Reklama

Diecezjalny Dzień Młodych

Tradycyjnie już Niedziela Palmowa jest Dniem Młodych. Również w Diecezji Łowickiej. Tego dnia gimnazjaliści z całej diecezji - zwłaszcza ci, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania - przybywają do Łowicza na spotkanie z Księdzem Biskupem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 4 kwietnia, na Starym Rynku nieopodal pomnika Jana Pawła II zgromadziło się kilkuset gimnazjalistów. Nie zabrakło też dorosłych mieszkańców Łowicza i turystów - pragnących podziwiać kilkunastometrowe palmy, przygotowywane przez młodzież szkolną, a czasami i poszczególne rodziny czy Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku wiele dziewcząt i chłopców przyodziało tradycyjne łowickie pasiaki. Młodzież z Zielkowic, przybyła z liczącą sobie 18 m palmą. Jej przygotowanie trwało jeden dzień, a pracowały przy tym gospodynie wiejskie i młodzież z Dziecięcego Zespołu „Jarzębinka”, która pomagała robić charakterystyczne dla Ziemi Łowickiej bibułkowe kwiaty.
Głównym organizatorem tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodych był ks. dr Robert Kwatek z Kurii Diecezjalnej, wspomagany przez siostry zakonne. On to witał przybywające na plac za bazyliką grupy młodzieży szkolnej i ich opiekunów. Oficjalnego powitania bp. Alojzego Orszulika i wszystkich przybyłych na uroczystości Niedzieli Palmowej dokonał ks. prał. Wiesław Skonieczny.
Ksiądz Biskup w słowie wstępnym przypomniał, że Tydzień Paschalny jest zaproszeniem dla nas wszystkich do przechodzenia od śmierci do życia wiecznego razem z Chrystusem: „Dzisiejsza Niedziela Palmowa jest świętem Chrystusa i potwierdza, że jest On Królem - mówił Pasterz Diecezji - Pochodowi Chrystusa do świątyni jerozolimskiej towarzyszyły radosne okrzyki: Hosanna! Chrystus, któremu młodzieńcy hebrajscy rzucali palmy pod nogi, jest naszym jedynym przewodnikiem. Palmy niczym zwycięskie sztandary zwiastowały, że Chrystus pokona śmierć i szatana oraz przywróci człowiekowi utracone dziedzictwo Boże. Już od 2 tysięcy lat rozbrzmiewa Hosanna! Wkrótce jednak zabrzmią nieprzyjazne okrzyki: Ukrzyżuj go! Przychodząc tu po 40 dniach postu, po odbytych rekolekcjach, rozpoczynamy obchody Wielkanocnego Misterium. Wspominając to zbawcze wydarzenie z głęboką wiarą i pobożnością, pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego Krzyża, osiągnęli udział w Jego Zmartwychwstaniu”.
Następnie Księdz Biskup dokonał poświęcenia wszystkich przyniesionych tej niedzieli palm. Po błogosławieństwie bp Orszulik ponownie zwrócił się do młodzieży, dziękując dziewczętom i chłopcom za przyjęcie jego zaproszenia do Łowicza. Podkreślał, że lubi spotykać się z młodzieżą i wyraził przekonanie, że będzie miał po temu niejedną okazję, także po złożeniu urzędu biskupa łowickiego, zwłaszcza przy okazji udzielania młodym sakramentu bierzmowania.
Nawiązując do oczekiwanego przez uczniów dnia przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej bp Orszulik wzywał ich do mężnego wyznawania wiary - także publicznie. Ksiądz Biskup mówił do uczniów o dużym zaufaniu jakie ma do ich otwartości na zdobywanie wiedzy o Biblii, Jezusie Chrystusie, Kościele. Podkreślał, że bez znajomości prawd wiary i Bożych przykazań, a także historii i kultury - zwłaszcza klasycznej - trudno być Europejczykiem. Po przemówieniu Księdza Biskupa ruszyła procesja. Na jej czele niesiono Krzyż. Niektóre z palm trzeba było na czas procesji i wejścia do świątyni zdemontować. Nie wszystkim wyszło to na dobre - i tak najdłuższej w tym roku palmy ze Słupi nie udało się już złożyć ponownie. Dlatego w organizowanym już po raz dziewiąty konkursie, palma ta zajęła dopiero drugie miejsce.
Choć najmłodsi z niecierpliwością czekali na konkurs, najpierw wszyscy wierni uczestniczyli we Mszy św., podczas której odczytany został opis Męki Pańskiej. W tym roku czytanie przygotowała młodzież z parafii katedralnej. Po Eucharystii ks. Kwatek podziękował młodzieży za przygotowanie liturgii słowa i modlitwy powszechnej.
Ks. Kwatek przedstawił także zgromadzone w bazylice delegacje młodzieży gimnazjalnej. Do Łowicza przybyli tego dnia uczniowie z Krośniewic, Pniewa, Kutna, Chodowa, Łęczycy, Mszczonowa, Piątku, Chojnaty, Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Strzybogi, Grabowa, z Gimnazjum im. ks. Konarskiego w Skierniewicach, Popowa. Przyjechała także młodzież i wierni z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie i w Słupi. Łącznie w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Łowiczu uczestniczyło w tym roku około tysiąca osób.
Po zakończonych uroczystościach na przybyłych na plac przed rezydencją biskupią dziewczęta i chłopców czekali z poczęstunkiem członkowie wspólnoty neokatechumenalnej z parafii katedralnej. Czas oczekiwania na przybycie bp. Orszulika i rozpoczęcie konkursu palm umilał zebranym muzyczny zespół kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Konkurs palm prowadził ks. Robert Kwatek, a trzyosobowemu jury przewodniczył Biskup Łowicki. W tym roku najdłuższą palmę sporządziła rodzina państwa Bojskich z Popowa - (16 m), a na szczycie zatknięto trzy kłosy, symbolizujące Trójcę Świętą. Drugie miejsce zdobyła (złamana niestety) palma ze Słupi, która przed wypadkiem miała aż 18 metrów wysokości i przyozdobiona została kolorowymi balonikami. Trzecie miejsce zajęła 13-metrowa palma przywieziona z Rawy Mazowieckiej. Zwycięskie palmy nagrodzone zostały pucharami. Specjalne wyróżnienie za wygląd i przyozdobienie palm żywymi kwiatami zdobyły palmy z Chojnaty i parafii św. Wawrzyńca w Kutnie. Osoby wyróżnione otrzymały od ks. prał. Skoniecznego albumy. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano także srebrne monety, wybite z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1986 r. Redakcja Niedzieli Łowickiej wypatrzyła jeszcze wielkiej urody, kolorową i gustowną palmę, przywiezioną przez młodzież ze Skierniewic.
Wszystkim zaangażowanym w obchody Niedzieli Palmowej w Łowiczu i wicie palm serdecznie gratulujemy wysiłku włożonego w podtrzymywanie pięknych tradycji naszego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję