Reklama

Wspólnota, którą łączy modlitwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Społeczność parafialna w Łaskowicach liczy około 450 osób. Ta niezbyt duża wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu religijnym. Wierni przybywają do kościoła parafialnego na Msze św. i nabożeństwa, przystępują do spowiedzi i Komunii św. W środy po wieczornej Mszy św. biorą udział w nowennie do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a w piątki o tej samej porze modlą się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Przy parafii istnieją dwa koła Żywej Róży oraz Wieczernik, czyli grupa osób, które w wyznaczone dni tygodnia modlą się w intencji kapłanów i o święte powołania do służby w Kościele. Należy również wspomnieć o takich formach duszpasterstwa, jak ministranci, asysta procesyjna, scholanki.

Z historii parafii i kościoła

Reklama

Kiedyś Łaskowice były wsią należącą do parafii pw. św. Mateusza w Pabianicach. Od stycznia 1988 r. włączono je w obszar Łodzi i stały się jedną z ulic miasta. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy nazwa Łaskowice pojawiła się już w XIV wieku, w akcie erekcyjnym parafii św. Mateusza wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta z Nowego Dworu.
Ze względu na odległe (ok. 8 km) położenie kościoła parafialnego, mieszkańcy Łaskowic zabiegali o to, by w ich miejscowości została wzniesiona świątynia. Proboszcz parafii św. Mateusza - ks. inf. Stanisław Świerczek, wychodząc naprzeciw dążeniom wiernych, rozpoczął działania na rzecz budowy kościoła w Łaskowicach.
W roku 1984 zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Wkrótce znaleźli się dobroczyńcy, którzy podarowali plac, z czasem stanęła tu świątynia. Budowę, jeszcze przed jej rozpoczęciem, wsparli nie tylko mieszkańcy Łaskowic, ale także wierni z Chocianowic, Gorzewa, Rypułtowic, Woli Zaradzyńskiej i Gadki. Pomocy finansowej udzielili także kapłani: ks. inf. Stanisław Świerczek i ks. inf. Lucjan Jaroszka.
Budowa nowego kościoła, zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Jerzego Stanisławskiego, rozpoczęła się w maju 1985 r. Techniczny projekt wykonawczy nieodpłatnie opracowała mgr inż. Lucyna Śmiechowicz, mieszkanka Łaskowic. Dzięki gorliwości i ofiarności parafian część prac budowlanych wykonana została przy ich bezinteresownej pomocy. Głównym organizatorem budowy był śp. ks. inf. Stanisław Świerczek, którego wspierał Wojciech Kulikowski. Kamień węgielny pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas historycznej Mszy św., którą sprawował 13 czerwca 1987 r. na łódzkim lotnisku Lublinek.
Wspólne dążenie, aby w Łaskowicach został wzniesiony dom Boży, spełniło się w 1987 r. Niewielka, ale jakże piękna świątynia stanęła w stanie surowym. W tym czasie wykończono również parter budynku katechetycznego przylegającego do kościoła. Dzięki temu można było naukę religii przenieść z prywatnych mieszkań do sal katechetycznych.
Poświęcenie nowego kościoła, które miało miejsce 25 października 1987 r., połączono z wmurowaniem kamienia węgielnego. Uroczystościom przewodniczył bp Władysław Ziółek. 22 maja 1988 r. podczas odpustu ku czci Zesłania Ducha Świętego, Pasterz Kościoła łódzkiego poświęcił drewniany ołtarz i ambonkę, które wykonał miejscowy stolarz Karol Kołacz. Poświęcił także tabernakulum - swój osobisty dar dla łaskowickiego kościoła. W czerwcu 1989 r. ks. inf. Stanisław Świerczek zakończył pracę proboszcza w pabianickiej parafii św. Mateusza i przeszedł na emeryturę. W tym czasie na kościele w Łaskowicach postawiono wieżyczkę, a nieopodal świątyni wybudowano dzwonnicę, w której zawieszono dzwon - dar ks. inf. Stanisława Świerczka. W 10. rocznicę poświęcenia kościoła przy jego głównym wejściu stanął krzyż.
1 września 2000 r. abp Władysław Ziółek erygował w Łaskowicach parafię pw. Zesłania Ducha Świętego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Chmielecki. Z pomocą parafian, w krótkim czasie zrealizował on bardzo potrzebne inwestycje - mieszkanie dla proboszcza, budynek gospodarczy, nagłośnienie w kościele, salę z zapleczem kuchennym w podziemiach kościoła. Drewniany ołtarz i ambonkę zastąpiono ołtarzem marmurowym i amboną, które wykonał Jan Tomaszewski. Jest on także wykonawcą chrzcielnicy zaprojektowanej przez Lucynę Śmiechowicz.
Kościół w Łaskowicach konsekrował abp Władysław Ziółek 15 czerwca 2003 r. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wówczas ołtarz, ambonę i pamiątkową tablicę umieszczoną na frontowej ścianie kościoła. Po konsekracji świątynię ogrodzono, wymalowano jej wnętrze, a w części okien zamontowano witraże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowi duszpasterze

Na mocy dekretu abp. Władysława Ziółka z dnia 4 sierpnia 2007 r., proboszczem parafii w Łaskowicach został ks. dr Tomasz Falak. Kontynuował on prace zapoczątkowane przez ks. Andrzeja Chmieleckiego. W czasie posługi duszpasterskiej ks. Falaka obchodzono 20. rocznicę poświęcenia kościoła. W trakcie wspomnianych uroczystości bp Adam Lepa poświęcił trzy wspaniałe obrazy ozdabiające ścianę ołtarzową oraz witraże w oknach świątyni.
Ponadto zostały zrealizowane inne inwestycje zwiększające estetykę i funkcjonalność kościoła oraz terenu wokół niego. Dokończono m.in. montaż witraży (z ofiar darczyńców), wykonano nowe ławki, zakupiono krzesła do prezbiterium. Zabezpieczono strych nad kościołem, wykonano prace dekarskie na dachu świątyni i plebanii, zmodernizowano system centralnego ogrzewania w całym obiekcie. Wyremontowane zostały schody wejściowe, a teren wokół kościoła wyłożono kostką brukową, uporządkowano zieleń okalającą świątynię.
W sierpniu tego roku ks. dr Tomasz Falak otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. Nowym proboszczem w Łaskowicach abp Władysław Ziółek mianował ks. Mariusza Wojturskiego - redaktora edycji łódzkiej „Niedzieli”.

Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej”

Niedawno w Łaskowicach gościł zespół redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”, na czele z ks. prał. Waldemarem Kulbatem, redaktorem odpowiedzialnym za edycję łódzką. Ksiądz Prałat sprawował Mszę św. w intencji lokalnej wspólnoty parafialnej, wygłosił także kazanie o ważnej roli mediów katolickich w życiu chrześcijanina. W Liturgii uczestniczyli liczni parafianie, wśród nich było wiele osób systematycznie czytających „Niedzielę”, jeden z najciekawszych tygodników katolickich w Polsce. Modlitwą obejmowano również ważną sprawę, jaką dzisiaj jest czytelnictwo prasy katolickiej w naszej Ojczyźnie.
Na łamach „Niedzieli” można przeczytać artykuły autorstwa znakomitych dziennikarzy zarówno księży, jak i świeckich. Poruszają oni w swych tekstach problematykę religijną, społeczną, polityczną. Wiele artykułów ukazuje życie Kościoła w Polsce, Europie i w świecie. „Niedziela” stwarza czytelnikom możliwość poszerzenia wiedzy religijnej i umożliwia im głębszą refleksję nad naszą polską i europejską rzeczywistością. Ciekawie prezentuje się również „Niedziela Łódzka”, w której można znaleźć teksty mówiące o ważnych uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz wydarzeniach kulturalnych.
Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej” umocniła w rodzinie parafialnej z Łaskowic świadomość wielkiej odpowiedzialności ludzi wierzących za dzieło ewangelizacji. Ponadto utwierdziła przekonanie, że systematyczne obcowanie z prasą katolicką przyczynia się do rozwoju duchowego człowieka, do szerzenia kultury i ideałów chrześcijańskich oraz wzrostu odpowiedzialności ludzi wierzących za wspólnotę Kościoła, którą tworzą.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty, który uprawiał Europę

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 24

[ TEMATY ]

święty

błogosławiony

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym punktem odniesienia dla jedności Europy

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym
punktem odniesienia dla jedności Europy

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze

Świat chrześcijański po śmierci Jana Pawła II z pewnym napięciem oczekiwał decyzji nowego Papieża odnośnie do wyboru swego imienia. Niektórzy spodziewali się, że kard. Joseph Ratzinger, podobnie jak jego poprzednik, nawiąże do tradycji św. Jana i św. Pawła. Okazało się, że nowy Namiestnik Chrystusowy nawiązał do odleglejszej tradycji, która – wbrew pozorom – okazała się szalenie bliska Europie.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję