„Dziękując za chleb, szanujmy każdą jego kruszynę; prośmy o niego w modlitwie Pańskiej, której nauczył nas Jezus. Pamiętajmy, że chleb i całe dzieło stworzenia są dziełem i darem Boga dla człowieka; że chlebem trzeba dzielić się z tymi, którzy go nie mają”.
(bp Mariusz Leszczyński)
Oczy wszystkich wyglądają Ciebie, Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie
Ps 145(144), 15
Drodzy Rolnicy,
Umiłowani Bracia i Siostry w Chrystusie!
Te słowa psalmisty Pańskiego są pokornym wyznaniem wiary w Opatrzność Bożą. Wyśpiewano je po raz pierwszy na wiele wieków przed narodzeniem Jezusa, gdy życie było o wiele trudniejsze niż dziś. I właśnie w tamtych, niełatwych czasach, kiedy wielu ludziom naprawdę brakowało chleba, powstała pieśń pełna ufności i wiary w Bożą opiekę: „Oczy wszystkich wyglądają Ciebie, Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie”. Jeśli więc ludzie tamtej epoki, udręczeni brakiem chleba powszedniego, zachowali nadzieję w pomoc Bożą, to czy nasza wdzięczność i ufność nie powinna być jeszcze większa?
To prawda, że w ostatnich dziesięcioleciach doświadczyliśmy licznych trudności; także dziś wiele rodzin żyje w biedzie; w niektórych regionach kraju będą mniejsze zbiory z powodu dokuczliwej suszy i deszczów, ale mimo to nie grozi nam jeszcze klęska głodu. Dlatego myśli nasze powinniśmy zwracać ku Bogu i w codziennej modlitwie powtarzać słowa psalmu: „Oczy wszystkich wyglądają Ciebie, Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie”.
Dziękując za chleb, szanujmy każdą jego kruszynę; prośmy o niego w modlitwie Pańskiej, której nauczył nas Jezus. Pamiętajmy, że chleb i całe dzieło stworzenia są dziełem i darem Boga dla człowieka; że chlebem trzeba dzielić się z tymi, którzy go nie mają.
W duchu wdzięcznej i ufnej modlitwy pragniemy przeżywać tegoroczne dożynki diecezjalne w Lubaczowie. Ich kontekst kościelny i narodowy jest niezwykle piękny: Kościół w Polsce wspomina w bieżącym roku 350-lecie Ślubów króla Jana Kazimierza i 50-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Pamiętne Śluby królewskie, złożone przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej w archikatedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 r., w dobie potopu szwedzkiego i po cudownej obronie Jasnej Góry, stały się dla państwa polskiego nie tylko punktem zwrotnym w zwycięskiej wojnie ze Szwedami, ale i początkiem odnowy moralnej Polaków. Obudziły nadzieję na lepsze życie i łaskawszy los warstw najbiedniejszych i ludu wiejskiego.
Pamięć o tamtych ślubach, wielokrotnie później ponawianych, wciąż żyje w świadomości Kościoła i w sercach Polaków. Chciejmy więc w obecnej dobie, nowych, przerażających „potopów” zła, które wdzierają się w życie naszego społeczeństwa, żyć tamtymi przyrzeczeniami oraz obudzić w sobie mocną wiarę i nadzieję na zwycięstwo dobra za przyczyną Królowej Polski.
Będziemy mieli ku temu doskonałą okazję w niedzielę, 10 września br., w Lubaczowie, podczas naszego diecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne zbiory. Uroczystą Mszę św. w konkatedrze, o godzinie 12.00, będzie celebrował bp Wacław Depo - nowy Ordynariusz Zamojsko-Lubaczowski. Ingres Księdza Biskupa będzie szczególną okazją do wdzięcznej i ufnej modlitwy w intencjach Jego Osoby i posługi oraz w intencjach dotychczasowego Pasterza naszej diecezji - Księdza Biskupa Seniora Jana Śrutwy.
Razem z duchowieństwem i władzami samorządowymi zapraszamy naszych diecezjan na to święto do Lubaczowa. Przybądźcie licznie z wieńcami dożynkowymi Wy, Gospodarze - „ludzie pracujący na roli, którzy doświadczacie jej codziennie, obserwując przyrodę. Znacie mowę grudki ziemi i ziarna, traw i drzew, owoców i kwiatów. W odmiennym krajobrazie (...), pod zmieniającym się niebem, mowa ta ma tak bliski wam urok. W tej mowie dostrzegacie wierność Boga słowom, które wypowiedział On trzeciego dnia stworzenia: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa rodzące owoce»” (Rdz l, 11) - mówił Jan Paweł II podczas Jubileuszu Rolników w 2000 r.
Niech naszym rolnikom i wszystkim ludziom dobrej woli, zatroskanym o ich los, błogosławi Bóg, abyśmy mogli cieszyć się owocami matki ziemi oraz wieść życie godne dzieci Bożych. „Niech na to wszystko - na całą naszą teraźniejszość i przyszłość - nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi” (Jan Paweł II, Lubaczów 1991).
Zamość, 3 września 2006 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu