Reklama

Głogów

Relikwie św. O. Pio

W sto lat po tym jako młody Francesco Forgione (znany dziś na całym świecie - o. Pio) przekroczył próg klasztoru ojców kapucynów w Morcone, by stać się uczniem św. Franciszka, do głogowskiej parafii św. Mikołaja przywiezione zostały na stałe relikwie tego świętego zakonnika. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla wspólnoty parafialnej, ale dla wszystkich czcicieli o. Pio na tym terenie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak jak św. Franciszek

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że św. Franciszek z Asyżu to niezwykle ważna postać w dziejach Kościoła, która ogromnie wpłynęła na religijność i życie zakonne wieków średnich, a jej duchowe dziedzictwo do dziś wciąż pozostaje aktualne, fascynując i inspirując nowe pokolenia wiernych. Biedaczyna z Asyżu, w swojej ewangelicznej prostocie i w gorącym pragnieniu naśladowania Jezusa Chrystusa nieustannie jest przewodnikiem dla wielu szukających Prawdy czy umocnienia w wierze.
Kiedy szesnastoletni Włoch Francesco Forgione przekraczał próg klasztoru kapucynów w Morcone, nikt zapewne nie przypuszczał, że ten schorowany młody człowiek stanie się nie tylko jednym z najwierniejszych uczniów Świętego z Asyżu, ale wręcz jedną z osób - symboli dwudziestowiecznego Kościoła. Kapłan, niestrudzony spowiednik, mistrz życia duchowego i stygmatyk. Choć wiódł trudne, pełne cierpienia życie, w pokorze i miłości do Boga i drugiego człowieka, naznaczone zresztą nadprzyrodzonymi znakami, jego osoba wzbudzał też wiele emocji, a nawet kontrowersji.

Pobożne pragnienie

O. Pio jest niezwykle popularnym świętym w naszym kraju. W gronie popierających kandydaturę pobożnego zakonnika z San Giovanni Rotondo na ołtarze znaleźli się Polscy biskupi (1972 r.) na czele z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim oraz kard. Karolem Wojtyłą. Zresztą Jan Paweł II dokonał tak jego beatyfikacji, jak i kanonizacji. W zeszłym roku, kiedy po raz pierwszy obchodzone było wspomnienie św. o. Pio, w parafii pw. św. Mikołaja obchodzono je szczególnie uroczyście. Licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli we Mszy św. oraz modlili się przy (wypożyczonych na tę okazję) relikwiach Świętego. - Wtedy to zrodziło się pragnienie, aby pozyskać na stałe relikwie o. Pio. - wspomina ks. Hubert Relich. W odpowiedzi na duże zainteresowanie wiernych i za zgodą Proboszcza podjęte zostały odpowiednie działania. Relikwie Świętego z Pietrelciny zostały przywiezionymi na stałe do kościoła św. Mikołaja. Zanim to jednak nastąpiło, parafia przeżyła okres przygotowawczy, którego celem było duchowe przygotowanie do głównych uroczystości wprowadzenia świętych relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Relikwie w głogowie

Inauguracja bezpośredniego przygotowania odbyła się w niedzielę 21 września, kiedy to na wszystkich Mszach św. wygłaszana była homilia, poświęcona św. o. Pio. Kazania głosił proboszcz parafii ks. kan. dr Stanisław Jaworecki (za wyjątkiem Mszy św. „dziecięcej”, gdzie najmłodszym opowiadał o świątobliwym zakonniku ks. H. Relich). Ponadto odmawiana była specjalna litania do św. o. Pio.
Główne uroczystości przypadły na wtorek, czyli dzień wspomnienia Świętego z San Giovanni Rotondo. Rozpoczęła je prelekcja przybliżająca sylwetkę Świętego Życie i działalność św. o. Pio, którą wygłosił - reprezentujący Klub Inteligencji Katolickiej - Artur Nierychły. Po tym wykładzie wierni obejrzeli inscenizację w wykonaniu dzieci z świetlicy terapeutycznej „U św. Mikołaja”. Mszę św. rozpoczęło procesjonalne wniesienie relikwiarza, który poprzedzony był pocztem i sztandarem św. Franciszka. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Jaworecki. Homilię wygłosił o. Zenon Maszczyk z nowosolskiej wspólnoty ojców Kapucynów, który podzielił się m.in. swoją refleksją z czasów pracy w San Giovanni Rotondo. Po kazaniu nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii na ręce Księdza Proboszcza.

Na przyszłość

Wydarzenie to zgromadziło tak liczną rzeszę wiernych, że zabrakło nawet pamiątkowych obrazków z wizerunkiem Świętego, rozdawanych na końcu Mszy św. (organizatorzy szacują, że było ponad pół tysiąca uczestników). Trzeba w tym miejscu podkreślić, że przywiezienie na stałe relikwii św. o. Pio do Głogowa było możliwe dzięki życzliwości Krakowskiej Prowincji Ojców Kapucynów. Parafia pw. św. Mikołaja nie zamierza jednak poprzestać tylko na tym, istnieją już bowiem konkretne plany dalszego propagowania kultu Świętego. Na początek zaproponowano wiernym comiesięczną Eucharystię (w każdy czwarty wtorek miesiąca) z okazją do osobistej modlitwy i adoracją relikwii, coroczne uroczyste obchody wspomnienia świętego Kapucyna, kolportaż pisma Głos Ojca Pio oraz utworzenie niebawem specjalnej grupy modlitewnej.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Matka przyszła do swoich dzieci

– Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – powiedział Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.

Parafia, 21 kwietnia przeżyła Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję