Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Krytyka pracodawcy w internecie

Napisałam niepochlebną, ale prawdziwą opinię o pracodawcy na jednej ze stron internetowych – zrobiłam to anonimowo. Pracodawca rozpoznał mnie po szczegółach wpisu i zagroził zwolnieniem. Czy ma prawo to zrobić?

Niedziela Ogólnopolska 45/2025, str. 63

[ TEMATY ]

Dobre rady

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Napisałam niepochlebną, ale prawdziwą opinię o pracodawcy na jednej ze stron internetowych – zrobiłam to anonimowo. Pracodawca rozpoznał mnie po szczegółach wpisu i zagroził zwolnieniem. Czy ma prawo to zrobić?

Odpowiedź eksperta
Jako jedne z podstawowych obowiązków pracowniczych w Kodeksie pracy wymienia się obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy, ochronę jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, jak też przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Publiczna krytyka pracodawcy może zatem prowadzić do konsekwencji pracowniczych (upomnienie, rozmowa dyscyplinująca, wypowiedzenie umowy o pracę), cywilnoprawnych (żądanie zadośćuczynienia) i karnych (grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności za zniesławienie w środkach masowego przekazu). Dopuszczalna jest jedynie krytyka merytoryczna, obiektywna i konstruktywna, ale przekroczenie granicy tej krytyki może uzasadniać utratę zaufania przez pracodawcę. Pracodawca, którego pracownik krytykuje w sposób niedozwolony, może go pociągnąć do odpowiedzialności pracowniczej, cywilnoprawnej i karnej. W zależności od charakteru tej krytyki może też rozwiązać z nim stosunek pracy.

Reklama

Nie wiem jaki charakter miała krytyka napisana przez czytelnika, ale prawo dopuszcza, by pracownik otwarcie i krytycznie wypowiadał się w sprawach dotyczących organizacji pracy, np. podziału zadań czy rozkładu czasu pracy. Wolno mu publicznie krytykować przełożonego (pracodawcę) w ramach prawa do ujawniania nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu pracy polegających na różnego rodzaju czynach nierzetelnych i nieuczciwości z udziałem pracodawcy lub jego reprezentantów. To właśnie uprawnienie pracownika wynika ze stanowiska Sądu Najwyższego, zgodnie z którym pracownik ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przeciwdziałania złu, którego doświadcza lub które obserwuje na terenie zakładu pracy. Dla zainteresowanych podaję, gdzie zostało ono wyrażone: m.in. w wyrokach z 9 marca 2022 r. (III PSKP 62/21), z 7 września 2000 r. (I PKN 11/00, OSNP 2002/6/139) i z 29 stycznia 1975 r. (OSNC 1975/7-8/124).

Krytyka pracodawcy w internecie jest szczególnie dotkliwa z uwagi na jej zasięg. Może bowiem dotrzeć do nieograniczonej liczby osób w przeciwieństwie do krytyki, której używa się bezpośrednio w kontakcie z pracodawcą czy wobec współpracowników.

Dlatego też rekomenduję, aby pracownik nie prezentował swoich ewentualnych krytycznych uwag pod adresem pracodawcy w internecie, gdyż może to stanowić naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które polegają na dbaniu o dobro zakładu pracy.

2025-11-04 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy oszuści przejmą moje konto

Niedziela Ogólnopolska 44/2025, str. 63

[ TEMATY ]

Dobre rady

Adobe Stock

Zhakowali mi konto w mediach społecznościowych i w moim imieniu proszą o pożyczkę, podając numer konta bankowego.

Zhakowali mi konto w mediach społecznościowych i w moim imieniu proszą o pożyczkę, podając numer konta bankowego. Co zrobić, jeżeli ktoś z moich znajomych wpłaci pieniądze, a później zażąda ode mnie zwrotu?
CZYTAJ DALEJ

Konwertytka apeluje do Zachodu o zrozumienie niebezpiecznej natury islamu

2026-01-03 18:20

[ TEMATY ]

apel

islam

zachód

konwertytka

niebezpieczna natura

adobe.stock.pl

Społeczeństwa zachodnie, jeśli chcą przetrwać muszą pilnie zrozumieć prawdziwą naturę islamu - przestrzega w wywiadzie udzielonym Edwardowi Petnitnowi z National Catholic Register Sabatina James. Ta urodzona w Pakistanie w rodzinie muzułmańskiej autorka w ubiegłym roku opublikowała nową książkę The Price of Love: The Fate of a Woman — and a Warning to the West (Cena miłości: los kobiety — i ostrzeżenie dla Zachodu), w której szczegółowo opisuje swoje doświadczenia związane z przymusowym małżeństwem, a następnie przemocą i prześladowaniami za konwersję z islamu na katolicyzm.

Edward Pentin, National Catholic Register: Pani James, w przeszłości pisała Pani o swojej traumatycznej drodze od islamu do chrześcijaństwa, przymusowym małżeństwie i zderzeniu islamskiego prawa z zachodnimi normami kulturowymi. Co skłoniło Panią do napisania tej nowej książki?
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: biskupi zapewniają o modlitwach w intencji narodu

2026-01-03 17:13

[ TEMATY ]

biskupi

wenezuela

zapewniają

o modlitwach

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Jesteśmy na nogach od drugiej w nocy czasu wenezuelskiego, aby śledzić rozwój wydarzeń. Towarzyszymy naszemu narodowi modlitwą” - powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli, arcybiskup Valencii, Jesús González de Zárate.

Komentując nocny atak Stanów Zjednoczonych na główne instytucje i obiekty wojskowe w Caracas, hierarcha zaznacza, iż wydarzenia są w pełnym toku i jest zbyt wcześnie, by można je było oceniać. Pragnie podkreślić „zaufanie do Boga i do wartości naszego narodu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję