Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, promując kulturalne i chrześcijańskie spędzanie wolnego czasu, organizuje dla starszej młodzieży szkół średnich i studentów andrzejkowy bal bezalkoholowy pod „Z tańcem i różańcem w Europie”.
Patronat honorowy nad imprezą objęła pani prezydent Bożena Ronowicz. Bal odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00 w sali Elektrociepłowni przy ul. Zjednoczenia 103. Karty wstępu w cenie 20 zł od osoby do nabycia w lokalu Stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7-9.
Obowiązuje strój wieczorowy.

Żary

Uczniowie klasy pierwszej Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarach 25 października zostali pasowani na uczniów.
Uroczystość odbyła się w nowej sali gimnastycznej, która w tym roku szkolnym została oddana do użytku. Gimnazjaliści w obecności dyrektor Danuty Madej, rodziców i nauczycieli złożyli uroczyste przyrzeczenie. Zobowiązali się postępować zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, kochać ojczyznę, godnie reprezentować szkołę, szanować starszych i opiekować się młodszymi kolegami. Na pamiątkę tego niepowtarzalnego wydarzenia młodzież otrzymała od wychowawcy Tomasza Kolsa pamiątkowe dyplomy. Uczniowie KSP i KG przygotowali program artystyczny, który uświetnił ten dzień. Artyści popisywali się zdolnościami wokalnymi, recytatorskimi, muzycznymi, tanecznymi i akrobatycznymi. W. T.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Paradyż

Reklama

25 października grupa młodzieży z KSM-u pod opieką ks. Tomasza i ks. Leszka z parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze wybrała się do Paradyża. Głównym celem wyjazdu było uczestniczenie w Akatyście ku czci Bogurodzicy śpiewanym przez alumnów seminarium. Młodzież uczestniczyła także w uroczystej Mszy św. celebrowanej przez ojca duchownego seminarium ks. Piotra Grabowskiego w ramach obchodów Dnia Otwartej Bramy. Modlitwa Akatystem, która kończyła paradyski wieczór, wzbudziła zachwyt i wywarła niezapomniane wrażenie na zgromadzonych w kościele seminaryjnym wiernych, a szczególnie przemówiła do serc licznie obecnej młodzieży.
M. W.

Zielona Góra

Jednym z elementów formacji w Ruchu Domowy Kościół jest Dzień Wspólnoty, który pomaga budować wspólnotę ludzi, pragnących iść za Chrystusem. Jest czasem modlitwy, świadectwa, poznawania się nawzajem i wspólnego radowania się. Taki dzień przeżywali członkowie II rejonu Ruchu Domowy Kościół w Zielonej Górze 25 października. Rozpoczął się on Eucharystią w kaplicy Matki Bożej Rokitniańskiej w parafii pw. Ducha Świętego. W homilii ks. Tomasz Filiczkowski, moderator rejonowy ruchu, zachęcał do refleksji nad swoją postawą chrześcijańską i do pracy nad dojrzałym świadectwem wiary. Następnie uczestnicy spotkania dzielili się w grupach swoim przeżywaniem wiary we wspólnocie Domowego Kościoła i próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Jak rozumiem dojrzałość chrześcijańską?”. Agapa była miłym przerywnikiem tych zmagań umysłowych. Spotkanie zakończyło się odmówieniem części radosnej Różańca Świętego. J. J. K.

Leszno Górne

25 października Apostolat Maryjny w Lesznie Górnym obchodził 20-lecie działalności. Z tej okazji zorganizowany został dzień modlitwy wspólnotowej w intencji zmarłego we wrześniu krajowego dyrektora AM ks. Teofila Herrmanna, rozwoju dzieł Apostolatu oraz za wszystkich jego żyjących i zmarłych członków. W uroczystości wzięły udział wspólnoty z Kożuchowa, Drożkowa, Żar i Żagania. Konferencję na temat modlitwy wygłosił ks. prob. Stanisław Szura. Dzień wspólnoty zakończył się agapą w Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym, podczas której była okazja, by podzielić się doświadczeniami działalności w Apostolacie. Z okazji jubileuszu członkowie AM z Leszna Górnego dziękują ks. kan. Tadeuszowi Dobruckiemu i ks. prał. Romanowi Wróblowi za inicjatywę i pomoc w założeniu grupy oraz ze wszelką życzliwość od nich otrzymaną. J. B.

Jednym zdaniem

25 października członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej uczestniczyli w Dniu Skupienia, który odbył się w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie.

1 listopada w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbył się koncert zaduszkowy „Muzyka zatrzymana w czasie”, który wykonała Orkiestra Kameralna Filharmonii Zielonogórskiej. Zebrani wysłuchali utworów Haendla, Vivaldiego, Albinoniego.

2 listopada w kościele pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie odbyły się „Nieszpory za zmarłych”. Po nabożeństwie wyruszyła procesja na cmentarz komunalny. Nieszpory poprowadziła młodzież ze Wspólnoty „Betania”.

4 listopada w bibliotece Norwida w Zielonej Górze odbył się wykład Bogdana Trochy nt. „Obrazy miłości w Biblii”. Organizatorem spotkania był Uniwersytet Trzeciego Wieku.

4 listopada w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z okazji święta 11 Listopada.

Zaproszenia

Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na dni skupienia i rekolekcje do domu wspólnoty w Lesznie Dolnym koło Szprotawy. Podczas pobytu w domu istnieje możliwość rozmowy z ojcem duchowym oraz skorzystania z konferencji tematycznych na kasetach. Rekolekcje można przeżywać indywidualnie lub grupowo, po wcześniejszym ustaleniu terminu i szczegółów pobytu. Najbliższy termin rekolekcji grupowych: 21-23 listopada. Zgłoszenia należy kierować telefonicznie pod nr. tel. (0-68) 376-60-71 lub pisemnie pod adresem: Wspólnota „Pustynia w Mieście”, Leszno Dolne 38, 67-321 Leszno Górne.

Do 28 listopada należy przesyłać zgłoszenia na X Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który odbędzie w dniach 8-11 stycznia. Eliminacje do konkursu przeprowadzone będą w dniach 12-13 grudnia w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Adres kontaktowy: Biuro Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przy Duszpasterstwie Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosonowcu, 42-500 Będzin, skrytka pocztowa 49, tel. (0-32) 762-28-55, e-mail: ofkip@ofkip.pl.

W dniach 28-30 listopada odbędzie się w Paradyżu spotkanie powołaniowe - „Dekalog - V”. Spotkanie adresowane jest do chłopców ze szkół średnich lub ostatnich klas gimnazjum. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu, tel. (0-68) 381-10-21 wew. 29.

Akcja Katolicka zaprasza wszystkich członków i zainteresowanych na Dzień Skupienia, który odbędzie się 29 listopada o godz. 10.00 w parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie spotkanie z prof. Lejeunem 13 maja 1981 r.

2025-05-12 17:00

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Alberto Michelini to znany włoski dziennikarz, pisarz, polityk. Prezenter i korespondent dziennika TG1 włoskiej telewizji państwowej, parlamentarzysta europejski i włoski. Towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego licznych podróży, nakręcił 23 filmy dokumentalne i napisał 12 książek o jego pontyfikacie. Spotykał wiele razy Papieża, ale jedno z tych spotkań miało szczególne znaczenie - był to obiad u Ojca Świętego wraz z prof. Lejeunem w dniu, który przeszedł do historii – 13 maja 1981 r.

Archiwum Włodzimierz Rędzioch
CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, gdzie... znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej?

W powstałej w XI wieku podwrocławskiej wsi Tyniec Mały znajduje się zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla z 1516 r. posiada cenny skarb. Na jej głównym ołtarzu znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej.

Niemiecka baronowa Maria Józefa von Ruffer to postać dobrze znana mieszkańcom Tyńca Małego. Ta głęboko wierząca kobieta (ur. 1894 r.) cieszyła się szacunkiem i ogromną sympatią mieszkańców podwrocławskiej wsi. Czym sobie na nią zasłużyła? Przez całe swoje życie służyła chorym i ubogim. Założyła tu ochronkę dla dzieci. Wraz z rodziną swej starszej siostry Marii Emmy von Fürstenberg bardzo dbała o tyniecki kościół. Sfinansowała przebudowę jego wnętrza na styl gotycki. Wspólnie ufundowali witraż Jezusa Ukrzyżowanego, mszał, różne wyposażenia (ornaty, chorągwie, itp.) oraz XVIII-wieczne obrazy stacji Drogi Krzyżowej, które niestety nie zachowały się do dziś. Dzwony, które podczas II wojny zdjęto z wieży, by przetopić je na armaty, ufundowała matka Marii Józefy, Gabriela von Ruffer. Kiedy dowiedziała się o objawieniu Matki Bożej w Fatimie (1917 r.) bez wahania rozpoczęła działania w kierunku upowszechnienia tego cudu. Niejednokrotnie kontaktowała się w tej sprawie z Ojcem Świętym Piusem XI. W owych czasach spotkanie z papieżem nie należało do rzeczy prostych. W kontaktach z nim Marii Józefie pomagał ówczesny metropolita wrocławski abp Adolf Bertram. Uzyskanie akceptacji życiowej misji baronowej nie było łatwe, gdyż uznaniu objawień stanowczo sprzeciwiał się francuski kardynał (zapewne obawiał się przyćmienia sławy objawień w Lourdes). Mimo jego sprzeciwu, w 1930 r. Kościół uznał cud objawienia w Fatimie.
CZYTAJ DALEJ

Serce kobiety bije w Kościele

2025-05-13 22:03

Ks. Wojciech Kania

W malowniczym Zawichoście odbyła się coroczna Majówka dla Kobiet, zorganizowana przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Sandomierskiej we współpracy z Siostrami Jadwiżankami oraz miejscowym proboszczem, ks. Piotrem Szpytem.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w parafialnym kościele, której przewodniczył ks. Grzegorz Staszczak – Diecezjalny Duszpasterz Kobiet. W wygłoszonej homilii nawiązał on do symboliki biblijnej Owczarni i Dobrego Pasterza, podkreślając, że każdy człowiek ma swoje miejsce w Kościele, którego Głową jest Chrystus. Zachęcał również do aktywnego udziału w życiu wspólnoty, poprzez świadectwo wiary, zaangażowanie w grupy parafialne oraz obronę podstawowych wartości chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję