Płockie uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające obronę miasta w 1920 r. rozpoczęły się 15 sierpnia Mszą św. sprawowaną w katedrze z udziałem władz miasta, władz samorządowych, przedstawicieli parlamentu, Wojska Polskiego, a także licznych reprezentacji instytucji, szkół i organizacji. Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr Janusz Filarski, proboszcz parafii katedralnej, która jednocześnie obchodziła uroczystość odpustową swego kościoła.
Nawiązując do przypadającej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, mówiący kazanie ks. Tomasz Wójtowicz wskazał na wielką rolę kultu Maryi w dziejach polskiego narodu. Notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej zauważył, że dziś szczególnie na zachodzie próbuje się deprecjonować polską pobożność maryjną, postrzegając ją jako płytką religijność. Tymczasem, jak podkreślił, kult Bożej Rodzicielki był zawsze ogromną siłą scalającą naród.
Tuż po Mszy św. jej uczestnicy udali się w miejsca poświęcone pamięci narodowej, gdzie złożone zostały wieńce, najpierw na Bratniej Ziemi obok katedry, a później na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
W czwartek 17 sierpnia na wieczornym capstrzyku przy Kopcu Harcerzy podczas Apelu Poległych płoccy harcerze przywołali nazwiska swoich rówieśników, którzy zginęli, broniąc miasta. Następnego dnia przed południem składali kwiaty przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego oraz w miejscach narodowej pamięci. O godz. 17.00 na płockim cmentarzu garnizonowym rozpoczęły się uroczystości z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli wielu środowisk. Modlitwę za poległych w płockim epizodzie wojny polsko-bolszewickiej odmówił proboszcz parafii św. Józefa ks. Andrzej Smoleń.
Wieczorem na Starym Rynku wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który przedstawił program poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, składający się z pieśni patriotyczno-żołnierskich, i widowisko złożone z tańców ludowych. O Marszałku, w którego postać w trakcie przedstawienia wcielił się znany polski aktor filmowy Janusz Zakrzeński, opowiadał zebranym na Starym Rynku płocczanom dr Józef Szaniawski. Podkreślił on m.in., że Marszałek Piłsudski od początku miał wizję wolności państwa polskiego, do której realizacji dążył konsekwentnie, począwszy od udziału w działalności konspiracyjnej przeciwko carowi Aleksandrowi III. Dr Szaniawski przypomniał, że Piłsudski przeszedł przez szereg więzień, w tym X Pawilon Cytadeli warszawskiej. To on także, chcąc wykorzystać konflikt Rosji z Japonią, udał się nielegalnie do tej ostatniej i prowadził pertraktacje w tamtejszym sztabie generalnym przeciwko zaborcy. Mówiąc o pełnej determinacji i poświęcenia obronie Płocka, Józef Szaniawski stwierdził, że jeśli można mówić o cudzie podczas wojny 1920 r., to właśnie tu, w Płocku.
W finale wieczornego widowiska wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu