Pod hasłem Trwajcie mocni w wierze wierni archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowali po Dróżkach Pana Jezusa w Kalwarii Zebrzydowskiej śladami sługi Bożego Jana Pawła II, pierwszego pielgrzyma kalwaryjskiego. 3 sierpnia br. do Kalwarii tak ukochanej przez polskiego Papieża przybyła 700-osobowa grupa pielgrzymów z metropolitą częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem na czele.
Na dziedzińcu klasztornym Księdza Arcybiskupa powitali pielgrzymi częstochowscy wspólnie z pielgrzymami z Niemiec. Gromkiemu śpiewowi Witamy Cię, Alleluja nie było końca. Ksiądz Arcybiskup w odpowiedzi na to serdeczne powitanie, życzył głębokich przeżyć religijnych po zanurzeniu się - jak powtórzył za Janem Pawłem II - „w rezerwuarze łask Bożych”.
Na początku pielgrzymowania, ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce, w imieniu pielgrzymów powitał w zebrzydowskiej bazylice abp. Stanisława Nowaka, prosząc o przewodniczenie pokutnej pielgrzymce. Ksiądz Prałat przedstawił Arcypasterzowi pielgrzymów przybyłych z różnych stron archidiecezji częstochowskiej. Wierni przybyli autokarami, a także samochodami prywatnymi z różnych parafii m.in. z Częstochowy, Zawiercia, Wielunia, Praszki, Krzepic, Mokrska, Chotowa, Pątnowa, Popowic, Zajączek, Gany, Dankowic, Grębienia, Wicharnika, Białej, Garnka i mniej licznie z innych miejsc archidiecezji. Warto podkreślić zaangażowanie w zorganizowaniu licznych wiernych ks. kan. Andrzeja Filipeckiego - proboszcza parafii pw. Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie, ks. kan. Zenona Gajdy - proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, ks. kan. Jana Niziołka - proboszcza parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zawierciu i ks. Grzegorza Cyparskiego - wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, a także udział kleryków WSD. Koordynator kalwaryjskiego pielgrzymowania ks. prał. Gasiński podkreślił: „Przybyliśmy tu pokłonić się Matce Bożej w Jej cudownym wizerunku, w tym szczególnym miejscu naznaczonym i uświęconym obecnością umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II i jego następcy Benedykta XVI. To pielgrzymowanie do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odczytujemy jako znak głębszego zrozumienia przesłania, z jakim Benedykt XVI nawiedził w tym roku naszą Ojczyznę, mówiąc do Polaków: «Trwajcie mocni w wierze». W wierze, w którą wpisana jest modlitwa. To z niej czerpiemy radość ducha i przyjaźń z Jezusem oraz siłę, która umacnia wiarę. Udając się w modlitewną drogę szlakiem Dróżek Pana Jezusa, pomni słów, jakie z tego miejsca kierowali do nas zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI, chcemy modlić się o rychłą beatyfikację Papieża Polaka i wspierać modlitwą posługę apostolską w Kościele Benedykta XVI, o co niedawno prosił tu, w Kalwarii”.
W homilii Metropolita Częstochowski oparł swoje rozważanie na haśle tegorocznej pielgrzymki wiernych archidiecezji do Kalwarii Zebrzydowskiej: Trwajcie mocni w wierze. Ksiądz Arcybiskup przypomniał wyrażoną w Kalwarii prośbę Benedykta XVI o modlitwę za niego i cały Kościół. W dalszej części homilii podkreślił, że wiara jest darem, a jednocześnie zadaniem i dlatego należy się nią dzielić.
Jedna z uczestniczek pielgrzymki, Jolanta Wiecha z Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce, podkreśliła, że homilia Księdza Arcybiskupa wygłoszona w czasie Mszy św. na rozpoczęcie obchodu Dróżek Pana Jezusa w bazylice kalwaryjskiej i rozważania dróżkowe były dla uczestników tej szczególnej pielgrzymki lekcją wiary, miłości i ufności Bogu. - Wsłuchując się w rozważania Księdza Arcybiskupa modliliśmy się o dobre serca dla bliźnich, moc w przezwyciężaniu pokus, umiejętność przebaczania, prawość i prawdę w życiu, odwagę w głoszeniu prawdy, cierpliwość w niedogodnościach życia i cierpieniu, trafne rozpoznawanie życiowego powołania, zachowanie od nagłej i niespodziewanej śmierci, łaskę zbawienia.
Pątniczym krokom towarzyszyła modlitwa, pieśni kalwaryjskie śpiewane pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Gasińskiego, niestrudzonego ich propagatora oraz szczególnie wymowne milczenie przy wstępowaniu na Golgotę do kościoła Trzeciego Upadku.
Ukoronowaniem nabożeństwa było ofiarowanie w kościele ukrzyżowania - pierwszym który powstał w Kalwarii przed 400 laty - trudu pielgrzymowania jako wyrazu wiary i prośby o jej utwierdzanie.
Przy kaplicy Grobu Chrystusa w imieniu pielgrzymujących ks. kan. Zenon Gajda podziękował Księdzu Arcybiskupowi za prowadzenie pielgrzymów po kalwaryjskich dróżkach. Na zakończenie Metropolita Częstochowski udzielił pasterskiego błogosławieństwa wzywając, by każdy z pielgrzymów trwał mocno w wierze, w miłości do Jezusa oraz Jego i naszej Matki z Kalwarii.
Pielgrzymi schodząc z Góry ukrzyżowania wyrażali pragnienie ponownego przybycia na Dróżki Pana Jezusa do Kalwarii Zebrzydowskiej - tradycyjnie na początku sierpnia przyszłego roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu