Ks. Andrzej Bil - po 13-letniej posłudze w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach otrzymał nominację na urząd proboszcza w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej. Świątynia przed rokiem była konsekrowana, jest nowa i piękna, jednak nie znaczy to, że nie ma tutaj już nic do zrobienia. „Trzeba ubogacić jej wnętrze, myślę o zakupie nowych ławek i drzwi wejściowych, poza tym do wykonania są tzw. bieżące prace i remonty. W projekcie architektonicznym kościoła jest także wieża zwieńczająca bryłę świątyni. Te prace przed nami. Tymczasem poznaję nowych parafian, z wiarą patrzę w przyszłość - i z wielką nadzieją, że zrealizujemy wszelkie zamierzenia i plany. Trzeba tylko prosić Boga o pomoc i Matkę Najświętszą o opiekę” - mówi nowy Duszpasterz. Ks. Andrzej Bil urodził się 25 maja 1954 r. w Mokrsku, święcenia kapłańskie przyjął 26 lat temu. Wprowadzenie nowego Proboszcza w urząd miało miejsce w niedzielę 6 sierpnia.
Reklama
Ks. Andrzej Ciszewski - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kluczach objął wspólnotę w 26. roku kapłaństwa. Przez ostatnie 15 lat duszpasterzował w Ulinie Wielkiej i Mostku. Parafianie w Kluczach przyjęli nowego Proboszcza z ogromną otwartością. Jest on zauroczony tutejszą przyrodą - lasami, pagórkami i skalnymi ostańcami. Poprzez dzieci i młodzież zamierza dotrzeć do dorosłych parafian. W młodym Kościele widzi „klucz” do całej parafii. Mocno liczy na pomoc i wsparcie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - patronki parafii, ale także na nowych parafian. W Ulinie i Mostku włożył dużo pracy w remont cennych zabytków kościelnych. W Kluczach zastał dużą, przestronną, jasną świątynię, w której jest wiele do zrobienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ks. Jacek Furtak - dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach, został proboszczem w dość specyficznych parafiach - w Ulinie Wielkiej oraz Mostku. Parafie istnieją na zasadzie tzw. unii personalnej, w myśl której proboszcz łączy swoją osobą 2 parafie. Jest to swego rodzaju ewenement w naszej diecezji. „Wiąże się to np. z powielaniem niektórych uroczystości i świąt kościelnych, bo przecież Pasterka, Rezurekcja i wiele innych muszą być odprawione zarówno w jednym, jak i w drugim kościele parafialnym” - wyjaśnia nowo mianowany Proboszcz. Są także 2 plebanie. Nowy Duszpasterz zamierza rezydować i w jednej, i w drugiej. Obydwa kościoły to zabytki, zadbane, wyremontowane, odnowione, starannie utrzymane. Plebanie natomiast wymagają gruntownych zmian i remontów, które niemal natychmiast po objęciu urzędu zostały podjęte. Ks. Jacka ujęła tutaj niezwykła życzliwość ludzka, i takie piękne, staropolskie podejście do kapłana. Ludzie są bardzo zaangażowani, razem ze swoim Księdzem chcą przystąpić do kolejnych zadań. „Dla mnie jest to nowe doświadczenie i wyzwanie, któremu trzeba stawić czoło, nie jest sztuką bazować na pracy poprzedników, trzeba też coś dać z siebie” - podkreśla. Ks. Furtak zamierza ożywić Kościół duchowy, być może uda się stworzyć jakieś wspólnoty, grupy parafialne, wprowadzić Nowennę do MBNP, a także regularnie spotykać się z liturgiczną służbą ołtarza. Nowy Proboszcz, jak przystało na człowieka z gór jest otwarty i serdeczny, z autentyczną radością podejmuje więc proboszczowski trud i wysiłek.
Ks. Jerzy Małota - dotychczasowy proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łazach zastąpił dotychczasowego, zmarłego proboszcza, ks. Jerzego Kuchcińskiego i objął urząd proboszcza w niespełna 5-tysięcznej parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Do wspólnoty wchodzi z pewnym bagażem doświadczeń, ząbkowicka parafia to jego trzecia placówka proboszczowska. Objął ją w 24. roku kapłaństwa. Ze spokojem, bez obaw, ale za to z pozytywnym nastawieniem wkracza w nowy dekanat, nowych parafian, nowe miasto. W parafii istnieje szereg wspólnot, które chce jeszcze bardziej zaktywizować. Liczy się także z remontem zewnętrznych murów świątyni, bo o ile kościół wewnątrz jest w bardzo dobrym stanie, o tyle nad jego zewnętrznym wizerunkiem trzeba będzie mocno popracować. „Po 3 tygodniach mojej obecności wśród nowych parafian odnoszę bardzo dobre wrażenie. Ludzie są niezwykle życzliwi, otwarci, służący pomocą, a to dla nowego, nieobytego jeszcze z rzeczywistością mieszkańca, jest bardzo ważne i budujące” - wyznaje ks. Jerzy. Instalacja, czyli wprowadzenie nowego proboszcza w urząd, będzie miała miejsce w niedzielę 3 września podczas uroczystej Eucharystii.
Reklama
Ks. Zygmunt Skipirzepa - świeżo upieczony proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łazach obejmuje wspólnotę w 18. roku jej istnienia i w 18. roku swojego kapłaństwa. Można by żartobliwie powiedzieć, że zarówno parafia, jak i proboszcz są pełnoletni, a to zobowiązuje! „Decyzja Biskupa Ordynariusza o powierzeniu mi tej parafii była dla mnie niemałym zaskoczeniem i jednocześnie satysfakcją, że Pasterz diecezji obdarzył mnie takim zaufaniem. Nową parafię obejmuję z pewną nieśmiałością, bo to moja pierwsza placówka proboszczowska, jednak też z wielkim optymizmem i radością” - mówi ks. Skipirzepa. Instalacja miała miejsce w niedzielę, 6 sierpnia podczas Mszy św. Ks. Zygmunt pragnie, aby łazowska wspólnota wypracowała własny styl. Niektóre sprawy trzeba będzie przeorganizować, ożywić ruchy, zwłaszcza dziecięce i młodzieżowe, może też stworzyć nowe organizacje i wspólnoty. Przed nowym Proboszczem stoi też wielkie wyzwanie budowy kościoła. Wszystko zamierza postawić na jedną kartę, gdyż sprawa budowy jest wciąż otwarta. Młody, dynamiczny, otwarty „na nowe” Proboszcz chce, aby w parafii zabłysnął nowy płomień, ożywił się Kościół duchowy, a wraz z nim, jakby na fali, powstał nowy dom Boży. Zamierza też „rozczytać” swoich parafian poprzez szerszy kontakt z prasą katolicką.
Ks. Wojciech Wosik - swoje pierwsze probostwo w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach objął w 19. roku swojej kapłańskiej posługi. Inaczej niż dotychczas patrzy na pewne sprawy duszpasterskie. Spotkał tu ludzi otwartych serc, uśmiechniętych i pogodnych. „Każda parafia ma swoje zwyczaje i tradycje, których nie chciałbym burzyć, a jedynie ubogacać. Liczę na podpowiedzi, propozycje ze strony tutejszych mieszkańców, pragnę nawiązać z nimi dobry kontakt, aby parafia była zgrana i rozumiejąca się nawzajem. Poprzez okazywane ciepło znika dystans, rodzi się bliskość” - wyznaje. Ksiądz Proboszcz ma wiele pomysłów i planów co do Kościoła duchowego i materialnego. Nowy Duszpasterz czeka na wizytę duszpasterską, która wiele wyjaśni, zweryfikuje, naświetli kierunek działania. Ks. Wojciech pochodzi z Myszkowa-Mrzygłodu, urodził się 20 lutego 1959 r., święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1988 r.
Ks. kan. Stefan Wyporski - budowniczy kościoła i obiektów przykościelnych w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, twórca tej wspólnoty, animator życia parafialnego - został proboszczem parafii św. Barbary w Sosnowcu. W swoją posługę wkroczył w dość specyficznych warunkach, po niedawnym pożarze plebanii. Natychmiast więc przystąpił do jej generalnego remontu oraz do odbudowy dachu, który spłonął. Z szacunkiem patrzy na swoich zacnych poprzedników, których dzieło pragnie kontynuować. „Kościół św. Barbary wymaga troski i pracy, trzeba wiele zmienić, rozpocząć generalny remont, może powiększyć kościół, może bardziej go rozświetlić. Czas pokaże...” - mówi.
Ks. Wyporski znany jest ze swej komunikatywności i życzliwości. Pewnie dlatego między nowym Proboszczem a parafianami już w pierwszych dniach nawiązał się niezwykle serdeczny kontakt, swego rodzaju nić sympatii i porozumienia, dzięki której przyszłość maluje się w dobrych, ciepłych barwach. Tymczasem, z powodu braku lokum Proboszcz mieszka w gościnnych progach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Dzięki nowemu urzędowi ks. Stefan Wyporski będzie miał bliżej do pracy w Caritas Diecezji Sosnowieckiej, gdzie pełni funkcję dyrektora.