Reklama

Ministrancka Liga Piłkarska w Kopcu

Niedziela częstochowska 28/2004

„Lasalianie” - drużyna Szkoły Katolickiej Braci Szkolnych w Częstochowie

„Lasalianie” - drużyna Szkoły Katolickiej Braci Szkolnych w Częstochowie

Czerwiec w Kopcu jest miesiącem związanym nie tylko z zakończeniem roku szkolnego. Od przeszło pięciu lat w tym właśnie czasie kończą się rozgrywki w ministranckiej lidze piłkarskiej. Liga ta została założona przy współpracy dwóch domów zakonnych, które mają swoje siedziby w Kopcu: Księży Salezjanów (odpowiedzialny kl. Jarosław Góralski SDB) i Braci Szkolnych (br. Wiesław Telega FSC). Domy te mają na swoich terenach wspaniałe boiska do gry w piłkę nożną - dyscyplinę cieszącą się w naszym kraju dużą popularnością, także w tak niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Częstochowy, jaką jest Kopiec.
W zakończeniu sezonu piłkarskiego brali udział uczniowie szkół podstawowych z parafii archidiecezji częstochowskiej. Mecze rozgrywane były w systemie ligowym (każdy z każdym, mecz i rewanż) i odbywały się w każdą sobotę miesiąca. W tym roku wystartowało siedem drużyn piłkarskich, m.in. z Częstochowy (dwie drużyny: ze Szkoły im. św. Jana de La Salle i z parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, Rębielic, Lubojny, Ostrów n. Okszą, Kamyka i z Białej. Opiekunami drużyn byli księża, a w przypadku drużyny ze Szkoły św. Jana de La Salle - Bracia Szkolni.
Przez te pięć lat rozgrywek nie było zdecydowanego faworyta, co rok wygrywała inna drużyna. A oto końcowa klasyfikacja: 1.„Lasalianie” - Szkoła Katolicka Braci Szkolnych z Częstochowy, 2. Rębielice Królewskie - parafia św. Rocha, 3. Lubojna - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, 4. Częstochowa - parafia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, 5. Ostrowy - parafia św. Franciszka z Asyżu, 6. Kamyk - parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, 7. Biała - św. Stanisława BM
Liczymy, że w przyszłym roku zgłosi się więcej drużyn do ministranckiej ligi piłkarskiej. Tym samym zapraszamy do wspólnej zabawy, która ma nie tylko wymiar sportowy, ale i duchowy. Zgłoszenia przyjmują:

Księżą Salezjanie
Kopiec, ul. Salezjańska 9
42-125 Kamyk
tel. (0-34) 362-74-06

Bracia Szkolni
Kopiec, ul. Salezjańska 4
Kamyk 42-125
tel. (0-34) 319-70-69

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję