Jubilat urodził się 2 kwietnia - w dniu, który od sześciu lat - w związku z narodzinami dla nieba Jana Pawła II - nabiera innego wymiaru i znaczenia. I choć droga ks. Waldemara do kapłaństwa była zwyczajna (szkoła podstawowa, matura, studia i formacja we wrocławskim seminarium duchownym), to jego osobowość i posługa duszpasterska (tak jak całe kapłaństwo Chrystusowe) takie zwyczajne nie są.
Pasje i marzenia
Reklama
Ks. Jubilat posiada wiele cech, z których znamy też Karola Wojtyłę. Od dzieciństwa jest on subtelny, inteligentny i wrażliwy. Ma zmysł artystyczny, pasjonował się fotografią, był aktorem - amatorem występującym z powodzeniem w seminaryjnym teatrze. Interesował się sportem - grał w hokeja, jeździł na rowerze, motorze i traktorze (ma prawo jazdy różnych kategorii). Najbardziej lubił czytać książki i chodzić po górach. Lubuje się w poezji Norwida, Brandstaettera i Karola Wojtyły. Natomiast jazda na nartach, wspinaczka i turystyka górska są jego hobby do dziś. Zwiedził Kanadę, był w Górach Skalistych (gdzie nie oparł się wspinaczce) i myśli o wejściu na Kilimandżaro. Póki co, zostaje mu najpierw do zrealizowania marzenie z lat seminaryjnych - odprawienie Mszy św. na Rysach. I choć dwukrotnie (niebawem po święceniach kapłańskich i 20 lat później) próbował je spełnić, to w obu wyprawach - ze względu na warunki atmosferyczne - trzeba było zawrócić z obranej drogi. Pamiątką tej drugiej, niedokończonej wyprawy na Rysy są tatrzańskie jodły, które rosną na placu przy kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prasa duszpasterska
Od 15 lat dostojny Jubilat jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jaworze i buduje tę wspólnotę parafialną w sensie fizycznym i duchowym od podstaw. Mottem jego posługi kapłańskiej są słowa: „Ojcze, oto jestem, aby pełnić Twoją wolę”. Spodobało się Panu Bogu wybrać młodego, 35-letniego kapłana i decyzją Księdza Biskupa powierzyć mu zadanie budowania kościoła i tworzenia nowej parafii. W wypełnieniu tej misji z pewnością przydały się „przywileje wieku”: entuzjazm, zapał, ryzykanctwo i brak doświadczenia - a co za tym idzie - nie zrażanie się trudnościami i przeszkodami spotykanymi przy tak wielkim przedsięwzięciu. Ks. W. Hawrylewicz całym sercem jest oddany tej sprawie, nie szczędząc zdrowia, sił, pomysłów i czasu - nie tylko ze względu na wykonanie polecenia Księdza Biskupa, ale przede wszystkim ze względu na cześć i chwałę imienia Bożego oraz na pożytek mieszkańców Jawora i całego Kościoła. W tym dziele budowania umiejętnie wykorzystuje talenty, którymi go Stwórca hojnie obdarował, pozyskując do współpracy wielu mieszkańców miasta, rozumiejących istotę i sens zadań stawianych Ludowi Bożemu zgromadzonemu we wspólnocie parafialnej. Owocnie współpracuje też ze środowiskiem przedsiębiorców, którzy udzielają pomocy przy budowie kościoła oraz wspierają parafię w różnych inicjatywach. Ma też pasję pielgrzymowania, którą zaszczepił w swoich parafianach i wspólnie odwiedzili wiele sanktuariów w Polsce i w świecie. Pamiątką niektórych wypraw (np. z Lourdes, Fatimy, Grecji) są drzewka, które też rosną na placu kościelnym - obok wspomnianych jodeł. I oczywiście - jest też „dąb papieski”. Szczególną troską otacza „bezcenną cząstkę Kościoła” - czyli ludzi chorych, samotnych i w podeszłym wieku. W opinii tego środowiska jest postrzegany, jako osoba niezwykle cierpliwa, wrażliwa, wyrozumiała, znająca i rozumiejąca ich problemy. Jako kapelan szpitalny jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Za szczególne osiągnięcia w sprawnej budowie zrębów parafii - w 2000 r. został wyróżniony tytułem kanonika. Natomiast Rada Miasta - w uznaniu jego wielu zasług dla budowania wszelkiego rodzaju dobra w środowisku, w 2008 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Jawora. Do tej pory tym szczególnym wyróżnieniem w Jaworze obdarowano 15 osób.
Życzenia
Ks. W. Hawrylewicz jest bardzo sympatyczny, skromny, pełen optymizmu i humoru, serdeczny, życzliwy i lubiany, a przy tym - jak dobry ojciec - wymagający przede wszystkim od siebie. Oby czcigodny Jubilat chciał zdobywać kolejne szczyty i zaszczyty, bo pokonując szczyty - uczymy się pokonywać siebie - własną małostkowość, egoizm, lenistwo i inne słabości. Ponadto z góry lepiej widać; można zobaczyć piękno, które zachwyca i którym potem można się podzielić z innymi. 3 maja - w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - na Mszy św. o godz. 12.15, Jubilat wspólnie z kapłanami jaworskiego dekanatu oraz wspólnotą parafialną dziękował Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz za 15-lecie pracy w parafii, 25 lat kapłaństwa oraz 50 lat życia. Do tego dziękczynienia włącza się także jubileusz matki ks. Waldemara - Pani Wiktorii, która w tych dniach obchodzi 90. rocznicę urodzin. Towarzysząc swojemu synowi, łączy w swym matczynym sercu wszystkie jego sprawy i obecne jubileusze.