w parafiach, a bodaj jako pierwszy na grunt parafialny zaszczepił to wydarzenie Damian Zegadło do parafii w Brzezinach. Miała to być przestrzeń gromadzenia młodych, na przekór tendencjom ośmieszania relikwii – dodaje duszpasterz. Filarami organizacyjnymi byli wówczas Ruch Światło-Życie i wolontariat Caritas kieleckiej.

Scenariusz wydarzeń Nocy Świętych w parafiach jest dowolny, choć bywa podobny. Zwykle w programie jest liturgia związana z dniem Wszystkich Świętych, czasami Msza św., inscenizacja bądź film o świętych, może być procesja na cmentarz, Różaniec za zmarłych, rozważanie konkretnego tematu, np. polscy święci – pomysłów bywa wiele.

Centralna uroczystość diecezjalna jest tam, gdzie przewodniczy jej biskup kielecki. Ostatnio łączyła ona obchodami i procesją dwie parafie – w Kielcach-Dąbrowie oraz Ducha Świętego. W tym roku będzie podobnie. – Spotkanie zaczniemy Eucharystią w kościele w Kielcach-Dąbrowie o godz. 18, potem kolejne elementy wydarzenia, a następnie procesja do kościoła Ducha Świętego, gdzie będzie adoracja – informuje ks. Boryń.

Głównym organizatorem diecezjalnej Nocy Świętych jest dzisiaj duszpasterstwo młodzieży przy współorganizacji zaangażowanych parafii i ich struktur młodzieżowych.

Początki

Spotkania Nocy Świętych odbywały się w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach (wówczas jeszcze w kaplicy). – Były zapraszane różne wspólnoty, ale wydarzenie miało charakter otwarty. Wkrótce dołączyli kapucyni, parafia św. Wojciecha i Noc Świętych stawała się coraz popularniejsza – wspomina ks. Boryń.

Reklama

Ks. Sławomir Sarek lokuje początki w 2008 r., kiedy to podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli, wraz ze śp. bp. Kazimierzem Ryczanem, mieli okazję wysłuchać opowieści obecnego prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka o doświadczeniu Nocy Świętych w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Temat dojrzewał i w 2009 r. ja i ks. Jacek Iwan pojechaliśmy do Gniezna, spotkaliśmy się z organizatorami i został przygotowany autorski scenariusz. Noc Świętych odbyła się po raz pierwszy w kaplicy akademickiej w 2009 r. – zaznacza kapłan.

W diecezji kieleckiej Noc Świętych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze w 2012 r. odbywała się ona tylko w trzech miastach, rok później w sześciu, ostatnio w ponad 30 parafiach. I tak np. w 2023 r. Dekanalna Noc Wszystkich Świętych miała miejsce w parafii św. Brata Alberta w Sędziszowie, a miejska – z udziałem trzech parafii – w Pińczowie. W Kielcach wydarzenie odbywało się m.in. w parafii Niepokalanego Serca NMP, Chrystusa Króla, św. Stanisława BiM. Noce Świętych organizowano także w Nowym Brzesku, Proszowicach, Wiślicy, Bielinach, Ćmińsku, Chmielniku, Busku-Zdroju, Łukowej, Łosieniu, Małogoszczu, Miechowie, Piekoszowie, Skale, Włoszczowie, Słomnikach, Stopnicy, Wolicy-Tokarni.

Gdzie w tym roku na Noc Świętych?

Warto do Brzezin, gdzie wezwanie parafii – Wszystkich Świętych – sugeruje duży kult dla relikwii i gdzie rzeczywiście są one regularnie sprowadzane i czczone; warto do św. Józefa w Kielcach, gdzie w kościele znajduje się kaplica z relikwiami.

Reklama

– U nas, w Piotrkowicach k. Chmielnika, jest tzw. Niedziela Świętych, obchodzona w ostatnią niedzielę przed uroczystością Wszystkich Świętych – informuje o. Grzegorz Irzyk, karmelita, proboszcz piotrkowickiej parafii i kustosz sanktuarium. – „Święci” uczestniczą w Sumie w przygotowanych wcześniej strojach, jest ich prezentacja i krótkie przypomnienie biografii. Z każdej grupy wiekowej jury wyłania najciekawsze prezentacje. Na koniec jest przemarsz, przypominający obecność świętych i błogosławionych wśród nas – tłumaczy karmelita. Nad całością czuwa katecheta o. Romuald Gościewski.

W Proszowicach, jak zapowiada proboszcz ks. dr Jan Zwierzchowski, oddawanie czci świętym zaplanowano w szerszym czasowym wymiarze. – Już 20 października przyjadą do nas klerycy z naszego seminarium z relikwiami, będzie czuwanie i nabożeństwo „Przez ich zasługi i modlitwy”. Ponadto od niedawna mamy w parafii relikwie św. Rity i ks. Andrzej Kozieł zaproponował, aby od końca października przez listopad powierzać relikwie rodzinom, szczególnie dzieci pierwszokomunijnych w ramach „Wieczoru ze św. Ritą w rodzinie” – wyjaśnia Proboszcz. Rodziny otrzymywałyby relikwie podczas wieczornej Mszy św. i skupiałyby one jej członków na modlitwie przez dobę. – Będzie to więc taka sztafeta modlitwy ze św. Ritą – dodaje ks. Zwierzchowski. Wspomina Noce Świętych organizowane od 2016 r., z nabożeństwem różańcowym ze świętymi, adoracją, procesją z relikwiami z cmentarza do kościoła. Od dwóch lat organizacją Nocy Świętych w tej parafii zajmuje się ks. Michał Haśnik, mający szczególny, osobisty kult dla relikwii. Dzięki jego zaangażowaniu przy ołtarzu znajdzie się aż 20 relikwiarzy ze szczątkami świętych. Będzie modlitwa różańcowa uzupełniana o fakty z życia świętych, a dzieci przebiorą się za wybrane postaci. Wyjątkowa cześć zostanie oddana bł. Józefowi Pawłowskiemu i o. Rafałowi z Proszowic – w Roku mu dedykowanym, jako osobom związanym z parafią.

Reklama

W Chmielniku, jak wskazuje Kronika parafialna, Noce Świętych odbywały się od 2014 r. z przerwą w czasie pandemii. W tym roku także zaplanowano czuwanie przy relikwiach, a odpowiedzialny za organizację ks. Paweł Foderowicz zaprosił m.in. do współpracy „Poczekalnię Pana Boga”.

W Gorzkowie jest zawsze Uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem, wniesienie sześciu relikwiarzy z relikwiami i wystawienie obrazów, a także przybliżanie postaci patronów i modlitwa o świętość. – W tym roku skupimy się na św. Franciszku z Asyżu – przypada 800-lecie otrzymania przezeń stygmatów – zapowiada Proboszcz. – Noc Świętych kończymy procesją ze śpiewem litanii na cmentarz. Jest tam skwer Pamięci, z pomnikami poświęconymi wydarzeniom politycznym, ofiarom łagrów czy miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Zapalimy tam znicze – wyjaśnia.

Noce Świętych dzieją się wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. I, oczywiście, wziąć udział.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza ze świętymi

Niedziela legnicka 46/2019, str. 1, 3

[ TEMATY ]

katecheza

sanktuarium

Noc Wszystkich Świętych

Rafał Bijak

Katecheza w mauzoleum z okazji Wszystkich Świętych

Katecheza w mauzoleum z okazji Wszystkich Świętych

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie po raz szósty zorganizowało Noc Wszystkich Świętych. Kulminacją wszystkich zaplanowanych wydarzeń był dzień 31października

Najpierw dzieci i młodzież ze szkoły w Krzeszowie uczestniczyły w katechezie, którą ks. Marcin Kaluta przeprowadził w niezwykłym miejscu – w Mauzoleum Piastów Śląskich, w którym została zorganizowana wystawa relikwii świętych, będących w posiadaniu pocysterskiego opactwa. Lekcja prowadzona w terenie to zdecydowanie coś innego niż ta ze szkolnej ławki. Uczestnicy zajęć z ks. Marcinem mieli możliwość poznania historii świętych, oraz zrozumienia kultu relikwii w Kościele katolickim. Ta wyjątkowa katecheza to owoc dobrej współpracy prowadzonej z Zespołem Szkół w Krzeszowie, która ma za zadanie m.in. edukować lokalną młodzież, uświadamiając ją w zakresie otaczającego nas dziedzictwa.
CZYTAJ DALEJ

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we wspomnienie św. Błażeja?

2025-02-03 10:45

[ TEMATY ]

błażejki

św. Błażej

BP Archidiecezji Krakowskiej

3 lutego przypada wspomnienie św. Błażeja, patrona chorób gardła. Związana z nim jest tradycja, która staje się w wielu parafiach coraz bardziej popularna. Mowa o udzielaniu błogosławieństwa, poprzez dotknięcie gardła skrzyżowanymi świecami, zwanymi „błażejkami”. Jakie jest jego źródło? Wyjaśniamy.

3 lutego w liturgii wspominamy św. Błażeja. Z tą postacią wiąże się konkretne błogosławieństwo, do którego tego dnia zachęca Kościół. – Zawsze, jeśli chcemy rozpatrywać jakieś błogosławieństwo związane ze świętym, gdzie przypisany jest też jakiś znak lub przedmiot, to trzeba popatrzeć na jego życiorys. Gdzieś z niego, z tego, co miało miejsce w życiu tego człowieka, kiedy Pan Bóg w jakiś sposób szczególnie zadziałał przez niego, wynika ten obrzęd, który w historii miał miejsce i później po jego śmierci w jakiś sposób jest powielany — wyjaśnia ks. dr Ryszard Kilanowicz, liturgista i ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie z kolędą w leżajskiej Farze

2025-02-03 11:04

ks. Witold Orzechowski

Młodzi artyści z proboszczem ks. Markiem Ciskiem

Młodzi artyści z proboszczem ks. Markiem Ciskiem

W piątek, 31 stycznia 2025 r., w parafii pw. Świętej Trójcy w Leżajsku odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Cisek, proboszcz leżajskiej Fary. Po Mszy świętej Oaza Dzieci Bożych Leżajsk Fara wystawiła tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe.

Następnie miłym akcentem było wspólne spotkanie przy stole przedstawicieli wszystkich grup duszpasterskich, modlitewnych oraz wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w życie parafii. Był to czas na rozmowy oraz śpiew kolęd i pastorałek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję